Meillä isännällä on kova asuntoautokuume. Asia sinänsä ok, mutta kumpi vaihtoehto - vaunu vai auto, on loppupeleissä järkevämpi vaihtoehto?! Itse mietin vain sitä, että eikös autossa tule sekä auton, että vaunun ongelmat samaan pakettiin?!
Asuntoauto vai -vaunu?
Äitee68
375011
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
juu, ja lisäksi kallis auto-osio seisoo tyhjän panttina silloin kun ei lomailla
omasta tarpeesta. Onko pääasiallinen lomanvietto matkailua paikasta toiseen, vai onko tarkoitus olla mahdollisimman paljon paikoillaan leirintäalueilla tai jossain muualla.
Myöskin se ratkaisee, onko tarkoitus käyttää autoa läpi talven. Jostain kummasta näyttää olevan vallalla käsitys, että auto laitetaan talveksi seisomaan.
"auton ja vaunun ongelmat samaan aikaan"??? Onhan vaunuakin varten oltava auto, jonka ongelmat ovat myöskin olemassa.
Ja vielä ainoa totuus. Henkilökohtainen tarve ja mieltymys ratkaisee.
Kannattaa miettiä, että mihin päin on tarkoitus reissailla. Esimerkiksi jos tarvii mennä usein tullen/mennen vaikkapa laivalla, niin yhdistelmän rahtaaminen saattaa tulla yllättävänkin paljon kalliimmaksi kuin pelkän auton kanssa.
Jos on tarkoitus liikkua ahkerasti, niin vaunun kanssa "teluaminen" käy kyllä ihan työstä. Jos on selkä- tms vaivoja jo olemassa, niin sanoisin että unohda vaunu.
Itse kyllä pysyn edelleen (ison) vaunun kannalla, koska se sopii meidän perheen tarpeisiin paremmin.
Mutta tarpeet saattavat muuttua ajan kanssa, tiedä häntä!
Ai niin ja saahan asuntoautoonkin laittaa vaunun perään jos siltä tuntuu.
Meillä on lapsia 5 ja iskä ja äiskä ja me matkustamme asuntoautolla. Mukelot valittavat ettei ole kiva istua, kun joutuu tuijottamaan toisia, olisi kuulemma mukavampi, jos kaikki katsoisivat menosuuntaan. Nukkumaan mahdumme mukavasti kaikki 7 (meillä on alkoovimalli).Me aikuiset päädyimme autoon siksi, että sillä on helppo ajella kaupungeissakin. Me emme niinkää aja johonkin ja viivy viikkoa, vaan meillä auto on tukikohtana, kun reissaamme. Ja kun on pissahätä tai nälkä jollakin, niin on helppo pysähtyä ja käydä vessassa/keittää pöperöt. Myyjä tosin sanoi meille, että lapsiperheet kyllä yleensä suosivat asuntovaunuja. Ja tosiaan asuntovaunussa riittävän isossa on kyllä paremmat tilat asumiseen (kokeiltu on).
kun on noita lapsia 6. Auto on jokapäiväisessä käytössä, kun ei ole mitään mieltä pitää isolla dieselverolla olevaa pikkubussia.
Perusjako on se, että lapsiperheille vaunu ja pariskunnat ottaa m-auton.
Matkailuautossa matkailusta nauttii vain kuski ja apukuski, muut on säkissä. Vaunuhommissa koko porukka näkee maisemia.
M-auto on ilmanmuuta kätevämpi ajomatkailussa, mutta vaunu jos harrastaa leirintäaluematkailua.
Matkailuautoa on kätevämpi käyttää kyläreissuilla,viikonloppuretkillä tai ja sukujuhlilla tukikohtana. Mutta matkailuauton lisäksi tarvitaan kotiin vielä toinen auto esim. työmatkoihin ja kauppakassiksi.
Vaunun takia joutuu yleensä ostamaan turhan järeän ja kalliin vetoauton normaalikäyttöön, joten hintapuolikaan ei ole aina matkailuautolle epäedullinen.
Kuumeen iskiessä kannattaa ottaa rauhassa ja puntaroida omat käyttötarkoitukset,kuten moni on maininnutkin!Paljon riippuu myös perheen koosta,kumpi ratkaisu on toimivampi.4 tai useampi henkilö reissaa ja ASUU mukavammin vaunussa.Monasti turhaan liioitellaan vaunun kanssa leiriytymistä.Ei siinäkään mitään järkeä ole,että purkaa/pakkaa m-auton jokaista "pistoa" varten,jos aikoo oleilla paikallaan pidempään kuin yön yli.Asumis mukavuus vaunussa on omaa luokkaansa autoon nähden.Vessa ja evästauot tien päällä hoituvat molemmissa yhtä mukavasti.M-auto ja yhdistelmä kun on molemmat pistettävä parkkiin siksiaikaa.Lautoilla on käytössä metri hinnoittelu,mutta myös korkeita m-autoja "sakotetaan".Kustannuspuolesta...esim 30000 euroa m-autoon/vaunuun veturiin."Kympillä" saa jo reilun kokoisen ja hyvin varustellun käytetyn vaunun ja loput veturiin ja matkailuun.Yleensä jo henkilöauto perheessä on,joten välirahaa TARVITTAESSA järeämpään veturiin ei paljoa tarvita.Tuolla 30:llä asumistiloiltaan vastaavaa m-autoa on vaikea löytää,ellei halua paljon ajettua resonanssi koppia.Lisäksi vuotuiset käyttökustannukset (vakuutukset,huollot,renkaat jne.)on m-autossa kovemmat.Myös säilytys/parkki asiat kannattaa huomioida.Toivottavasti löydätte mieluisamman TEILLE sopivan vaihtoehdon,oli se sitten matkailuauto,-tai vaunu.
"Vessa ja evästauot tien päällä hoituvat molemmissa yhtä mukavasti.M-auto ja yhdistelmä kun on molemmat pistettävä parkkiin siksiaikaa."
Ei nyt ihan noinkaan, vaunu heiluu kuin mummon keinutuoli ilman tukijalkoja, ja näinollen taukopaikalla on ikävä kun joku liikkuu vaunussa niin toisten juomat valuu pöydälle. Auto ei pahemmin heilu vaikka ihmiset liikkuukin sisällä.
Niinpä ja jos on auto niin ei tarvitse koskaan vesisateessa kipasta veskiin tai välipalalle.
En kovin mielelläni ala tähän juupas-eipäs leikkiin...MUTTA...en tiedä kuinka olet(-te) vaunussa liikkuneet ja minkälaisessa vaunussa,mutta ei meillä,eikä kenelläkään TIETÄÄKSENI ole KOSKAAN taukokahvit läikkynyt vaunun heilumisen takia!!Mites sitten kun ollaan parkissa yöunilla ja toinen kömpii vaikka alkovista vessaan.Eikös m-auto keinu kuin kaarnapaatti,kun joku sisällä liikkuu.Ja harvassa autossa on tukijalat.Sitten jos on niin sokerista,että pelkää kastuvansa siirtyessä veturista vaunuun tauolle tms.niin voivoi...kyllä sitten on moni matkakin ihan pilalla sateen takia,kun ei voi autosta poistua.Järki käyttöön hyvät ihmiset!!!
No matkailuauto ei heilu !
Ja vaunusta on kokemusta, että tukijaloista on laitettava ainakin oven puoleinen takajalka alas, mieluummin molemmat takajalat. Ja tietysti nokkapyörä on laskettava alas, jos vaunussa aikoo hiemankin aikaa viettää.
Jupille sen verran, että jos ja kun ei ole kokemusta kummastakaan siis vaunusta ja m-autosta, olisi parempi ettei sotkeutuisi asioihin. Tuo sinun m-auton heilumisen arviointisi todisti ainakin, että kokemuksesi m-autosta on tosi vähäinen.
Myöskin vaunun vakaaksi väittäminen taisi olla joko provo tai sitten omistat sellaisen vaunun jota Suomessa ei ole myynnissä ????
Ja sokerista tuli mieleeni, että on tullut monesti elämän aikana kastuttua sateessa ruuvatessa tukijalkoja vaunun alle. Eihän sitä sula pois, mutta kyllä se vituttaa, koska se sadetakki on yleensä siellä vaunussa sisällä.
Mutta lopetin sen sateessa jalkojen ruuvailun ja hankin m-auton. Tyytyväinen ......
sitä parasta ja ainoaa matkailukulkinetta ole olemassakaan, onneksi. Itse olen vaihtanut vaunusta autoon ja sitten autosta vaunuun, useamman kerran. Monia kokoja, alustoja, varusteita jne., mutta aina se kulloinenkin kulkine (nyt vaunu) tuntuu parhaalta. Siihen tarpeeseen ja tilanteeseen mikä kulloinkin on. Joten on mielestäni turhaa kovin syvällä rintaäänellä olla toisen puolesta ja etenkin toista vastaan. 'Yksi tykkää tyttärestä, toinen ...'!
Sanoit kyllä asian justiinsa niinkuin se on.On myös kokemusta kummastakin välineestä ja terve harkinta ja tarve sanelevat. Ei naapuri.
Itselläni on innostus jo hiipumaan päin ja kausipaikalla oleva vaunu on justiinsa sopivin väline minulle ja vaimolleni.
Montako kertaa olit liimis vaihtanut kulkinetta kesken reissun. Ja missä vaiheessa se "paras mahdollinen" alkaa ahistaan? Eli tulee se vaihtotarve.
Hyvä lääke tuohon vaihtokuumeeseen on, kun läiskii itseään tyhjällä lompakolla päin kasvoja. Lähtee kuume. Ainakin minulla toimii.
Muuten, ajelin tässä kolme viikkoa sitten perjantai-iltana Oulusta pohjoiseen päin. Ennen Kemiä vastaan tuli öpaut 40 - 50 kpl matkailuautoja ja vain neljä (4) asentovaunua! Tälla tavalla näyttävät ruskaretkeilijät ainakin käyttäytyvän retkikulkineiden suhteen.
on kerran kesken reissun, Columbo! Ja se tapahtui Keminmaalla, muistaaakseni, paaskat, enpäs muistakaan, en ryhdy valehtelemaan. Mutta olin liikkeellä M-B alustaisella m-autolla ja vaihdoin 1/2 integr. Mobivetta Operaan. Iveco alustainen. Semmoinen tapaus!
Heiluu,jos ei oo jouseton auto,koitas nyt ymmärtää.Jos asia on epäselvä,voinet lukea asiasta aiemmista jutuista.Totta on,että hetkellistä(-kin) pysäköimistä varten kannattaa laske nokkapyörä ja/tai tassu,pari alas,mutta joka on harrastukseen ryhtynyt,ei asiaa varmaan pahana pidä,En ainakaan itse.Ja voihan sitä poiketa vaikka huoltikselle kaffille,jos alkaa itsepalvelu stressaamaan.Kokemusta matkailuvälineistä on,ole huoleti!Ja tällähetkellä vaunun kanssa reissaajana voin sanoa,että vaunu on vakaa,vaikka on kotimainen,eikä ole solkku.Joo-o,on sekin kyllä vallan kamalaa,kun sadetakki sateessa kastuu ja aina silloin sataa,kun pitäis kauheella vaivalla veivata tassuja alas...Mutta hyvät sulle,kun olet tyytyväinen,kun ei tarvi veivailla enää.Nyt varmaan nautit elämästäsi ja intoa piukassa laittelet vällyjä ohjaamon ympärille,ettei ala vilu kalkuttaan.Talvi kun tekee tuloaan.Millaisenhan kuvan "äitee 68" on saanut meistä harrastajista,varmaan samanlaisen,kuin monet muutkin.Asialliseen kysymykseen kun vastaa,niin aina valitettavsti löytyy tyyppejä,jotka niska punaisena on kärjistämässä TOISTEN vinkkejä,jättäen omat vinkkinsä kirjoittamatta.Ei tämä messersikään "äiteelle" vaivautunut vastaamaan,kunhan purki tuntonsa muualle.No,vapaa maa.ONNEKSI!
Kiistän kaikki esittämäsi argumentit omaan kokemukseeni vedoten.
Vaunu heiluu ilman tukijalkoja, yksikään kokeilemani Ducato-pohjainen matkailuauto ei ole häiritsevästi heilahdellut.
Mutta minä en painakaan 150 kg asuessani matkailuautossa ja 50 kg kun asun vaunussa.
saat kiistää.Esitinkin asiat OMASTA kokemuksestani.Koita nyt jo sinäkin tajuta tosiasiat ja jätä TURHA urputus pois.Todistat sillä vain yksinkertaisuutesi.Jos sinua heilunta häiritsee,pysy tukevasti maan pinnalla.Kuinkahan mahdat pärjätä vesillä???No,en halua edes tietää.Painosi paikasta riippumatta olisit saanut pitää omana tietonasi.Minua,eikä varmaan muitakaan painosi kiinnosta!!!
Onpa tullut kumpaakin kokeiltua. Sitten listailin plussa ja miinuspuolia ja kyllä vaunu on ehdottomasti mukavampi asua ja elää.Se toimii tukikohtana lomapaikkakunnalla ja veturilla on mukava suorittaa retkeilyä ympäristöön. Kauemmas ulkomaille on helpoin tapa mennä lentokoneella. Mutta jos on aikaa, rahaa ja seikkailumieltä, niin silloin tarvitaan matkailuautoa ulkomaan matkailuun. Pelkkään kotimaan ja osin pohjoismaissa tapahtuvaan matkailuun on vaunu sopivampi väline.
meillä. On tullut kokeiltua molempia ja missään tapauksessa en aseta niitä hyvä/huono järjestykseen.
Silloin kun olin työelämässä, vaunu kausipaikalla oli ehdottomasti parempi ratkaisu. Nyt kun olemme "vapaaherroja", on auto selvästi mukavampi peli. Lähtö on helppoa, yöpyminen voi tapahtua missä korvessa tahansa.
Edelleen painotan, kukin tarpeiden ja tilanteen mukaan. Etteikö muka Suomessa olisi nähtävää? Lentokoneella marjametsään?
Jos oikeasti aiotte matkailla, niin auto on ainut oikea ratkaisu. Ajaminen ahtaissakin paikoissa on helppoa, pysäköinti on suht helppoa ja ennenkaikkea leiriytymismanööverit on helpommat vaunuun verrattuna. Ei tarvitse veivailla tukijalkoja, ei vekslata yhdistelmää eikä ole sitä ainaista koukusta irroittamis ja kiinnittämis rumbaa.
Tietysti jos tykkää viettää yhdessä paikassa pitkiäkin aikoja, vaunu soveltuu hommaan paremmin, mutta itse olen todennut että normaalilla lomareissulla jolla aioitaan käydä useassa paikassa auto on ainut oikea vaihtoehto.
Auton hankinnan jälkeen itsellä on ainakin lisääntynyt viikonloppureissut ym lyhemmät lomailuajat, joita varten ei koskaan jaksanut vaunua ottaa käyttöön. Autolla on niin helppo lähteä talvellakin: lämmitys päälle, auto käyntiin ja ei muuta kuin tienpäälle.
Meneehän siihen vaunun irrottamiseen, jalkojen veivailuun varmaan 3-5minuuttia aina. Se on lomalaiselle pitkä aika ja reissu pilalla, jos sattuu lipsahtaa yli ajalle.
M-autolla kun ollaan reissussa ja leirintäalueella niin kun ,joku yksi henkilö haluaa lähteä käymään vaikka kaupungilla niin onhan se mukava pakata koko perhe kyytiin ja kaikki muutkin vermeet ja käydä prismassa. No voishan ne sinnekin jättää puutarhatuoliin istuu, mutta kun siellä menee pari tuntia niin saattaa hermot kiristyä jollain odotella kotia takaisin.
Molemmissa on hyvät ja huonot puolet! Ei osaa sanoa itsekään kumpi on parempi.
Itse ainakin olen reissussa sillä asenteella vaunun kanssa, että se jalkojen veivailu ei vituta ja vaikka sataisi vettä niin en lannistu juostessa autosta vaunuun. No onneks mulla on leppoisa emäntä niin sekään ei kiristä hermoja ja lomailu on mukavaa.
Vai ehdottomasti auto,on se kiva kun on saatu se kiva auto paikoilleen ja huomaatkin että jääkaapissa onkin vajausta,ja lähinpään kauppaan 10km,ei kun auto liikkeelle ja kauppaan,minä siinä naapurissa otan henkilöauton ja lähden kauppaan,ja vaunu jää siihen kivaan paikkaan paikoilleen odottamaan että palataan sieltä kaupasta.
Kun palaat kaupasta onko sinun paikka vielä vapaa?? siinäpä kysymys,ehkä olt fiksuna jättänyt siihen esim,pöydän varataksesi paikkaa itsellesi,mutta siihen on siltin tullut joku jo ka ei ihan ynnärtänyt missä sinun paikka on,etkä saakkaan autoasi siihen samaan paikkaan,voi voi että sattuikin ikävästi..
On älytöntä nokittelua, puolin ja toisin. Kuka minkäkinlaisella "kinneri koppiyhdistelmällä" tai "makailuautolla" haluaa liikkua. Se on aina heille paras (mieluisin sillä hetkellä) ratkaisu.
asiahan on niin että jos ruvetaan keskustelemaan siitä kumpi on parempi,sitä keskustelua voidaan käydä vaikka loputtomiin.
Molemissa on hyvät ja huonot puolet.
Minä olen asian ratkaissut niin että liikun molemilla,yleensä kyllä vaunulla mutta välillä autolla,on määrättyjä keikkoja jotka on mukavampi tehdä autolla,ja sitten taas vastaavasti vaunu on välillä kätevämpi käyttää.
Minua vaan alkaa välillä vitt... kun eräät auton omistajat sanovat että varmasti kaikki haluaisivat auton mutta kun kaikilla ei ole siihen varaa,eli jotkut autoiliat pitävät itseään rikkaampina ja parempina kun mitä vaunuiliat ovat.
Monesti ei autoiliat edes tervehdi vaunuiliaa,kun ollaan olevinaan niin paljon parempaa porukkaa,on minulle kerran yksi autoilia tullut suoraan sanomaan etä autoiliat ovat parempaa porukkaa kun vaunuiliat ja varakkaapia,ne kuulema vetää vaunua joilla ei ole varaa ostaa autoa. Minusta kyllä sellaisesta kommentista heti näkee kyseisen ihmisen järjen juoksun heikkouden.
Hyvää syksyä vaunuilioille ja autoilioille..
on todella tyhjänpäiväistä kinastelua auto kontra vaunu, jokainen hankkii sen matkailuvehkeensä itselleen ja perheelleen, omien tarpeidensa ja mieltymystensä mukaan. Jonkin verran toki vaikuttavat ns. taloudelliset resurssit, mutta se tarve ja käyttö, ne sanelevat sen kumpi hankitaan. Itse olen tosiaan kokeillut, useampaankin kertaan, molempia, ja aina se viimeinen hankinta on se paras, siksihän sen on hankkinutkin. Ja erittäin typeriä ovat sellaiset mielipiteet että niiden taloudellisten rajoitteiden vuoksi ei mukamas sitä autoa hankittaisi, kun nykyisin tietyssä kokoluokassa ovat ne autot ja vaunut hyvinkin lähellä toistensa hintoja. Eikä se että liikkuu tietynlaisella kulkimella, mitenkään määritä varallisuutta, fiksuutta jne.! Fiksu hankkii omiin tarpeisiinsa, ei naapurin. Tämä nyt todettu jo useasti!
Omat kokemukset olen useasti kertoillut, edellinen m-vehje oli varmasti m-autojen yläpäästä, niin kokonsa kuin hintansa puolesta, mutta kun tarpeet muuttuivat niin vaunuunpa vaihdoin. Yli puolet halvempaan, ja silti se vaunukin on riittävän 'kallis'. Ja molempien rekisteriotteessa luki/lukee omistajan paikalla oma nimi. Että ei tarvitse arvailla ettö josko ne fyffet ...!?
Tämä väittely ko. asiasta on ns. 'ikuisuuskysymys', oikeaa vastausta, ainoaa, ei ole olemassakaan. "Mikä sopii Jupiterille, ei sovi Härälle". 'Yksi tykkää tyttärestä, toinen taas äidistä, joku jopa anopista'!
Edellisessä kirjoituksessa oli hyvää näkemystä tästäkin asiasta, nimim. 'vaunulla liikkuva'.
Jos joku tyhjäpää ostaa itselleen tarpeisiinsa nähden ylisuuren/kalliisti varustellun matkailuauton, vain saadakseen kehuskella sillä, itselleen ku**in jatkeella (kun muuta kehuttavaa ei ole). Jätetään se omaan arvoonsa.
Minä olen tavannut pääsääntöisesti rehtejä ja reiluja karavaanareita. Niin vaunuilijoiden, kuin autoilijoidenkin joukosta. Kaikkien kanssa vain ei henkilökemiat aina natsaa, mutta silti toimeen on tultu heidänkin kanssaan.
mikähän tämänkin edellisen kommentin motiivi ja tarkoitus oli? Vaikuttaa tosi tyhjäpäisen ajatuksilta, katkeralta ja tarkoitushakuiselta.
Muuta voi enää sanoa että 'ajatus katkee mutta kirjoitus jatkuu', turhanpäiväinen nalkutus.
Joutavat poistettavaksi, nämä molemmat. Valvoja?
Vastasin Vaunulla liikkuvalle, hänen kirjoituksensa tähän kohtaan:
"Minua vaan alkaa välillä vitt... kun eräät auton omistajat sanovat että varmasti kaikki haluaisivat auton mutta kun kaikilla ei ole siihen varaa,eli jotkut autoiliat pitävät itseään rikkaampina ja parempina kun mitä vaunuiliat ovat.
Monesti ei autoiliat edes tervehdi vaunuiliaa,kun ollaan olevinaan niin paljon parempaa porukkaa,on minulle kerran yksi autoilia tullut suoraan sanomaan etä autoiliat ovat parempaa porukkaa kun vaunuiliat ja varakkaapia,ne kuulema vetää vaunua joilla ei ole varaa ostaa autoa. Minusta kyllä sellaisesta kommentista heti näkee kyseisen ihmisen järjen juoksun heikkouden."
Kohdistin myös vastaukseni hänelle. En ymmärrä liimis, miksi otit herneet syvälle, vaikka en kohdistanut juttuani kehenkään henkilöön. Miten sen olisin noilla tiedoilla voinut tehdäkään?
Miten voisin arvostella liimistä henkilönä, jota en tunne, enkä tiedä minkälaisella kalustolla hän liikkuu. Tiedän vain liimiksestä ne kirjoitukset jotka olen lukenut.
On tainnut tulla paha sekaannus jollekin tässä.
näin on, sekaannus on yksin minun moka, joten jos olin karhea niin anteeksipyyntö tulee tässä. Jotenkin vain olin ymmärtävänäni se vastuksesi kohdistuneen siihen minun kommenttiin, sorry ??????! Enkä minä niitä herneitä, usko/uskokaa pois, minustahan on piristävää joskus vähän verbaalimiekkailla, tässä kun on saanut vauvanhoito homman, niin välillä sitten käyn täällä, onko elämää saitilla.
Jos meillä kaikilla olisi hieman malttia ja myötämieltä toisten mielipiteitä kohtaan, eikä nostella niitä selkäharjaksia heti pystyyn, niin lustimpaa olisi vaikka pientä kinaakin käydä. Joo, kyllä, koskee myös itseäni, tiedän!
Mutta jatketaan tarinoita, pahemmin kirskuttelematta. Ainakaan turhasta!
Ihan vain asian vieretä. Kyllähän se oma nimi kannattaa reksteriotteeseen ottaa, olipahan maksettu säästyneistä varoista tai jatkossa "pakkosäästettävistä" varoista.
asian noinkin ajatella, mutta kyllä ne varoista aina ovat maksettu! Olevista, ei tulevista!
Ensin hämmästyin. Voiko kirjoitukseni käsittää noinkin, ja vielä sellainen jolle en sitä kirjoittanut. Sitten alkoi huvittamaan, että taasko minut käsitettiin väärin. Se ei ole mitenkään ainutlaatuista, että kirjoituksistani (vaikka ne mielestäni ovatkin yksiselitteisiä) jotkut haluavat löytää sellaistakin, jota en sinne ole piiloittanut. Harvoin viitsin niitä väärinkäsityksiä alkaa edes oikomaan. Olkoon niin kuin lukija haluaa nähdä sen. Nyt olen pienellä ajalla kahteen juttuun tarkennuksen tehnyt. Eiköhän se taas riitä pitkäksi toviksi eteenpäin.
Tämä vain jatkolöpinänä, kun sormet kaipasivat veryttelyä. Kaikki hyvin.
aivan, mitäs tässä. Tuli vaan mieleen että olisiko sittenkin laittaa kohde sille kommentille, ettei näinkin yksinkertainen ymmärtäisi sitä väärin, tarkoitan nyt itseäni, tai ehkä minulla on vain viiksikarvat herkistyneet liikaa, kun sitä 'väärinymmärrystä' on tullut osalleni sanotaan nyt 'kohtuullisesti'.
Mutta jos nyt tämä ainakin on oiottu ojennukseen.
Kaikki tosiaan hyvin.
Vikaise tuolla oleviin vihjeihin. Sieltä voi löytyä se ratkaisena vihje:
http://web.comhem.se/~u18518585/
Meillä on ollut vaunua ja autoa, molemmissa hyvät puolensa.
Jos hankkii vaunun hyvä vetoauto on ehdoton muuten matkanteko on yhtä tuskaa. Autossa taas pitää olla riittävästi tehoa.
Muutamia vuosia sitten olemme luopuneet omasta kalustosta ja vuokrataan kullekin reissulle mielestämme paras vaihtoehto. Lyhyen matkan kahdestaan eukon kanssa on mukava tehdä autolla, vaikka pienelläkin ja jos lapsi lapset tulee mukaan niin isommalla. Pitkille reissuille vaunu on usein hyvä vaihtoehto, sen voi jättää mieluisaan paikkaan parkkiin ja kolata lähitienoo autolla.
Eurooppamatkat sujuu hyvin kun vuokraa vaunun/ auton eteläsaksasta. Henkilöautolla pörrää saksan läpi päivässä ja varsinainen lomamatka alkaakin eteläeuroopassa.
Vuokrakalusto on yleensä hyväkuntoista ja uutta, ongelmia ei yleensä tule.
Me tehtiin kylmä päätös ja myytiin vaunu pois, senjälkeen parempi henkilöautomme myytiin ja tilalle sellanen alle tonnin räppänä. Sen jälkeen vain odoteltiin jo tilattua uutta asuntoautoamme.
Kun saatiin asuntoauto viime vuoden vaihteessa, niin samalla myytiin se halpa autonrupuska ja ajelemme kaikki ajomme nyt asuntoautollamme.
Asuntoauton pitäminen ainoana autona tietysti vaatii joitkin kritereitä: Asuntoauton oltava niin lyhyt, että sitä pystyy hyvin pyörittelemään kaupugilla ja parkkiin saa hyvin normaaliin parkkiruutuun.
Parkkiruutu määritellään suomessa 6 metriseksi. Siis as.automme on alle sen eli 5,90. Auto on alkovimallia, eli korkeutta n. 3 m. Meillä on kaksi lasta, eli kaikille oltava niin vuode kuin turvavyöpaikatkin.
Eli, automme on ns. isommanpuoleinen "tila-auto".
Asuntoauto on "vapaampi" kuin vaunu. As.auto ei ole siinä määrin riippuvainen leirintäalueista, kuin vaunu (mm. sähköt, oma suihku=isommat vesisäiliöt niiden tankkaus helppoa). Leiriityminen käy huomattavasti nopeammin ja myös liikkeele lähtö todella vaivatonta.
Asuntoauto on "liikkuvan" karavaanarin kannalta parempi vaihtoehto. Mutta jos tykkää olla yhdes paikas pidempää, on silloin vaunu ok ratkaisu.