Malmströmin kitarateos!!??

Pekka

Omistan akustisenkitaran joka on nyt noin 45 vuotta vanha ja käsin tehty. kitaran sisällä on lappu jossa lukee: Malmströmin Kitarateos Helsinki.

nytpä kysynkin että oliskohan kellään hajua minkä arvoinen tällainen hyvä kuntoinen 45 vuotta vanha käsintehty kitara voisi olla ja kuka on Malmström niminen kitaranrakentaja??

Olen yrittänyt jo etsiä kaiken maailman hakusanoilla netistä mutta ei vaan löydy mitään.

kiitos rakentavista vastauksista jo etukäteen.

9

2726

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siiri

      Helsingissä on aikuinaan vaikuttanut Malmström -niminen VIULUNrakentaja, joka on kyllä väsännyt myös kitaroita, jos oikein muistan.

      En tiedä, auttoiko tämä tieto sinua yhtään.

    • Siiri
    • Sabicas

      Malmström niminen kitaranrakentaja piti pajaa Tehtaankadulla kellarihuoneessa vielä 1950 luvun loppupuolella, muutti sen jälkeen Friherssiin, kädet vapisi ja työt ei enää onnistunut. Teetin kitaran hänellä joskus 50 luvulla, se on minulla vieläkin. M teki monen tasoisia kitaroita, yleensä tilauksesta, jotkut erittäin laadukkaita.
      Kitaran arvo riippuu täysin siitä miten se soi. Hyvässä kitarassa diskantit soivat kirkkaasti ja kovempaa kuin tehdastekoisissa ( nyrkkisääntö).

    • Hartsa

      Joo, mulla on myös Malmströmin Kitarateos, nailonkielinen pieni akustinen vuodelta 1969. Hieno peli. Helsingissä toimi tosiaan hänen verstas.

    • Anonyymi

      Tänään 27.6.2019 Nurmeksen lomaromppeessa ostin 20 eurolla J. Malmströmin tekemän mandoliinin. Uudet kielet ja tallan soitin vaatii ja ei kuin katulaulamaan.

      • Anonyymi

        En voinut jättää mandoliini-parkaa siihen kuntoon, jossa se oli vaan annoin sen soitinkorjaajalle. Niinpä siitä tuli jälleen kuin uusi. Nyt se soi kauniisti. Kunpa osaisi vaan vielä soittaa. Voin myydä sen mutta en ihan halvalla. Kunnostus maksoi 150 € ja ostohinta oli 20 €. Sanotaanko 200 €. Ei mistään saa noin halvalla J. Malmströmin maniskaa.


    • Anonyymi

      Malmströmillä oli kitaraverstas Tehtaankadulla kellarihuoneessa. M. teki käsityönä kitaroita tilauksesta ja myös myyntiin. Kitaran arvo riippuu sen soinnista jos se on muuten ehjä. Ikä ei merkitse mitään. "Kitarateos" oli Malmströmin tuotemerkki "brändi". Tehdastekoiset ei kilpaile samassa sarjassa, ne jää kauas taakse. Kyllä Malmströmin kitaroissakin on hyviä ja vielä parempia, ne on yksilöitä. Omistan yhden "Malmströmin".
      Risto Louhi.

    • Anonyymi

      Jos se on Yngwie Malmströmin vanha.

      • Anonyymi

        korni vitsi, hänen etunimensä ei ole Yngvie vaan Yngve


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      171
      1156
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      69
      944
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      820
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      747
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      47
      718
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      79
      651
    7. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      609
    8. 28
      605
    9. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      67
      601
    10. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      595
    Aihe