Omistan akustisenkitaran joka on nyt noin 45 vuotta vanha ja käsin tehty. kitaran sisällä on lappu jossa lukee: Malmströmin Kitarateos Helsinki.
nytpä kysynkin että oliskohan kellään hajua minkä arvoinen tällainen hyvä kuntoinen 45 vuotta vanha käsintehty kitara voisi olla ja kuka on Malmström niminen kitaranrakentaja??
Olen yrittänyt jo etsiä kaiken maailman hakusanoilla netistä mutta ei vaan löydy mitään.
kiitos rakentavista vastauksista jo etukäteen.
Malmströmin kitarateos!!??
9
2497
Vastaukset
- Siiri
Helsingissä on aikuinaan vaikuttanut Malmström -niminen VIULUNrakentaja, joka on kyllä väsännyt myös kitaroita, jos oikein muistan.
En tiedä, auttoiko tämä tieto sinua yhtään. - Siiri
Voisit yrittää kysellä Hra Malmströmistä myös täältä:
http://www.lpkky.fi/ikata/soitinrakennus/soitin.html - Sabicas
Malmström niminen kitaranrakentaja piti pajaa Tehtaankadulla kellarihuoneessa vielä 1950 luvun loppupuolella, muutti sen jälkeen Friherssiin, kädet vapisi ja työt ei enää onnistunut. Teetin kitaran hänellä joskus 50 luvulla, se on minulla vieläkin. M teki monen tasoisia kitaroita, yleensä tilauksesta, jotkut erittäin laadukkaita.
Kitaran arvo riippuu täysin siitä miten se soi. Hyvässä kitarassa diskantit soivat kirkkaasti ja kovempaa kuin tehdastekoisissa ( nyrkkisääntö). - Hartsa
Joo, mulla on myös Malmströmin Kitarateos, nailonkielinen pieni akustinen vuodelta 1969. Hieno peli. Helsingissä toimi tosiaan hänen verstas.
- Anonyymi
Tänään 27.6.2019 Nurmeksen lomaromppeessa ostin 20 eurolla J. Malmströmin tekemän mandoliinin. Uudet kielet ja tallan soitin vaatii ja ei kuin katulaulamaan.
- Anonyymi
En voinut jättää mandoliini-parkaa siihen kuntoon, jossa se oli vaan annoin sen soitinkorjaajalle. Niinpä siitä tuli jälleen kuin uusi. Nyt se soi kauniisti. Kunpa osaisi vaan vielä soittaa. Voin myydä sen mutta en ihan halvalla. Kunnostus maksoi 150 € ja ostohinta oli 20 €. Sanotaanko 200 €. Ei mistään saa noin halvalla J. Malmströmin maniskaa.
- Anonyymi
Malmströmillä oli kitaraverstas Tehtaankadulla kellarihuoneessa. M. teki käsityönä kitaroita tilauksesta ja myös myyntiin. Kitaran arvo riippuu sen soinnista jos se on muuten ehjä. Ikä ei merkitse mitään. "Kitarateos" oli Malmströmin tuotemerkki "brändi". Tehdastekoiset ei kilpaile samassa sarjassa, ne jää kauas taakse. Kyllä Malmströmin kitaroissakin on hyviä ja vielä parempia, ne on yksilöitä. Omistan yhden "Malmströmin".
Risto Louhi. - Anonyymi
Jos se on Yngwie Malmströmin vanha.
- Anonyymi
korni vitsi, hänen etunimensä ei ole Yngvie vaan Yngve
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502244Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖25988Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82952Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914- 68873
Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54853Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me121842Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10773vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22753Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749