Omistan akustisenkitaran joka on nyt noin 45 vuotta vanha ja käsin tehty. kitaran sisällä on lappu jossa lukee: Malmströmin Kitarateos Helsinki.
nytpä kysynkin että oliskohan kellään hajua minkä arvoinen tällainen hyvä kuntoinen 45 vuotta vanha käsintehty kitara voisi olla ja kuka on Malmström niminen kitaranrakentaja??
Olen yrittänyt jo etsiä kaiken maailman hakusanoilla netistä mutta ei vaan löydy mitään.
kiitos rakentavista vastauksista jo etukäteen.
Malmströmin kitarateos!!??
9
2588
Vastaukset
- Siiri
Helsingissä on aikuinaan vaikuttanut Malmström -niminen VIULUNrakentaja, joka on kyllä väsännyt myös kitaroita, jos oikein muistan.
En tiedä, auttoiko tämä tieto sinua yhtään. - Siiri
Voisit yrittää kysellä Hra Malmströmistä myös täältä:
http://www.lpkky.fi/ikata/soitinrakennus/soitin.html - Sabicas
Malmström niminen kitaranrakentaja piti pajaa Tehtaankadulla kellarihuoneessa vielä 1950 luvun loppupuolella, muutti sen jälkeen Friherssiin, kädet vapisi ja työt ei enää onnistunut. Teetin kitaran hänellä joskus 50 luvulla, se on minulla vieläkin. M teki monen tasoisia kitaroita, yleensä tilauksesta, jotkut erittäin laadukkaita.
Kitaran arvo riippuu täysin siitä miten se soi. Hyvässä kitarassa diskantit soivat kirkkaasti ja kovempaa kuin tehdastekoisissa ( nyrkkisääntö). - Hartsa
Joo, mulla on myös Malmströmin Kitarateos, nailonkielinen pieni akustinen vuodelta 1969. Hieno peli. Helsingissä toimi tosiaan hänen verstas.
- Anonyymi
Tänään 27.6.2019 Nurmeksen lomaromppeessa ostin 20 eurolla J. Malmströmin tekemän mandoliinin. Uudet kielet ja tallan soitin vaatii ja ei kuin katulaulamaan.
- Anonyymi
En voinut jättää mandoliini-parkaa siihen kuntoon, jossa se oli vaan annoin sen soitinkorjaajalle. Niinpä siitä tuli jälleen kuin uusi. Nyt se soi kauniisti. Kunpa osaisi vaan vielä soittaa. Voin myydä sen mutta en ihan halvalla. Kunnostus maksoi 150 € ja ostohinta oli 20 €. Sanotaanko 200 €. Ei mistään saa noin halvalla J. Malmströmin maniskaa.
- Anonyymi
Malmströmillä oli kitaraverstas Tehtaankadulla kellarihuoneessa. M. teki käsityönä kitaroita tilauksesta ja myös myyntiin. Kitaran arvo riippuu sen soinnista jos se on muuten ehjä. Ikä ei merkitse mitään. "Kitarateos" oli Malmströmin tuotemerkki "brändi". Tehdastekoiset ei kilpaile samassa sarjassa, ne jää kauas taakse. Kyllä Malmströmin kitaroissakin on hyviä ja vielä parempia, ne on yksilöitä. Omistan yhden "Malmströmin".
Risto Louhi. - Anonyymi
Jos se on Yngwie Malmströmin vanha.
- Anonyymi
korni vitsi, hänen etunimensä ei ole Yngvie vaan Yngve
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu847395Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2127214Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä675216K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1334980Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju734764Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1124608PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *394520Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko824226Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1024003- 1571630