Omistan akustisenkitaran joka on nyt noin 45 vuotta vanha ja käsin tehty. kitaran sisällä on lappu jossa lukee: Malmströmin Kitarateos Helsinki.
nytpä kysynkin että oliskohan kellään hajua minkä arvoinen tällainen hyvä kuntoinen 45 vuotta vanha käsintehty kitara voisi olla ja kuka on Malmström niminen kitaranrakentaja??
Olen yrittänyt jo etsiä kaiken maailman hakusanoilla netistä mutta ei vaan löydy mitään.
kiitos rakentavista vastauksista jo etukäteen.
Malmströmin kitarateos!!??
9
2627
Vastaukset
- Siiri
Helsingissä on aikuinaan vaikuttanut Malmström -niminen VIULUNrakentaja, joka on kyllä väsännyt myös kitaroita, jos oikein muistan.
En tiedä, auttoiko tämä tieto sinua yhtään. - Siiri
Voisit yrittää kysellä Hra Malmströmistä myös täältä:
http://www.lpkky.fi/ikata/soitinrakennus/soitin.html - Sabicas
Malmström niminen kitaranrakentaja piti pajaa Tehtaankadulla kellarihuoneessa vielä 1950 luvun loppupuolella, muutti sen jälkeen Friherssiin, kädet vapisi ja työt ei enää onnistunut. Teetin kitaran hänellä joskus 50 luvulla, se on minulla vieläkin. M teki monen tasoisia kitaroita, yleensä tilauksesta, jotkut erittäin laadukkaita.
Kitaran arvo riippuu täysin siitä miten se soi. Hyvässä kitarassa diskantit soivat kirkkaasti ja kovempaa kuin tehdastekoisissa ( nyrkkisääntö). - Hartsa
Joo, mulla on myös Malmströmin Kitarateos, nailonkielinen pieni akustinen vuodelta 1969. Hieno peli. Helsingissä toimi tosiaan hänen verstas.
- Anonyymi
Tänään 27.6.2019 Nurmeksen lomaromppeessa ostin 20 eurolla J. Malmströmin tekemän mandoliinin. Uudet kielet ja tallan soitin vaatii ja ei kuin katulaulamaan.
- Anonyymi
En voinut jättää mandoliini-parkaa siihen kuntoon, jossa se oli vaan annoin sen soitinkorjaajalle. Niinpä siitä tuli jälleen kuin uusi. Nyt se soi kauniisti. Kunpa osaisi vaan vielä soittaa. Voin myydä sen mutta en ihan halvalla. Kunnostus maksoi 150 € ja ostohinta oli 20 €. Sanotaanko 200 €. Ei mistään saa noin halvalla J. Malmströmin maniskaa.
- Anonyymi
Malmströmillä oli kitaraverstas Tehtaankadulla kellarihuoneessa. M. teki käsityönä kitaroita tilauksesta ja myös myyntiin. Kitaran arvo riippuu sen soinnista jos se on muuten ehjä. Ikä ei merkitse mitään. "Kitarateos" oli Malmströmin tuotemerkki "brändi". Tehdastekoiset ei kilpaile samassa sarjassa, ne jää kauas taakse. Kyllä Malmströmin kitaroissakin on hyviä ja vielä parempia, ne on yksilöitä. Omistan yhden "Malmströmin".
Risto Louhi. - Anonyymi
Jos se on Yngwie Malmströmin vanha.
- Anonyymi
korni vitsi, hänen etunimensä ei ole Yngvie vaan Yngve
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1096746Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M884381L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa453699TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133100Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6281698- 661108
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551083- 91079
Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?1991074Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j471039