Millainen auto olisi vm. -89 Pontiac Firebird Formula 5.0 litran V8 koneella ja manuaalivaihteistolla eli paljonko kuluttaa? paljonko liikennevakuutus maksaa esim. 70 % bonuksilla? Millainen on talviautona...lämmityslaitteen teho Suomen talveen? Korin ruostumisherkkyys? Ajo-ominaisuudet/ajomukavuus/sisämelu? Olisi kys. auto kaupan 7000 e:lla ja 100 tkm(mailia) ajettuna. Merkkiliike myyjänä. Oliskohan hyvä ostos? Kertokaas kyseisen kärryn omistajat kokemuksianne.
Pontiac Firebird Formula 5.0
interested
21124
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
tollanen.Tosin automaatti.Kulutus n.16l kaupungissa ja n.10l maantie.liikennevakuutus ei oo kovinkaan paljon enempää kuin normaali 2l,ehkä 100e enemmän.eli 70% ,ehkä 200e vuosi.talviautona tosi kiva,lukkoperä ja mukavasti vääntöä,kiva heitellä perä penkalta toiselle.Mutta ensisijaisen tärkeetä,että etukumit on hyvät ja nastat samoin.Koska auto on painava,niin ei pysähdy kovin nopeesti liukkaalla.Myös takanakit sais olla hyvät ,jotta sillä pääsis eteenkinpäin,tuppaa sutimaan helposti.Lämppäri riittää ihan hyvin.Kannattaa öljytä auton alusta,koska yleensä ne on ihan kuivia ja ruostuu tosi iloisesti ellet rasvaa sitä.Melu on pieni ja lähinnä musiikkia korville.Itse pidin tosi kivana talviautona.Kesäautona saat varautua nöyryytyksiin,koska auton ulkonäkö tuo tullessaan koittajia ja auto ei oo mikään tykki n.205hv ja 1650kg.0-100km 8,5s ja huiput 220kmh.
Kiitos kokemuksistasi. Tuon auton hankin vielä joskus. On ollut unelma-autoni siitä asti kun näin ensimmäisen Ritari Ässän jakson tv:ssä pikkupoikana :) On se vaan niin mageen näköinen kärry ja vääntöä kuin pienessä kylässä. Ei tarvitse manuaalivaihteisenakaan varmaan useasti vaihdekeppiin koskea.