Keksikäämme, millä tavalla työttömien marjan- ja sienenkeruu voitaisiin järjestää ettei asia taas ensi syksynä nousisi tapetille ja työttömiä laiskoiksi syytettäisi.
Ensiksi pitäisi arvioida, kuinka suurelle määrälle marjoja ja sieniä on kysyntää. Arvelisin että kokopäiväisiä kerääjiä tarvittaisiin korkeintaan muutama tuhat, tämän jälkeen jäävät kerätyt marjat ja sienet mätänemään.
Arvotaan työttömien keskuudesta ko. määrä kerääjiä, painottaen pitkäaikaistyöttömiä, kouluja käymättömiä, ja pikkupaikkakunnilla (ts. lähellä marjametsiä asuvia). Heiltä otetaan syksyksi tuet pois, mikäli eivät kerää yhteiskunnalle tiettyä määrää marjoja ja sieniä.
Ensiksi pitäisi arvioida, kuinka suurelle määrälle marjoja ja sieniä on kysyntää. Arvelisin että kokopäiväisiä kerääjiä tarvittaisiin korkeintaan muutama tuhat, tämän jälkeen jäävät kerätyt marjat ja sienet mätänemään.
Arvotaan työttömien keskuudesta ko. määrä kerääjiä, painottaen pitkäaikaistyöttömiä, kouluja käymättömiä, ja pikkupaikkakunnilla (ts. lähellä marjametsiä asuvia). Heiltä otetaan syksyksi tuet pois, mikäli eivät kerää yhteiskunnalle tiettyä määrää marjoja ja sieniä.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mutta oletko ottanut huomioon sen, että ihmisillä on fyysisiä rajoitteita. Ei kaikilla polvet ja selkä kestä välttämättä sellaista hommaa. Ko. vammat eivät kuitenkaan rajoita oman alan hommien tekoa jos työpaikkoja vain riittäisi kaikille.
Toiseen ongelmaan törmätään siinä, että maksettaisiinko hommasta sen verran, että saa pakolliset menot maksettua ja ruokaa pöytään. Lisäksi eiköhän kaupungeistakin ole aikamoinen matka marjamaille. Ja jos on ollut pidempään työttömänä ei ole ollut varaa pitää autoakaan. Katsos yksi asia johtaa toiseen.
Kaikki ihmiset eivät välttämättä ole oppineet liikkumaan luonnossa tottuneesti, eivätkä välttämättä edes apajia löydä kovin hyvällä menestyksellä. Koko metsä kun ei ole yhtenäistä marja ja sienimaata.
Ja oletko varma, että jokainen ihminen tunnistaa syömäkelpoiset sienet? Tunnistaisitko sinä?
Ja sitten se oleellisin. Olisitko itse valmis tekemään ko. hommaa jos jäisit työttömäksi? Jos vastaat ettet olisi, ideassasi taitaa olla jotain muutakin vikaa kuin edellä mainitut...
Arvontasi voitaisiin järjestää vasta kun tiedetään, tulee marjoja vai ei. Marjasatohan vaihtelee suuresti, joinain syksyinä marjoja ei tule ollenkaan ja joinakin syksyinä sato on hyvä, kuten puolukkasato tänä syksynä ja ne jää mätänemään metsiin, koska kukaan ei osta niitä.
Pirullisuuttasiko vai tyhmyyttäsi noita kirjoittelet.
johan sen aiheestsa näkee mitä ei kannata ees lukee!! ne lopettaa kun huomaavat ettei oo ees kukaan käyny lukee!!
voi enään mennä, siellä on hirvikärpäsiä ihan liikaa, yök.
Juu kaikkeehan voi kerätä, vaikka käpyjä tai pieniä kiviä. Mutta ei työtön ole saanut siihen vaadittavaa koulutusta.Kyllä meillä jokaisella on koulutus.
Mutta voishan nuo eduskunnan ihmiset laittaa metsään marja ja sieniretkelle, he kun istuvat siellä paperipinojen keskellä ja tylsistyneen näköisenä istunnoissa nappia painamassa. Ovat osa melko pyöreetä sakkia, tekis ihan hyvää heillekin nähdä, mistä heidän soppansa syntyy!
Minä olen jokavuosi kerännyt marjoja, sienijäja saanut niistä jonkunverran rahaa.
Joudunko minä nyt sitten työttömänä kerämään marjoja ilmaiseksi jollekkin toiselle.
Miksi meiltä työttömilta viedään loputkin lisärahan ansaitsemis mahdollisuudet
Suomessa oleva jokamiehenoikeus takaa kaikille mahdollisuuden hyödyntää metsien antia. Sienien ja marjojen keräämisellä aivan jokaikinen voi hankkia lisätuloja verottomasti. Sama pätee äidinmaidon luovuttajiin.
Milloinkahan joku neropatti porvari keksii pakottaa työttömät äidit luovuttamaan työkseen maitonsa työssäkäyvien hyväksi? Näinhän se asia on muissakin orjayhteiskunnissa hoidettu.
Marjanpoimintaa ehkä tuodaan esille koska Sailas sitä tuntui hellivän pakkotyösarkana.
Uskon kuitenkin, että esimerkiksi vihreät heräävät ruususen unestaan ja huomaavat orjatyölain mahdollisuudet. Töitä kun ei riitä kaikille vaikka marjoja pantais kaikki poimimaan. Turha se on metsissä huhuilla kun marjoja ei ole tai ne ovat kerätty pois. Käpysavotoillakin on rajansa (puhumattakaan hyödyllisyydestä).
Tulevaisuuden ala on jätteiden lajittelu. Uskoisin sen kolahtavan hyvin vihreille ja SDP:lle. Sitä duunia riittää ikuisesti ja samalla työttömät saadaan pois maleksimasta poliitikkojen edustusasuntojen maisemia pilaamasta. Lisäksi se on ekologisesti oikeaoppista. Varmaan sossuministerillekin kolahtaa hyvin ajatus ongelmien (=työttömien) kärräämisestä kaatopaikalle. Sitten riittää rahaa vaikka maailmanparantamiseen. Tänäänkin Ahmilaardi sai yhteiskunnan tukea entisten lisäksi puoli milliä.
Brasiliasta...
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=666&posting=3000000000457358
Matkalla banaanivaltioksi, ilman banaaneita?
Turhaa hommaa tuo jätteen lajittelu. Sillä mm. kotiseudullani ei biojätettäkään viedä enää kaatopaikalle. Ja muutenkin tulevaisuudessa enenevässä määrin kaikki kotitalousjäte tullaan polttamaan energiaksi. Täälä tehdään jo niin.