Mikä Linux-versio on "kokonaisuutena" yhtä helppo käytettävyydeltään,mitä Windows XP on?.

Linux EI todellakaan ole yh...

Windows XP:ssä löytyy kaikki tarvittava helposti,mutta esim.Linux Mandrake/Mandriva...miten pystyy esim.tallentamaan mm.jotain ohjelmia että löytäisi että mihin se tallentuu j.n.e???.
Windows XP:ssä se on TODELLA selkeän helppoa!.

14

1220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ennen vinkumista

      No yritäppä aluksi tavata niitä ohjeita mitä jokaisesta jakelusta on saatavilla...

      Linux ei ole windows ja ohjelmienkin asennus tapahtuu keskitetysti pakettihallinnalla, mikä on paljon helpompaa kuin metsästellä softaa ympäri nettiä.

    • Ossi

      En tiedä yhtään Linuxia, jota olisi yhtä vaikea käyttää kuin XP:tä.

    • hemmo olet

      Oliko muuta?

    • ..............

      Kysymys tietoturvasta, eikä helppokäyttöisyydestä. Itse viitsin vaikka vähän opetella juttuja, jos ei tarvitse taistella matoja/viruksia/muuta paskaa vastaan.

      Eikä tarvitse tuhlata rahaa ko. ohjelmiin. Ja se tuttu "linux on köyhän juttu" on aika ontuva kommentti teiltä: Nimittäin milloinka rikkaallakaan on liikaa rahaa tuhlattavaksi ohjelmiin? Vaikka olisit miljardööri, silti tunnet tarvetta saada lisää rahaa.

    • luulo

      >...on TODELLA selkeän helppoa!.

      Sinusta tuntuu näin kun et tunne muuta tapaa kuin miten se miten se tehdään windowsissa.

      Voin vakuuttaa kokemuksesta että esim Mandrakessa se on SELKEÄMPÄÄ ja HELPOMPAA!

    • sinä teet winukassa tämän "Huomaat netissä mielenkiintoisen pätkän tekstiä ja haluat sen itsellesi, esim. työpöydälle hetkeksi!"
      Eli miten teet sen?
      Tai miten toteutat winukassa että sulla on kaksi ikkunaa auki ja haluat että se toinen on toisen päällä auki osana ja se alimmainen koko työpöydän kokoisena, niin että tämä pienenmpi on silti päälimmäisenä luettavissa!
      Mites tämän teet?

    • voiko Kysymys:kin olla reki...

      "esim.Linux Mandrake/Mandriva...miten pystyy esim.tallentamaan mm.jotain ohjelmia että löytäisi että mihin se tallentuu j.n.e???.
      Windows XP:ssä se on TODELLA selkeän helppoa!."

      Niinpä niin. Yleisin kysymys kun XP:llä hakevat tiedostoja netistä on: "Mihin kummaan se tallentui?". "En taaskaan huomannut ollenkaan katsoa, minne se meni".

      Onneksi Mozilla osaa näyttää paikan jälkeenkin päin.
      Useimmat windowskäyttäjät ei vain osaa siltä kysyä.

      Linux taas tuo kaikki kotiin suoraan käyttäjälle.

    • riitä

      siis minusta on ihan selkeätä kun asentaa linuxin pakettihallinnalla ohjelman niin se löytyy noista valikoista... :)

      semmonen jokin kuva ensin ja sitten teksti perässä :D

      mites ne siinä winukassa asentuu niin helposti ?

      valaise hieman kun ei ole mulle niin selkeätä....

    • Amilosti

      Itse asensin Linuksin Fedora Core 2sen ensimmäistä kertaa noin vuosi sitten, apuna oli kaverini aika pitkälle, asensi Sambat, Apachet ja sääti oikkia... Nyt serverilaitteisto vaihtui noin kk sitten, ja asensin Ubuntun.

      Asennusvaihe oli tosi helppo, ja ulkonäöltään U on aikasta fiksu :) Ja ite kun olen todellinen nyypiö Linuksi puolella, yllätin itseni positiivisesti, kun sain yllättävän helposti asennettua Samban Windows verkon palvelimeksi, ja Apachen kotisivupalvelimeksi, sain kotisivut pelaamaan ja näkymään ihan itse, sain jopa tehtyä itelleni käyttäjänimen Windows verkkoon ja joka vieläpä toimii niinkuin pitää, eli saan kannettavallani tallennettua serverin kovolle kamaa ja poistettua sen sieltä. Tulostimenkin jopa sain ihan omin avuin toimimaan.

      Ainut, mikä vielä on vähän vaiheessa, on kun en ole saanut asennettua tähän Windowsiin tuota serverikoneen tulostinta, sekä ssh käyttäjien oikeudet on kuralla. Nämä on lähinnä jääneet siksi kun on tässä ollut todella paljon kiireitä, enkä ole ehtinyt paneutua asiaan.

      Mutta ei tämä Linuksi niin vaikea ole, pitää vain olla vähän asennetta mukana. Ainut ehkä, mitä Linuksissa muuttaisin, olisi tuo ssh käyttäjien oikeuksien säätö... se on vähän ongelmallista, ainakin tällaiselle nyypiölle kuin minä, kun niitä pitää säätää numeroilla...

      Mutta itse ainakin tykkään käyttää Linuksia, en valita. Ja tuo ohjelmien asennus, sudo apt-get jne, on aika helppo. Ja integroidut äänikortitkin Linuksissa pelasi heittämällä.


      • Amilosti
        djmosse kirjoitti:

        tuolla säätää asetuksia ==> http://www.webmin.com/

        Kun vain aloin klillailemaan kansioita, löysin paikan mistä sai oikeuksia säätää. Sain kaiken kuntoon, toimii paremmin kuin oli tarkoitus :)


      • Linux ...?
        Amilosti kirjoitti:

        Kun vain aloin klillailemaan kansioita, löysin paikan mistä sai oikeuksia säätää. Sain kaiken kuntoon, toimii paremmin kuin oli tarkoitus :)

        Onko distro Suomennettu 100%:sesti?.
        Kertokaa lisää käyttökokemuksista.


    • Linux ...?

      Onko jo jollain käyttökokemuksia?.
      Kertokaa mielipiteitä,mitä positiivista ja negatiivista.

      • manu 2005

        Hyvin pelaa sekä läppärissä että pöytäkoneessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      69
      4977
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      34
      3768
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      24
      3369
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      81
      2367
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1899
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1581
    7. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1532
    8. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      333
      1499
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      14
      1463
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      33
      1330
    Aihe