Tuossa on nyt 2 eri linkkiä, joista käy esittämäni asiat ilmi: Autoveroa alennetaan asteittain ja se muutetaan ympäristöperusteiseksi ja alennus kompensoidaan (myös ympäristöperusteisilla) käyttömaksujen korotuksilla. Lisäksi oletan, että autoveron yleistä tasoa alennetaan ja käyttömaksuja korotetaan jo ennen kuin varsinainen verojen autokohtainen CO2-päästöihin perustuva uudelleenkohdennus tapahtuu. Hallitus on näköjään luvannut kertoa asiasta lisää piakkoin (paitsi ei tietenkään voi kertoa "ennenaikaisesta" verotason muutoksesta).
http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=uutiset&article=122486
http://www.autovero.fi/artikkeli.php?aid=45
http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=uutiset&article=122486
http://www.autovero.fi/artikkeli.php?aid=45
Vastaukset 5
Vanhimmat
Toivottavasti näin tulee tapahtumaan.
kK:
"Lisäksi oletan, että autoveron yleistä tasoa alennetaan ja käyttömaksuja korotetaan"
Siis mitä tarkkaanottaen oletat. Laskeeko autoverotuksen kokonaistaso (hankintaveron ja käyttömaksujen summa) vai pysyykö kokonaistaso mielestäsi ennallaan, eli käyttömaksuja korotetaan niin paljon, että se korvaa hankintaverosta tehdyt alennukset.
ottanut huomioon tämähetkisen tuontiautoverolain amatöörimäisen valmistelun ja vielä amatöörimäisemmän toimeenpanon? Ylimieliset virheet, jotka saattavat vielä romahduttaa kaiken toivomasi jarrutuksen kertaheitolla. Kun tuontiautoverotus todetaan asiattomaksi, markkinatalous pakottaa nopeisiin ratkaisuihin myös uusien autojen verotuksessa. Nykyinen autoverotus on loistava esimerkki siitä, että päättävien virkamiesten palkkaus on selkeästi metsässä tai sitten poliittinen virkanimitysjärjestelmä on erittäin typerä. Heikolla palkkauksella ja poliittisilla virkanimityksillä saadaan tunnetusti epäpäteviä työtekijöitä, joiden edesottamukset "ei kenenkään rahoilla" valtionhallinnossa kostautuvat moninkertaisesti veronmaksajille palkkatuloihin nähden.
Suomessahan on kaikki tuontiautoja. Porsche Boxterinkin lasku tulee Zuffenhausenista.
Suomalaisen politiikan teon tuntien , mitä tahansa muutoksia tulee autoverotuksessa tapahtumaan , tullaan autolijoilta keräämään enemmän veroja . Onko muutos sittenkään hyvästä .
todennäköisesti käy vielä niin että enemmän autolevilta tullaan keräämään enemmän veroja .
Köyhät köyhtyy ja rikkaat rikastuu ;-)