Uuden Mustangin tuonti on alakanut hieman kiinnostamaan USA:sta (joo, kyllä onnistun saamaan sen Suomen kilpiin EU-tyypihyväksynnän puutteesta huolimatta).
Lähinnä mietityttää auton verotusarvo, eli mikä on GT Mustangin (300 hp 4.6L V8) vertailuautona. Tullin sivuilla sanotaan suoraan että arvoita ei anneta.
Itse arvioisin vertailuautoksi Chryslerin C300 Limited jonka MSR hinta on 30,125 USD.
GT Mustangin hinta on 25,140 USD eli hieman Chryslerin alle.
Onko kellään kokemusta millä perusteilla vertailuautoja on yleensä valittu, vai onko taas kerran kysymys enemmän hihavakiosta hintaa määritettäessä?
Lähinnä mietityttää auton verotusarvo, eli mikä on GT Mustangin (300 hp 4.6L V8) vertailuautona. Tullin sivuilla sanotaan suoraan että arvoita ei anneta.
Itse arvioisin vertailuautoksi Chryslerin C300 Limited jonka MSR hinta on 30,125 USD.
GT Mustangin hinta on 25,140 USD eli hieman Chryslerin alle.
Onko kellään kokemusta millä perusteilla vertailuautoja on yleensä valittu, vai onko taas kerran kysymys enemmän hihavakiosta hintaa määritettäessä?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onko kyseessä tuonti muuttoautona ?
Tältä palstalta luin kerran, ettei muuttoautovähennystä saa, jos tuo auton jenkeistä. Muuttoauton verovähennys 13.450 e.
Tuosta verrokkiarvosta en osaa sanoa mitään.
Joo, tältä samaiselta palstalta luin kerran maapallo on sittenkin litteä. Muutenhan kengät kuluisivat enemmän keskeltä :-)
Kyllä se muuttoautovähennyt toimii ihan mistä maasta tahansa. En ole kuullut kenenkään vielä joutuneen maksamaan veroja muuttoautosta. Muuttoauton suhteen tuttavat ovat pelanneet sen verran varman päälle että ovat jättäneet ekstoottisimmat pelit ostamatta.
Itse ajattelin selvittää Tullista tuota asiaa ja pyydän sitovan ilmoituksen vaikka se hieman maksaisikin rahaa. Parempi katsoa kuin katua.
Muuttoautovähennyksen suhteen ei pitäisi olla ongelmia, tarkoitan tuota 13.450 euroa. Olin lukenut vääräntyyppistä keskustelua, joka koski vuonna 2002 tuodun auton veronoikaisua:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=1500000000000122&posting=22000000008171426
Halvin Chrysler 300C maksaa meillä 51.900 e, V6 ja 2,7 litraa. Kalleimmat on yli 80 kiloeuroa.
Tuli mieleen, että Nissan 350Z voisi olla sopiva verrokki, hinta alkaen 56.000 euroa.
Erikoisia autoja varten meillä on jokin ihmeen arviointilautakunta, ja voi olla, että saattavat verrata samantehoiseen urheiluautoon. Veroja saattaisi mennä muutama tonni.
Tuota Nissania ajattelin itsekin alunperin parhaaksi vertailukohdaksi, koska on hinnaltaan USA:ssa juuri samoissa kuin noi Mustangit.
Molemmat myös "bulevardisportteja". Tiedä sit onko tuolla alkuperämaalla jotain väliä.
Noi Chryslerin 300C sarjan Suomihinnat ovat aivan yliampuvia, kuten käytettyjen BMW X5:n. USA:ssa kalleimmatkin mallitkin ovat yli 3 kertaa halvempia.
Lähes järestään muissa autoissa Suomihinta on 1,9 - 2,1 kertainen.
Suomessa on niin pienet markkinat monilla autoilla että järkevän markkinahinnan määrittely ei onnistu jollain vertailuauto systeemillä.
Määrittelisivät verotusarvot vaikka jonkun tietyn kertoimen avulla Saksan tai USA:n autojen hinnoista siten että verotulot säilyvät ennallaan.
Itse lähden siitä että Mustangista en veroja maksa. Olen vaikka kolmannen vuoden veropakolaisena maksamatta tuloveroja Suomeen jos niikseen tulee ja odottelen auton vertailuhinnan laskua :-)
millään konstilla tai olet keksinyt bisneksen. härmästä löytyy noin 167 uuden mussen ostajaa, heti.
Mikäs ongelma muuttoauton kilpiinsaamisessa on?
Ja jos joku haluaa Härmään samanlaisen niin
Niin käy Saksasta hakemassa http://tinyurl.com/cjdlt
Tuo yksilö näyttää olevan valmiiski EU-kilvissä.
Hieman vaan alkanut tuo mahdollinen vertailuhinta arveluttamaan ja voi olla että perheeseen tulee toinenkin 4-veto saksanauto.