Taas Cipralexin aloituksesta

Cipralexin aloittamisesta on ollut monta viestiä mutta kysynpä minäkin jos joku osaisi tähän omaan kokemukseeni sanoa.

Minulle määrättiin viime viikolla kuuri masennukseen ja unettomuuteen.

Pari ekaa päivää meni ihan ok, vähän väsymystä vain, mutta viikonloppu (la, su) olivat aika kauheita. Väsytti ihan sikana, paha olo, alkoi ahdistamaan. Makasin vain sängyllä ja oli välillä vähän pelokas olo.

Eilen illalla melkein oksetti, pyörrytti ja hikoilutti, pelotti. Kadutti koko kuurin aloitus. Oli kauhea olo

Tänä aamuna on paljon parempi olo, vain vähän hikoiluttaa ja jännittää.

Voisiko olla pieni yliannostus? Pari ekaa päivää otin lääkkeen illalla mutta sitten perjantaina otin iltapäivällä ja lauantaina aamulla, kun halusin siirtää lääkkeenoton aamuun. Otin siis n. 17-18 tunnin välein muutamana päivänä.

Huomasin myös että lauantaina söin lounaaksi normaalia ruokaa ja sen jälkeen ei vain maittanut muu kuin jäätelö, suklaa, jne. Eilen sunnuntaina en syönytkään kuin vähän muroja aamulla, sitten pitkin päivää palan ruisleipää, pullaa, pari palaa suklaata ja useamman kupin kahvia. Puuhailin koko päivän pikku kodin askareita ja kävin kävelemässä, joten kai sitä energiaa olisi tarvinnut...?

Tuli mieleen olisiko "sokerihumala" tullut eilen. Syön yleensä hyvin, ja olisiko tuo yhdessä kuurin kanssa voinut johtaa karseaan oloon?

Tuntuu että kyselen tyhmiä mutta jotenkin vähän epätoivonen olo siitä että onko minulla väärä lääkitys...? Nyt ma-aamulla on pientä jännitystä lukuunottamatta suht ok olo, mutta ajattelin ottaa lääkkeen vasta iltapäivälllä varmuuden vuoksi. Lääkkeenottoa kun seuraa parin tunnin päästä halolla-päähän -väsymys niin parempi olla matkalla kotiin kuin täällä töissä.

Ikävää.
163482
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

kun minulla,käytin kuukauden ja nyt lopetin.Makean syönti ja teki mieli kahvia koko ajan.Olo oli tönkkö eli mitään en saanu aikaseksi istuin ja tuijotin ulos,en keskittynyt mihinkään.Yöllä sain juosta vessassa ja vaikka en juonu ihmettelin minkä takia?Lopetin koska minun olo ei muuttunu hyväksi ja tuo pelon tunne oli mullakin eli normaali olo on sittenkin parempi mulle.Seksihalut loppu kokonaan.Väsymys oli kyllä uskomatonta,en nukkunu vaan en jaksanu mitään päivällä.

Äänestä
  • eli mulla 10mg kerran päivässä ja se sai jo aikaan että en tuntenut itseäni itseksi?Voi olla että mulla ei ole paniikkia tai muuta kun lääke ei auttanut.Lihominen alko ja voi olla että johtu turvotuksesta kun kasvot oli pöhöttynyt.Hikoilu ja kumma paha olo jossa vihan tunteita.Ulkoilukaan ei auttanu kun tulin kotiin huomasin taas olevani sängyssä tuijottaen kattoon.Vai olenko vaikeampi tapaus ja lääkitystä lisättävä,onneksi nyt naurattaa kun naurukin loppu kuurin aikana,itkusta puhumattakaan.

    Äänestä

Mulla ekaviikko tosi "merisairas" olo, hikoilutti ja väsytti. Ei paljon jaksanut sohvasta nousta, mutta onneksi olin tuon viikon sairaslomalla. Jotenkin oli tosi toivoton olo ja mistään ei jaksanut innostua. Ekan viikon jälkeen paha olo katosi. Kesti melkein kuukauden verran, että olo alkoi muuten tuntua pirteämmältä. Joten, koeta kestää aloitusvaiheen epämukavuus ja jos olo ei muutamassa viikossa parane, niin sitten yhteys lääkäriin.

Äänestä

Jatkanpa vielä itse aloittamaani juttuun.

Soitin lääkärille, ja kokemani oireet ovat kuulemma hyvin epätyypilliset, ei ainakaan hän ollut ennen kuullut.

Koskapa oloni tällä hetkellä oli enää vain levoton ja ylijännittynyt (ed. lääkkeen otosta kulunut jo 26 tuntia), päädyin (päädyimme) jatkamaan lääkitystä, mutta otinkin nyt vain puolikkaan 10mg tabletista. Katsotaan miten pari päivää menee puolikkaalla annostelulla.

Mikähän vaikutus itse lääkityksen tehoon tällaisella yhtäkkisellä (5 päivän kuurin aloituksen jälkeen) annoksen parin päivän puolituksella mahtaa olla? Onko aavistusta ja tietoa?

Äänestä
  • Oletko lukenut lääkkeen tuoteselosteen? Tässä tekstiä netistä löytämästäni tuoteselosteesta:

    Haittavaikutukset ovat yleisimmillään ensimmäisen tai toisen hoitoviikon aikana ja lievittyvät ja harvenevat yleensä hoitoa jatkettaessa.

    Sydän- ja verisuonistohäiriöt - posturaalinen hypotonia.

    Aineenvaihdunta- ja ravitsemushäiriöt - hyponatremia, antidiureettisen hormonin (ADH) epätarkoituksenmukainen eritys.

    Silmäsairaudet - näköhäiriöt.

    Ruoansulatuskanavan häiriöt - pahoinvointi, oksentelu, suun kuivuminen, ripuli, ruokahaluttomuus.

    Yleisluontoiset häiriöt - unettomuus, pyörrytys, väsymys, uneliaisuus, anafylaktiset reaktiot.

    Maksa- ja sappihäiriöt - poikkeavat tulokset maksan toimintakokeista.

    Tuki- ja liikuntaelimistön ja sidekudosten häiriöt - nivel- ja lihaskivut.

    Hermoston häiriöt - kouristuskohtaukset, vapina, liikehäiriöt, serotoniinioireyhtymä.

    Psyykkiset häiriöt - hallusinaatiot, mania, sekavuus, agitaatio, ahdistuneisuus, depersonalisaatio, paniikkikohtaukset, hermostuneisuus.

    Munuais- ja virtsatiehäiriöt - virtsaumpi.

    Sukuelinten ja rintojen häiriöt - galaktorrea, seksuaaliset toimintahäiriöt, kuten impotenssi, ejakulaatiohäiriö ja anorgasmia.

    Ihon ja ihonalaiskerrosten häiriöt - ihottuma, ekkymoosit, pruritus, angioedeema, hikoilu.

    Äänestä

  • meri kirjoitti:

    Oletko lukenut lääkkeen tuoteselosteen? Tässä tekstiä netistä löytämästäni tuoteselosteesta:

    Haittavaikutukset ovat yleisimmillään ensimmäisen tai toisen hoitoviikon aikana ja lievittyvät ja harvenevat yleensä hoitoa jatkettaessa.

    Sydän- ja verisuonistohäiriöt - posturaalinen hypotonia.

    Aineenvaihdunta- ja ravitsemushäiriöt - hyponatremia, antidiureettisen hormonin (ADH) epätarkoituksenmukainen eritys.

    Silmäsairaudet - näköhäiriöt.

    Ruoansulatuskanavan häiriöt - pahoinvointi, oksentelu, suun kuivuminen, ripuli, ruokahaluttomuus.

    Yleisluontoiset häiriöt - unettomuus, pyörrytys, väsymys, uneliaisuus, anafylaktiset reaktiot.

    Maksa- ja sappihäiriöt - poikkeavat tulokset maksan toimintakokeista.

    Tuki- ja liikuntaelimistön ja sidekudosten häiriöt - nivel- ja lihaskivut.

    Hermoston häiriöt - kouristuskohtaukset, vapina, liikehäiriöt, serotoniinioireyhtymä.

    Psyykkiset häiriöt - hallusinaatiot, mania, sekavuus, agitaatio, ahdistuneisuus, depersonalisaatio, paniikkikohtaukset, hermostuneisuus.

    Munuais- ja virtsatiehäiriöt - virtsaumpi.

    Sukuelinten ja rintojen häiriöt - galaktorrea, seksuaaliset toimintahäiriöt, kuten impotenssi, ejakulaatiohäiriö ja anorgasmia.

    Ihon ja ihonalaiskerrosten häiriöt - ihottuma, ekkymoosit, pruritus, angioedeema, hikoilu.

    Haittavaikutukset:

    Haittavaikutukset ovat yleisimmillään ensimmäisen tai toisen hoitoviikon aikana ja lievittyvät ja harvenevat yleensä hoitoa jatkettaessa.
    Jos pitkäaikainen SSRI-lääkitys lopetetaan yhtäkkiä, joillekin potilaille saattaa tulla vieroitusoireita. Vaikka hoidon keskeyttämisen jälkeen voi esiintyä vieroitusoireita, SSRI-lääkkeet eivät prekliinisten ja kliinisten kokemusten perusteella aiheuta riippuvuutta.



    Essitalopraamin lopettamiseen liittyviä vieroitusoireita ei ole järjestelmällisesti arvioitu. Raseemisen sitalopraamin käytön jälkeen on todettu seuraavia vieroitusoireita: huimausta, päänsärkyä ja pahoinvointia. Useimmat näistä ovat lieviä ja ohimeneviä.



    Seuraavia haittavaikutuksia on lumekontrolloiduissa kaksoissokkotutkimuksissa esiintynyt useammin essitalopraamia kuin lumelääkettä käyttäneillä. Mainitut esiintyvyysluvut eivät ole korjattu suhteessa lumelääkkeen aiheuttamiin haittavaikutuksiin.



    Aineenvaihdunta- ja ravitsemussairaudet Tavalliset
    (> 1/100,
    < 1/10) ruokahalun väheneminen

    Psykiatriset sairaudet Tavalliset
    (> 1/100,
    < 1/10) libidon heikkeneminen, anorgasmia (naisilla)
    Neurologiset sairaudet Tavalliset
    (> 1/100,
    < 1/10) unettomuus, uneliaisuus, huimaus
    Epätavalliset
    (> 1/1000,
    < 1/100) makuaistin häiriöt, unihäiriöt
    Hengityselinten sairaudet Tavalliset
    (> 1/100,
    < 1/10) sinuiitti, haukottelu
    Maha-suolikanavan sairaudet Hyvin tavalliset
    (> 1/10) pahoinvointi
    Tavalliset
    (> 1/100,
    < 1/10) ripuli, ummetus
    Ihon ja liitännäiselinten häiriöt Tavalliset
    (> 1/100,
    < 1/10) lisääntynyt hikoilu
    Hedelmällisyyshäiriöt Tavalliset
    (> 1/100,
    < 1/10) ejakulaatiohäiriöt, impotenssi
    Muut Tavalliset
    (> 1/100,
    < 1/10) väsymys, lämmönnousu

    Äänestä

mäkikuisman käyttöö lisää haittavaikutuksia.

Äänestä

todella kuukauden päästä olla oireeton ja hyvässä vireessä?Onko kokemusta ja miten seksihalut,palautuuko kuukauden päästä?

Äänestä

Cipralexia mennyt kaksi víikkoa ja olo aika outo...sitä vaan istuisi ja tuijottaisi, tai olisi tietokoneella.Jotenkin lukossa sisältä...
ei saa vaan itseään liikkeelle, kuin olisi kahleet ympärillä.enkä tarkoita että olisin väsynyt, tai masennus olisi niin pahana.. Vaan tämä lääke ainakin näin alkuun on tehnyt tällaisen olon.
Ja ajatukset aika tulehtuneita..Jonkin sortin pakkoajatuksia.

Äänestä

Aloitin tämän ketjun eilen, ja siltä varalta että joku muu kärsii samoista sivuoireista kuin minä ja on kiinnostunut tietämään, niin puolitin eilisen(lääkärin suostumuksella) annoksen ja sen myötä sivuoireet (kaikki listalla olevat ja muutama ylimääräinenkin siis tulivat osakseni täydellä voimalla ja jotka olivat viedä minut täysin epätoivoon) vähenivät todella merkittävästi. Pientä masennusta ja haluttomuutta on vielä, ja oli vaikea saada unta. Mutta nyt sentään voin tehdä muutakin kuin rauhattomana pyöriä ympäri ämpäriinsä ja hautoa itsesäälissä ja katua lääkekuurin aloitusta. Otin tänäänkin vain puolikkaan 10mg tabletista.

Milläköhän tavalla tämä puolitus vaikuttaa itse lääkityksen tehoon? Koska pitäisi viimeistään alkaa taas ottaa täysiä 10mg pillereitä (ja samalla toivoa että elimistö olisi jo tottunut sietämään cipralexia?). Onks tiatoo?

Äänestä
  • itse aloitin varoen puolikkaalla.sitten otin kokonaista(tuskanhikeä/ripulia/unettomuus.jatkoin puolikkaalla.olen tyytyväinen tähän puolikkaaseen joka on minusta minulle parempi.asiasta en ole lääkärin kanssa edes puhunut.tästä puolikkaasta siis.minulla se toimii ja kokeilu kokonaisella ei toiminut.

    Äänestä

  • cipralex kirjoitti:

    itse aloitin varoen puolikkaalla.sitten otin kokonaista(tuskanhikeä/ripulia/unettomuus.jatkoin puolikkaalla.olen tyytyväinen tähän puolikkaaseen joka on minusta minulle parempi.asiasta en ole lääkärin kanssa edes puhunut.tästä puolikkaasta siis.minulla se toimii ja kokeilu kokonaisella ei toiminut.

    vähensin puolikkaaseen ja väsymys poistu jaksaa taas!

    Äänestä

  • normaali olo palasi kirjoitti:

    vähensin puolikkaaseen ja väsymys poistu jaksaa taas!

    Kyllä mullakin aloitettaessa oli samanlaisia oireita kun ensimm.viestin kirjoittajalla, mutta ne meni ohi. Ja lääkkeen vaikutus tulee ikävä kyllä hitaasti esiin. Mulla annos oli maksimissaan 40 mg päivässä ja sopi hyvin.

    Seksihalut meni, mutta kyllä mä uskon, että mulla siihen vaikutti myös masennus. Nautintokyky kyllä itse tapahtumassa säilyi.

    Ja täytyy muistaa, että me ihmiset ollaan yksilöllisiä: sopivaa lääkettä voi joskus joutua hakemaan kauankin, varsinkin kun lääkkeen vaikutus alkaa vasta muutaman viikon päästä.

    Äänestä

Ketjun alkuperäisenä kirjottajana voisi olla ihan paikallaan updeitata tilanne, ketjua kun on käynyt lukemassa moni henkilö eli asia lienee ajankohtainen muillekin.

Oltuani nyt 4 päivää puolikkaan pillerin (puolikas 10mg pilleristä) annoksella sivuoireet päivä päivältä lievenivät ja ovat nyt lähes hävinneet pientä väsymystä ja levottomuutta ja lievää yliaktiivisuutta (ihan positiivista sellaista) lukuunottamatta, joten tänä aamuna palasin täyteen 10mg palaan. Toistaiseksi olo on ollut vähintään yhtä "helppo" kuin eilen enkä tunne kokevani enää mitään ongelmaa cipralexin kanssa.

Tarinan opetus on siis se, että joillakin ihmisillä voi tulla todella sietämättömät sivuoireet 10mg kuurin aloituksesta, mutta annoksen pudotus puolikkaaseen muutaman päivän ajaksi näyttää olevan tehokas siedätyshoito, ja voi palata takaisin 10mg. Tsemppiä siis muille kärsijöille, jos ja kun teitä on.

Tai sitten olo huomisen 10mg pillerin jälkeen on taas karsea... :-( koputanpa puuta...

Äänestä
  • Mulla vaihdettiin Sepram Cipralexiin, nyt oon vasta 2 päivää ottanu 10mg. Olo on kammottava, vapinaa, järjetön ahdistus, mitenkään päin ei ole hyvä. En uskalla edes ovesta mennä ulos. Kannattaiskohan puolittaa tabletti?

    Äänestä

  • Ahistaa kirjoitti:

    Mulla vaihdettiin Sepram Cipralexiin, nyt oon vasta 2 päivää ottanu 10mg. Olo on kammottava, vapinaa, järjetön ahdistus, mitenkään päin ei ole hyvä. En uskalla edes ovesta mennä ulos. Kannattaiskohan puolittaa tabletti?

    ketjun alkuperäisellä kirjoittajalla??
    Tämä ketju tuntuu olevan todella luettu, joten moni varmaan..Tai ainakin minä kaipailee infoa miten lääke on toiminut....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


äh, vaikeaa kirjoitti:

Cipralexin aloittamisesta on ollut monta viestiä mutta kysynpä minäkin jos joku osaisi tähän omaan kokemukseeni sanoa.

Minulle määrättiin viime viikolla kuuri masennukseen ja unettomuuteen.

Pari ekaa päivää meni ihan ok, vähän väsymystä vain, mutta viikonloppu (la, su) olivat aika kauheita. Väsytti ihan sikana, paha olo, alkoi ahdistamaan. Makasin vain sängyllä ja oli välillä vähän pelokas olo.

Eilen illalla melkein oksetti, pyörrytti ja hikoilutti, pelotti. Kadutti koko kuurin aloitus. Oli kauhea olo

Tänä aamuna on paljon parempi olo, vain vähän hikoiluttaa ja jännittää.

Voisiko olla pieni yliannostus? Pari ekaa päivää otin lääkkeen illalla mutta sitten perjantaina otin iltapäivällä ja lauantaina aamulla, kun halusin siirtää lääkkeenoton aamuun. Otin siis n. 17-18 tunnin välein muutamana päivänä.

Huomasin myös että lauantaina söin lounaaksi normaalia ruokaa ja sen jälkeen ei vain maittanut muu kuin jäätelö, suklaa, jne. Eilen sunnuntaina en syönytkään kuin vähän muroja aamulla, sitten pitkin päivää palan ruisleipää, pullaa, pari palaa suklaata ja useamman kupin kahvia. Puuhailin koko päivän pikku kodin askareita ja kävin kävelemässä, joten kai sitä energiaa olisi tarvinnut...?

Tuli mieleen olisiko "sokerihumala" tullut eilen. Syön yleensä hyvin, ja olisiko tuo yhdessä kuurin kanssa voinut johtaa karseaan oloon?

Tuntuu että kyselen tyhmiä mutta jotenkin vähän epätoivonen olo siitä että onko minulla väärä lääkitys...? Nyt ma-aamulla on pientä jännitystä lukuunottamatta suht ok olo, mutta ajattelin ottaa lääkkeen vasta iltapäivälllä varmuuden vuoksi. Lääkkeenottoa kun seuraa parin tunnin päästä halolla-päähän -väsymys niin parempi olla matkalla kotiin kuin täällä töissä.

Ikävää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu