Hei, Sattuukohan täällä olemaan yhtään suomalaista perhettä, jolla olisi ollut ulkomailta au-pair? Olisi mukava tietää miten asiat käytännössä sumpliituivat, äkkiseltään kun byrokratiaviidakko tuntuu olevan melkoinen, ainakin jos toimii ilman järjestöjä. Tuleeko mieleen vinkkejä ja neuvoja, joita itse opit asian tiimoilta ja joista voisi olla hyötyä?
Suomalaisten perheiden kokemuksia
Tietoa janoava
122223
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Meillä on ollut koko joukko au-paireja, ja täytyy sanoa ettei asiassa ole niin kamalaa paperisotaa kuin voisi luulla. Aluksi otimme au-pairit agentti firman kautta, muttakun huomasimme ettei "toinen voi puolestamme päättää" kuka meidän perheeseen on paras vaihtoehto. Siis sittemmin olemme aina ottaneet tytön yksityisesti. Tietenkin riippuu mihin maahan olet tyttöä ottamassa, mutta euroopan maissa taitaa olla aika sama käytäntö (jos tyttö tulee toisesta EU maasta).
Niin, sellaisia lähinnä mietin, että ensinäkin millaiset kuukausikulut teillä on ollut tuosta au-pairista, eli tuleeko paljon jotain sosiaali, työeläke jne. maksuja, joita ei välttämättä hoksaa ottaa huomioon. Verotoimistoon pitää käsittääkseni ilmoitaa, kun henkilö tulee, jotta hän saa oman verokortin, josta sitten tehdään ennakkopidätykset? Eterasta tuli joku esite tänään, jonka mukaan vakuutusmaksuja menisi 19,6% palkasta..? Nämä kyllä jotenkin niin vaikuttaa monihyväiseltä, että oikeasti, mistä saisi parhaiten neuvoja ja opastusta, kun haluaa suunnilleen tietää kaiken tarvittavan? Kelassakin oli aika tylyä palvelua asian tiimoilta, aivan kun ensimmäistä kertaa tänne ulkomailta joku tulisi. Agentit ei oikein houkuttele, juuri samaisesta syystä mitä itse mainitsit, myös välityspalkkioit on aika huimat. Ja jotenkin haluaisin luotaa siihen, että ei tämä nyt voi olla maailman vaikein asia hoitaa itsekin, kun vaan jostain nyt saisi vähän relevanttia, tai edes jotain tietoa.
Ei tarvii maksaa veroja jos palkka on alle 930€/kk
Käy katselemassa( sivulla www.aupairfinland.com )ja verohallinnon sivuilla jossa juttua ulkomaalaisista työntekijöistä suomessa,siellä kerrotaan kohta au-paireista erikseen.Jos hommaa au-pairin järjestön(suomalaisen)kautta niin maksu kattaa myös vakuutukset ym.kulut. KTS www.aupairfinland.com.
Miten ihmeessä ei tarvitse maksaa veroja jos palkka on alle 930e/kk? Ihmettelen vaan kun normaalin työssä käyvänkin tarvitsee tuosta summasta jo maksaa. en ymmärrä miten au pair eroaa siitä...
Käy nyt sinäkin ihmettelemässä ihan verohallinnon sivuilla ja huomaa se kohta au pair ja työsuhde 6kk-2v jne.Puhutaan siis ULKOMAALAISESTA työntekijästä suomessa.Au paireille normaalisti maksettava "palkka" on nimeltään TASKURAHA ja sitä nyt sit ei vaan veroteta.Minimi on 252€/kk.
Eli tosiaan verohallinnon sivuilla ihan selvästi sanotaa, että au pairin saama taskuraha on veronalaista tuloa. Jos tulot jää alle 930€/kk ei tarvi sotumaksuja maksaa. Jos linkki toimii niin suuoraan tuossa se lukee. http://www.vero.fi/nc/doc/download.asp?id=2487;73083
"Suomeen enintaan 6 kk tuleva on rajoitetusti verovelvollinen"
Tama ns. merimiessaanto estaa kaksoisverotuksen, eli ulkomainen au pair maksaa verot kotimaahansa. 0% muualla kuin Suomessa.
käy sivulla www.aupairfinland.com
Jos otat au pairin EU-maasta alle 6 kk ajaksi, ei ole mitaan paperisotaa.
Jarjestot..buhahahaa. Niita voi perustaa kuka tahansa tyoton jolla on kannykka.
Au pairille maksoimme taskurahaa 280€/kk, lisäksi verottaja laskee täysihoitoedun n.360€/kk. Jos tulot jää alle 930€/ kk ei tarvitse maksaa sotu maksuja. Vero kyllä menee mutta on aika pieni. Meillä noin 25€/kk, joka pidätetään siis taskurahasta. Lisäksi jos aupparilla on esim. auto tai puhelin käytössä, niistä tulee lisää euroja/kk verotettavaan tuloon. Lisäksi otimme aupparille työntekijän pakollisen tapaturmavakuutuksen, joka on n. 60€/vuosi. Meidän au pair on Brasiliasta, joten hän joutui hakemaan oleskelu luvan Suomeen. EU-maista tuleville riittää rekisteröityminen paikallisella poliisilaitoksella ja maassa saa olla vaikka 2 vuotta. Ulkomaalaisviraston sivuilta löytyy ihan kivasti tietoa, samoin verohallinnon sivuilta. Toivottavasti näistä tiedoista oli apua!
Niin, tuntuu olevan verottajalla ja poliisilla eriävä mielipide TAEL- eli työeläkemaksusta, verottajan mukaan pitää maksaa, poliisin ei. Onko tästä tietoa/kokemuksia? Maksu nimittäin on aika suuri, yhteensä 19,6%. Laskin, että 252 euron taskurahasta ja asuntoedusta tämä tekisi n.90Euroa/kk...Eli turhaan ei tuollaisia summia tee mieli maksaa. Niin, vielä utelen, että tuliko au pairinne Brasiliasta jonkun järjestön kautta vai hoiditteko kaiken itse?
au pairin aupair-worldin kautta, eli ihan itseksemme olemme kaiken hoitaneet. Ja työeläkemaksuissakin on alaraja tuloille, eli kun palkka jää tietyn summan alle ei eläkemaksuja tarvitse maksaa. (Kokemusta löytyy yksityisyrittäjänä) Ja auppareiden "palkathan" eivät tunnetusti ole suuren suuria, eli varmasti jäävät tuon rajan alle. En nyt tarkkaan muista mikä tuo summa vuodessa on.