Olisitko sinä valmis?

Ihan hypoteettinen kysymys naisen logiikasta. Olisitko sinä nainen valmis ottamaan päällesi syyllisyyden, jos matsoilija miesystäväsi ajaa kännissä lepikkoon? Vain miehen uraa suojellaksesi, vaikka itseltäsi menisi maine, joutuisit maksamaan sakkoja ja jopa vankeus uhkaisi. Varsinkin silloin kun on todistajia, kuka ajoi ja kuka törmäili?
122062
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

vastuunsa.

Äänestä

Mitä ihmettä? Mitä tekemistä sen ulosajolla on mun kanssani? Itse uransa "pilaa" tekosillaan. Miks kärsisin jonkun muun mokista?

Äänestä
  • Just, joo, ite en, mutta tiedä sitten, jos sille on tarpeeks maksettu siitä...

    Äänestä

  • oli kyse kirjoitti:

    Just, joo, ite en, mutta tiedä sitten, jos sille on tarpeeks maksettu siitä...

    Joten en takuulla suostu. Vaikka hakkaisit kuinka. Lähtisin karkuun ja heti. Etkä näkisi mua koskaan enää.

    Äänestä

  • nainen .... kirjoitti:

    Joten en takuulla suostu. Vaikka hakkaisit kuinka. Lähtisin karkuun ja heti. Etkä näkisi mua koskaan enää.

    Vaan se E.jr:n muija.

    Äänestä

Hypotenuusasi ei nyt oikein tarkistele asiaa naisen logiikasta käsin: jos joku suomalaisissa parisuhteissa haluaa kantaa vastuuta, niin se on nainen. En väitä että mainitsemassasi tilanteessa se olisi fiksua, mutta pianhan naiset kansoittavat poliisin ja palokunnankin, kun miehistä ei ole enää niihin hommiin.

Mihin katosivat vastuuta kantavat miehet? Ai niin? Tietenkin mäyräkoirien ja telkan ääreen. Kyllä se vastuu ainakin vatsaa kasvattaa, ellei muuta.

Äänestä
  • Olipa feministinen letkautus. Opetelkaa ensin vaihtamaan lamppuja tai vaikkapa talvirenkaat autoon ja katsotaan sitten.

    Äänestä

  • Oldie... kirjoitti:

    Olipa feministinen letkautus. Opetelkaa ensin vaihtamaan lamppuja tai vaikkapa talvirenkaat autoon ja katsotaan sitten.

    ole mitään ongelmaa. Helppoja nakkeja!

    Äänestä

miesystäväni ei ole kännissä.

Äänestä

En olisi.

Epätodennäköistä, että minulla olisi niin saamarin typerä poikaystävä, että hän ajaisi kännissä, mutta jos olisi, niin hankkiutuisin eroon hänestä. Minulle humalassa ajo tai syyn ottaminen niskoilleni merkitsisi työpaikan varmaa menetystä.

Äänestä

never, never, never

Äänestä

Jos mieheni olisi niin tyhmä, että kännissä ajaisi autoa, niin enpä taitaisi muutenkaan enää häntä katsella. Mikään omaisuus ei minua suhteessa pitäisi. Olen muutaman "rikkaan" miehen kanssa seurustellut ja olen huomannut että ainoa asia mitä miehessä kaipaan, on se luonne. Miehen täytyy olla ylpeä itsestään, mikä hän on. Jos jotain noin typerää menee tekemään, niin itse kantakoon vastuunsa. Eli vastaus kysymykseesi: En missään nimessä ottaisi syitä niskoilleni.
"Niin makaa, kuin petaa"

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lokiikka kirjoitti:

Ihan hypoteettinen kysymys naisen logiikasta. Olisitko sinä nainen valmis ottamaan päällesi syyllisyyden, jos matsoilija miesystäväsi ajaa kännissä lepikkoon? Vain miehen uraa suojellaksesi, vaikka itseltäsi menisi maine, joutuisit maksamaan sakkoja ja jopa vankeus uhkaisi. Varsinkin silloin kun on todistajia, kuka ajoi ja kuka törmäili?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu