Kuinka montaa henkilöä täällä huvittaa ns. maaseudun tulevaisuus?
Haluan jotain pientä yleiskuvaa siitä, mikä mahtaa olla maaseudun tulevaisuus vaikkapa 10-20 vuoden kuluttua, kun kaikki työpaikat on annettu joko puolalaisille taikka sitten sysätty suuriin kasvukeskuksiin tms. Maanviljeliöidenkään ei enää kannata yrittää, kun halpa vilja jyrää ja EU tuet pienenevät tai lakkautetaan kokonaan.
Miettikääpäs sitä.
Mielipiteitä, kuvauksia, perusteluja jne. Kiitos?
Onneksi valtiolla on vastaus tähänkin ongelmaan; hajautetaan ympäri maaseutua valtionvirastoja ja ongelma on hoidettu, humpsista vaan, että keikahtaa.
Haluan jotain pientä yleiskuvaa siitä, mikä mahtaa olla maaseudun tulevaisuus vaikkapa 10-20 vuoden kuluttua, kun kaikki työpaikat on annettu joko puolalaisille taikka sitten sysätty suuriin kasvukeskuksiin tms. Maanviljeliöidenkään ei enää kannata yrittää, kun halpa vilja jyrää ja EU tuet pienenevät tai lakkautetaan kokonaan.
Miettikääpäs sitä.
Mielipiteitä, kuvauksia, perusteluja jne. Kiitos?
Onneksi valtiolla on vastaus tähänkin ongelmaan; hajautetaan ympäri maaseutua valtionvirastoja ja ongelma on hoidettu, humpsista vaan, että keikahtaa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Yksinkertaista...
Minun mielestä maatukiaiset voisi lopettaa.
ja kaikki muutkin tukiaiset. Eu direktiivit ja turhan monimutkaiset lait. Peruslaki käytäntöön, eli oiekastaan ainoa laki jonka voi kirjoittaa on vapaus. Alistaja on rikollinen.
me tarvitaan riippumattomuutta. Perusasiat pitää hoitaa kansalle ensiksi, eli kansa organisoi itsensä niin tekeväksi - nythän meillä on tuo koneiston organisaatio millä ei minun mielestä ole kansan kanssa mitään tekemistä. Meillä kun on tuo ihme uuskonservatiivien vetämä lippulaiva jonka perässä muutki joutuu menee tuohon talouskasvuhullutukseen - mitä muuta kokoajan lisääntyvä työttömyys ja tehokkuusvaatimukset tekee kuin sitä että ihmisten voimat imetään yhä vaan enemmän tuon globaalin koneen pyörittämiseen, miksei voisi tehdä hyvinvointia todelliseksi..? Jättää kokonaan talouskasvuajattelu pois, Kansan tulisi olla alueellisesti perusasioistaan riippumaton muiden määräys/talousvallasta. Aivan perusjuttuja. Jokaiselle tulisi antaa oikeus asua maalla jossa jalkojensa kanssa tallaa. Miksi vitussa hommat vedetään täällä päin persettä? No koska media on kusetuspropagandaa jonka tehtävänä on ihmisten massiivinen manipulaatio. VALTAA herrat haluu, valtaa meidän yli, ja valtaa saa kun osaa hallita niin ettei porukka tajuu. Ja se on ihan perseestä, vääntää vääntää.
armeijalle;NATOLLE;EULLE;USALLE;alqaidalle;fbille;SUPOLLE ynnä muille militaristifasisti organisaatioille -> VITTUUN TÄLTÄ PLANEETALTA SOTIMASTA! IHMISET HALUU RAUHAA, miksi asekauppa käy kultakauttaan?!?
järkeistystä kovaan ääneen yhteiskuntaan vaatien. Sellaista järkeä että homma on jokaisen ihmisen perusjärjen helposti hahmoteltavissa. Vitun byrokratia, lakipykälädirektiivihelvetti jonka valtias on itselleen valtaansa helpottamaan luonut. Eihän posset edes tiedä mitä siellä duusaillaan - ja mitä meillä jää massamediassa näkemättä?! kusetuspropagandaa - valtiasmanipuloija, harhaanjohtaja. me ei haluta sua - vielä sä tuut kansan niskavilloista poistumaan!
Käytännössähän maaseutu on ajettu-alas jo 10 vuotta sitten.Elintarvike omavaraisuutta ei ole.Jos rajat siis pienekin kahakan tullen sulkeuisivat,myös esim.tämä pandemia,oltaisiin nälässä?
Jos sattuisi ydinvoimala onnettomuus,olisi evakuointi alue helsingin seudulta tänne meille,ja mehän täällä kyllä muistetaan kaikki ja tarkkaan että tervetuloa!
Jumalauta, ensimmäistä ketaa pitkään aikaan joku kirjoittaa asiaa vuolaasti kuin Arto Meller tai vapaustaistelija Martin Luther King vai mikä olikaan...
Bravoo, kysyn luvan, että saanko tallentaa tän tai tallennan sen kuitenkin joka tapauksessa... =)
Anna mennä. yhteiskunnallista reformia tarvitaan. odotas kun päästään vauhtiin.. eiköhän tännekkin ilmaannu ja ihmisten korviin kuulu kun mennään ja kovaa! Silloin tarvitaan jokainen mukaan (hämyksi nyt jää että mitä)
muute hyvä video
http://www.free-market.net/resources/introduction.html