Miten kauvon kestää,että saa laillisen eron ,kun vie toisen vaiheen paperin raastupaan haen yksipuolisesti eroa.Ex:sä ei suostu laittamaan nimeään yrittää vitkuttaa!!!
kauvonko
kestää
71059
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Periaatteessa saman kestää kuin ekan vaiheen harkinta-ajan alkaminenkin ... eli jos sen vitkutteli, niin vähintään samaan kykenee nytkin.
Mutta ellei silloin, mutta nyt aikoo, niin eipä hänen muuta tarvitse tehdä kuin olla palauttamatta postista tulevaa vastinetta palautuskuoressaan oikeuteen. Sitten lähtee haastemies tuomaan tietoa (jollakin aikataululla, eivät ylkeensä hosu näiden asioiden kanssa).
Pahimmillaan voi venähtää kuukausilla, lopputulos kuitenkin tulee olemaan avioero.
Näin itsekin arveli.ensimmäiseen laitto nimen varmaakin vähän niiku huomamattaan!!Onneksi.Ei kai se auta muutako odotella.Miksi pitää toista jallitaa ja aivan turhaa koska takasin en todellakaan mene mistään hinnasta.
Jätin toisen vaiheen syyskuun alussa, eikä mitään ole kuulunut. Olen kyllä varautunut pitkään odotukseen, tuleva ex on sanonut välttelevänsä viimeiseen asti. Saa sitten nähdä kuinka kauan oikeasti on viimeiseen asti. Henkisesti olen varautunut puolen vuoden odotukseen.
niin pitkä, ehkä n. 1-1,5 kk.kokemuksesta tiedän.
Vaihtelee näköjään eri käräjäoikeuksilla käytäntö. Meillä ex ei reagoinut II-vaiheen paperiin, meni kaksi kuukautta kun haastemiehiltä tuli kotia kirje ja kehoitus välittömästi itse tai asiamiehen toimesta noutaa haastemieheltä tiedoksisaanti.Ei hakenut. Nyt mennyt kuukausi ja haastemiehistä ei ole kuulunut mitään.
Kaksi vuotta. Sen jälkeen saat eron, kun osoitat että olette sen ajan asuneet erillänne. Ei ole exällä sanomista eikä siltä kysellä. Muuten voit vain toivoa että tyyppi löytyy aikaisemmin.
Ei ei ei ... pääsääntöisesti avioeroon ei voida tuomita ellei toinen ole saanut tietoa asiasta. Onneksi!
Ellei haastemies ole lukuisista yrityksistään huolimatta puolisoa löytänyt (lähtenyt vaikka maasta), niin viimeisenä keinona on että ns. viralliseen lehteen laitetaan ilmoitus asiasta.
Siitä miten tuo menettely etenee tai kestää en tiedä, mutta hyvin harvinainen se on.
Asia mihin viittaat on sen ensimmäisen vaiheen hakeminen. 6 kk harkinta-aikaa ei vaadita JOS puolisot ovat asuneet eri osoitteissa kaksi vuotta, vaan voivat hakea suoraan kakkosvaihetta ja saada nopeastikin avioeron.