POIS Tiukkapipoiset lakihenkiset

Mitä mieltä olette uskovaiset? Musta kaikki sellaiset uskovaiset, jotka luulevat olevansa täällä " hyvillä" aikeilla, mutta A) Näsäviisastelevat B) Tuomitsevat C)uhkaavat helvetin tulella VOISIVAT olla kirjoittamatta kokonaan.

Jollei ole mitään hyvää, Jumalan tahdon mukaista Rakkaudellista sanottavaa, niin on PAREMPI olla hiljaa. Uskovaisista tulee niin väärä kuva, kun lakihenkiset kristityt neuvovat ei-uskiksia ylpeillen. Tässä muutama paikka teille

Jaak.3:14 Mutta jos teidän sydäntänne hallitsee katkera kateus ja riidanhalu, älkää vastoin totuutta kerskuko kuvitellulla viisaudellanne.

( GAl.2:4)Tosin joukkoomme oli tullut eräitä valeveljiä urkkimaan, millaista on se vapaus, jonka me olemme Kristukselta Jeesukselta saaneet. Heidän tarkoituksenaan on saattaa meidät lain orjuuteen. [Ap. t. 15:24]

1.Piet.3:15-16 vaan pyhittäkää Herra Kristus sydämessänne ja olkaa aina valmiit antamaan vastaus jokaiselle, joka kysyy, mihin teidän toivonne perustuu. 16 Mutta vastatkaa sävyisästi ja kunnioittavasti ja säilyttäkää omatuntonne puhtaana -- silloin ne, jotka parjaavat teidän hyvää vaellustanne kristittynä, joutuvat häpeään juuri siinä, mistä teitä panettelevat.
22803
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Mutta eihän niitä täältä pois saa millään.On niin kauhean pätemisen tarve ja sitten niitä jotka kuvittelee olevansa Jumalan kutsumia.No, voi olla että ovatkin, mutta ei sillä tavalla kuin luulevat.Nimittäin voisivat ottaa edes kritiikkiä vastaan, eikä aina haukkua muita syyllisiksi.
Ylpeetä porukkaa täytyy sanoa.

Sitten täällä on niitä uushihhuleita, jotka rätkyttää jokaiselle, jolla on oikeeta asiaa, ja sotkevat koko palstan.

Muutama hyvä kirjoittaja on mun mielestä ja niitten kirjoituksia aina etsiskelen täältä.

Yks sellanen on arkikalusto, lumpsis, santsopantsa, Jukka Finland, ja aika hyviä juttuja on baskerillakin,

He käy harvoin täällä, harmi!!!!

Äänestä
  • PItää vielä lisätä,että Kopulilla ja sun glasses, on aika kivoja aloituksia, ihan tavallisia, ne ei yritä mitään olla vaan kyselee varmaan ihan vilpittömästi.

    Nyt pitää mennä töihin..

    Äänestä

Onko sinulla joku ehdotus miten tällainen sensuuri voisi toimia?

Pitäisikö perustaa joku raati joka tutkistelee jokaisen kirjoituksen ennen kuin se päästetään tänne julkisesti ihailtavaksi? Mitenkähän monta eri mielipidettä eri kirjoitukset jakaisivat raadin kesken?

Tämä on keskustelupalsta ja tänne voi tietyn otsikon alla lähettää kirjoituksia kuka vain.

Me ihmiset olemme jokainen erilaisia, suhtaudumme asioihin eri tavalla. Raamatustakin meillä on varmasti hyvin erilaisia käsityksiä. Jotkut uskovat vain sen mitä haluavat uskoa. Todennäköisesti monet ovat myös hyvin eri vaiheissa tällä uskonvaelluksellaan; toiset vasta aloittaneet ja jotkut jo vuosikaudet matkanneet. Elämänkokemuksetkin paljon vaikuttavat kirjoituksiin ja ajattelutyyliin.

Nuhtelun ja tuomion julistuksen tulisi tapahtua kuitenkin rakkaudellisesti. Ellei ole rakkautta ihmisiä kohtaan, ei pitäisi lähteä mätkimään tuomioita. Nuhteleminen ei ole helppoa sittenkään. Kukapa nuhdetta haluaisi kuunnella? Kuitenkin se voi joskus olla tarpeellista. Raamattu puhuu myös niistä jotka haluavat kuulla Sanaa "korvasyyhyyn". Mukavaa ja mieltä ylentävää julistusta tietysti on helmpompi ottaa vastaan, mutta eihän sitä aina voi saada.

Kiitos kirjoituksestasi. On hyvä jokaisen rukoillen miettiä, mitä tännekin kirjoittaa. Onhan täällä mahdollista paljon lukijoita tavoittaa. Rukoillaan myös toisiemme puolesta ja niidenkin puolesta, joiden kirjoitukset eivät meitä miellytä. Siunaamaan meidät on kutsuttu, ei kiroamaan.

Äänestä
  • Kai niin, että mahdollisimman moni lukis tän. Ja miettis. Huomaan itestänikin, että välillä tulee kirjoitettua väsyneenä eikä ehkä rakkaudellisesti, mut silloin pitää osata lopettaa tältä päivältä tai esim pitää viikon paussia.

    Kiitos, muuten sun-glasses sun palvelemisesta. Hengen asialla taidat liikkua,Siunausta! Keep up the good work! ;)

    Äänestä

  • jkr kirjoitti:

    Kai niin, että mahdollisimman moni lukis tän. Ja miettis. Huomaan itestänikin, että välillä tulee kirjoitettua väsyneenä eikä ehkä rakkaudellisesti, mut silloin pitää osata lopettaa tältä päivältä tai esim pitää viikon paussia.

    Kiitos, muuten sun-glasses sun palvelemisesta. Hengen asialla taidat liikkua,Siunausta! Keep up the good work! ;)

    Kiitos ystävällisistä sanoistasi. Nyt on taas kello ihan kauhean paljon, pakko mennä unille.
    Blessings!

    Äänestä

miten hankalaa on kirjoittaa "tuomitsematta" ketään tai mitään? Varmasti kirjoituksillas viittaat henkilöihin jotka ehkäpä vilpittömästi pyrkivät tuomaan Jumalan tahdon esiin. Niin monesti kun täällä tuomitaan synti, syytetään sitä synnin tuomitsemista toisten helvettiin lähettämisellä ja sillä että me ihmisinä joku ihminen tuomittais helvettiin. Ei, Jumala se yksin on joka meidät syntiset tuomitsee, mutta Jumala on sanassaan sanonut että meidät tulisi nuhdella lähimmäisiämme heidän synneistään ja opastaa heitä kaidalle tielle niin kuin vain taidamme. Tuo ei taas meinaa että joku olisi synnitön, mutta ehkäpä toiset syntiset näkevät syntinä asioita paremmin mille toinen syntinen on sokea. Kantakaamme toistemme taakkoja ja tukekaamme toisiamme.

Lisäksi häiritsee suunnattomasti että jotkut silottelevat syntejä ihan sen perusteella että lähimmäisenrakkaus kärsisi ja ettei voida osoittaa mitään synniks kun on kuitenkin se malka omassa silmässä. Lopetetaan sellainen ja tukeudutaam uskovina mielummin raamattuun kuin synnin hiljaiseen hyväksymiseen ja totuuden tuojien osoittelemiseen.

Äänestä
  • Ongelma on siinä, että uskovaiset ovat tietävinään joka asiassa Jumalan mielipiteen. Heillä on alitajunnassaan olettamus, että he ovat aina Jumalan asialla sanoissaan ja teoissaan. Itse asiassa kyse saattaa olla siitä, että ihminen tällöin ikään kuin kokee olevansa Jumala tai osa jumaluutta. Tätä ei tietysti kukaan hihhuli allekirjoita mutta ei sen tarvitse heillä tietoisuudessa ollakaan vaan juuri alitajunnassa. Ihmisen mieli on monimuotoinen ja -ulotteinen kokonaisuus. Tähän väitteeseeni on toki olemassa perusteet. Esimerkiksi WTC-terrori-iskun toteuttajat luultavasti uskoivat olevansa Jumalan asialla ja pääsevänsä paratiisiin. Tähän sopii vastata, että ne nyt olivat vääräuskoisia ja me ollaan tosiuskovaisia. Niinpä, minä kuitenkin väitän, että muslimin ja kristityn mieli voi toimia aivan samalla tavalla.

    Äänestä

  • Työmies kirjoitti:

    Ongelma on siinä, että uskovaiset ovat tietävinään joka asiassa Jumalan mielipiteen. Heillä on alitajunnassaan olettamus, että he ovat aina Jumalan asialla sanoissaan ja teoissaan. Itse asiassa kyse saattaa olla siitä, että ihminen tällöin ikään kuin kokee olevansa Jumala tai osa jumaluutta. Tätä ei tietysti kukaan hihhuli allekirjoita mutta ei sen tarvitse heillä tietoisuudessa ollakaan vaan juuri alitajunnassa. Ihmisen mieli on monimuotoinen ja -ulotteinen kokonaisuus. Tähän väitteeseeni on toki olemassa perusteet. Esimerkiksi WTC-terrori-iskun toteuttajat luultavasti uskoivat olevansa Jumalan asialla ja pääsevänsä paratiisiin. Tähän sopii vastata, että ne nyt olivat vääräuskoisia ja me ollaan tosiuskovaisia. Niinpä, minä kuitenkin väitän, että muslimin ja kristityn mieli voi toimia aivan samalla tavalla.

    kuulutkos kutsumaasi uskovien kategoriaan ja kuvittelet että juuri sulla on se oma oikea tulkintas asioista? Oletko juuris sinä oikeassa ja esim. helluntailaiset väärässä kaikissa mitkä eivät myötäile ajatuksias ja mielipiteitäs?

    Tässä sen taas huomaa miten on mukava ja helppo jotain näkyvää liikettä ja tiettyä selkeää ihmisryhmää osoitella kun itse on piilossa eikä tuo ilmi mihin uskoo ite ja mihin liikkeeseen tai ryhmään on osallisena. Tiedän että helluntailaisiakin on jotka tekevät usein väärin asioista eivätkä kaikissa samoilla oikeilla linjoilla, mutta toivoisin että olisit sinäkin armollinen ja ymmärtäisit meidät hellaritkin vain vajavaisina ihmisinä.

    Ja allekirjoitan todellakin sen että totta kait uskova mihin kirkkokuntaan tai uskontoon tahansa uskoo tekenävsä oikein ja olevansa Jumalansa oma. Kuvittelevathan sinäkin olevas täällä totuuden torvena ja ojentavas meitä muita vääräuskisia vainoharhaisia. Et eroa siis mitenkään meistä muista. Olehan suvaitsevaisempi eläkä edes mitenkään vertaa helluntailaisuutta terroitekoihin ja muiden teurastamiseen.

    Äänestä

  • Työmies kirjoitti:

    Ongelma on siinä, että uskovaiset ovat tietävinään joka asiassa Jumalan mielipiteen. Heillä on alitajunnassaan olettamus, että he ovat aina Jumalan asialla sanoissaan ja teoissaan. Itse asiassa kyse saattaa olla siitä, että ihminen tällöin ikään kuin kokee olevansa Jumala tai osa jumaluutta. Tätä ei tietysti kukaan hihhuli allekirjoita mutta ei sen tarvitse heillä tietoisuudessa ollakaan vaan juuri alitajunnassa. Ihmisen mieli on monimuotoinen ja -ulotteinen kokonaisuus. Tähän väitteeseeni on toki olemassa perusteet. Esimerkiksi WTC-terrori-iskun toteuttajat luultavasti uskoivat olevansa Jumalan asialla ja pääsevänsä paratiisiin. Tähän sopii vastata, että ne nyt olivat vääräuskoisia ja me ollaan tosiuskovaisia. Niinpä, minä kuitenkin väitän, että muslimin ja kristityn mieli voi toimia aivan samalla tavalla.

    "Tähän sopii vastata, että ne nyt olivat vääräuskoisia ja me ollaan tosiuskovaisia. Niinpä, minä kuitenkin väitän, että muslimin ja kristityn mieli voi toimia aivan samalla tavalla."

    Niin, mikä estää fundiskristittyä projisoimasta omaa pahaa oloaan terroritekoon? Miten krissefundis tässä eroaisi islamistista?

    Ja siperiahan on opettanut, että krissefundiksetkin osaavat oivallisesti terrorisoinnin perusteet.

    Täälläkin mesoavat maailmanlopunsaaranaajat eivät mitenkään eroa koraanikoulujen propagandisteista, eivätkä vahingossakaan poimi raamatusta mainintaa toisesta poskesta, saati muista mikä niistä kolmesta oli suurin.

    Äänestä

  • mrx kirjoitti:

    kuulutkos kutsumaasi uskovien kategoriaan ja kuvittelet että juuri sulla on se oma oikea tulkintas asioista? Oletko juuris sinä oikeassa ja esim. helluntailaiset väärässä kaikissa mitkä eivät myötäile ajatuksias ja mielipiteitäs?

    Tässä sen taas huomaa miten on mukava ja helppo jotain näkyvää liikettä ja tiettyä selkeää ihmisryhmää osoitella kun itse on piilossa eikä tuo ilmi mihin uskoo ite ja mihin liikkeeseen tai ryhmään on osallisena. Tiedän että helluntailaisiakin on jotka tekevät usein väärin asioista eivätkä kaikissa samoilla oikeilla linjoilla, mutta toivoisin että olisit sinäkin armollinen ja ymmärtäisit meidät hellaritkin vain vajavaisina ihmisinä.

    Ja allekirjoitan todellakin sen että totta kait uskova mihin kirkkokuntaan tai uskontoon tahansa uskoo tekenävsä oikein ja olevansa Jumalansa oma. Kuvittelevathan sinäkin olevas täällä totuuden torvena ja ojentavas meitä muita vääräuskisia vainoharhaisia. Et eroa siis mitenkään meistä muista. Olehan suvaitsevaisempi eläkä edes mitenkään vertaa helluntailaisuutta terroitekoihin ja muiden teurastamiseen.

    Niin, mihinkä lahkoon minä kuulun? Minua on Luoja varjellut sikäli, etten ole hurahtanut mihinkään. En kuulu mihinkään uskonnolliseen yhdyskuntaan. Kun ajatellaan sitä vainoamista, mitä hellarit kohdistavat mm. meihin homoihin, kyllä voidaan puhua äärifundamentalismista. Yritin tuoda esille sitä periaatetta, joka saa uskovaisen tuntemaan olevansa Jumalan asialla tehdessään mitä tahansa. Voi olla, että sohaisin arkaan paikkaan mutta niinhän täällä tekevät hellaritkin jakaessaan menolippuja sinne lämpimään lomapaikkaan. Mitä eroa on kristlillisellä ja islamilaisella fundamentalismilla pohjimmmiltaan? Onko George W. Bush kaikissa käänteissään Jumalan asialla?

    Äänestä

  • Työmies kirjoitti:

    Niin, mihinkä lahkoon minä kuulun? Minua on Luoja varjellut sikäli, etten ole hurahtanut mihinkään. En kuulu mihinkään uskonnolliseen yhdyskuntaan. Kun ajatellaan sitä vainoamista, mitä hellarit kohdistavat mm. meihin homoihin, kyllä voidaan puhua äärifundamentalismista. Yritin tuoda esille sitä periaatetta, joka saa uskovaisen tuntemaan olevansa Jumalan asialla tehdessään mitä tahansa. Voi olla, että sohaisin arkaan paikkaan mutta niinhän täällä tekevät hellaritkin jakaessaan menolippuja sinne lämpimään lomapaikkaan. Mitä eroa on kristlillisellä ja islamilaisella fundamentalismilla pohjimmmiltaan? Onko George W. Bush kaikissa käänteissään Jumalan asialla?

    siis nyt suhtaudut hellareihin tuolla tavoin kun hellarit tulkitsevat homouden olevan raamatussa synti? Liioittelet nyt sitä sitten että vaikka sanonkin homouden olevan mielestäni synti, että tuomitsin sut ihmisenä helvettiin? Jumala se on joka tuomitsee.

    Mielestäni teillä homoilla paistaa kirjoituksissanne katkeruus siinä ettei raamattuun tukeutuvat helluntailaiset hyväksy raamatun valossa homoutta. Kuulut kuitenkin ryhmittymään jotka lukevat raamattua (tai jättävät lukematta) niin että homous olisi Jumalan hyväksymää. Se on sun kantasi ja ajattelet olevasi täysin oikeassa kannassas ja teilaat muut toisin ajattelevat suvaitsemattomiks ja fundiksiks. Sanoisin et melko mustavalkonen ja valikoiva katsanta. Mieti toisella kertaa ensin että syylistytkö kenteis samaan mistä muita syytät.

    Äänestä

  • mrx kirjoitti:

    siis nyt suhtaudut hellareihin tuolla tavoin kun hellarit tulkitsevat homouden olevan raamatussa synti? Liioittelet nyt sitä sitten että vaikka sanonkin homouden olevan mielestäni synti, että tuomitsin sut ihmisenä helvettiin? Jumala se on joka tuomitsee.

    Mielestäni teillä homoilla paistaa kirjoituksissanne katkeruus siinä ettei raamattuun tukeutuvat helluntailaiset hyväksy raamatun valossa homoutta. Kuulut kuitenkin ryhmittymään jotka lukevat raamattua (tai jättävät lukematta) niin että homous olisi Jumalan hyväksymää. Se on sun kantasi ja ajattelet olevasi täysin oikeassa kannassas ja teilaat muut toisin ajattelevat suvaitsemattomiks ja fundiksiks. Sanoisin et melko mustavalkonen ja valikoiva katsanta. Mieti toisella kertaa ensin että syylistytkö kenteis samaan mistä muita syytät.

    Sinäkö uskot Raamatun sanaan? Tähdet ovat kiinni taivaankannessa, niinkö? Et kai väitä, että kirjoittajat olisivat sinne omiaan laitelleet; Jumalan sanastahan siinä on kyse. Ehkä pitäisi minunkin vaan odotella, että päässä käy humahdus ja Raamattu alkaa tuntua johdonmukaiselta ja nykyaikaan sopivalta ohjenuoralta. Ehkäpä meillä uskottomillakin on hengen johdatusta: pystymme näkemään uskovaisten elävän harhassa, joka saa heidät tuntemaan itsensä jumalaksi. "En minä tuomitse. Jumala tuomitsee. (Minä kuitenkin tiedän aina ja kaikesta, mitä mieltä Jumala on, so. Jumala ajattelee kuten minä, olen osa häntä.)" Onko tässä mitään tuttua? Ei varmaan, se on alitajuista.

    Äänestä

  • Työmies kirjoitti:

    Sinäkö uskot Raamatun sanaan? Tähdet ovat kiinni taivaankannessa, niinkö? Et kai väitä, että kirjoittajat olisivat sinne omiaan laitelleet; Jumalan sanastahan siinä on kyse. Ehkä pitäisi minunkin vaan odotella, että päässä käy humahdus ja Raamattu alkaa tuntua johdonmukaiselta ja nykyaikaan sopivalta ohjenuoralta. Ehkäpä meillä uskottomillakin on hengen johdatusta: pystymme näkemään uskovaisten elävän harhassa, joka saa heidät tuntemaan itsensä jumalaksi. "En minä tuomitse. Jumala tuomitsee. (Minä kuitenkin tiedän aina ja kaikesta, mitä mieltä Jumala on, so. Jumala ajattelee kuten minä, olen osa häntä.)" Onko tässä mitään tuttua? Ei varmaan, se on alitajuista.

    taas ammut pahasti yli. Elikkä kun homous on raamatussa sanottu selkeesti synniksi ja kun ilmoitan sen sulle niin heti väität että luulen olevani kaikessa oikeassa? Elä ole lapsellinen ja yleistä asioita. Ja taivaankannesta voidaan vielä tänäkin päivänä kuvainnollisesti puhua siinä kuin esim auringon noususta ja laskusta kuten nyky sääprofeetatkin. Vai eivätkö he ole tietoisia siitä vielä?

    Muuten, jos sanot itseäsi kristityksi niin miten on mahdollista että kiistät raamatun oikeellisuuden? Sun ajatukses eivät kuulosta samalta uskolta edes. Liekö oma kirkkonsa? Miksi kiistelet asioista jos et usko edes samaan kirjaan?

    Äänestä

  • mrx kirjoitti:

    taas ammut pahasti yli. Elikkä kun homous on raamatussa sanottu selkeesti synniksi ja kun ilmoitan sen sulle niin heti väität että luulen olevani kaikessa oikeassa? Elä ole lapsellinen ja yleistä asioita. Ja taivaankannesta voidaan vielä tänäkin päivänä kuvainnollisesti puhua siinä kuin esim auringon noususta ja laskusta kuten nyky sääprofeetatkin. Vai eivätkö he ole tietoisia siitä vielä?

    Muuten, jos sanot itseäsi kristityksi niin miten on mahdollista että kiistät raamatun oikeellisuuden? Sun ajatukses eivät kuulosta samalta uskolta edes. Liekö oma kirkkonsa? Miksi kiistelet asioista jos et usko edes samaan kirjaan?

    Lapsellinen lienen mutta 2000 vuotta vanhoihin mytologioihin en jaksa uskoa, enkä enää joulupukkiinkaan. Olenko sanonut itseäni kristityksi? Voisitko mainita, missä kohdassa...?

    Äänestä

  • Työmies kirjoitti:

    Lapsellinen lienen mutta 2000 vuotta vanhoihin mytologioihin en jaksa uskoa, enkä enää joulupukkiinkaan. Olenko sanonut itseäni kristityksi? Voisitko mainita, missä kohdassa...?

    oletin että olisit samaa sakkia kuin tuo poikalapsi joka itseään kristityksi sanoo ja homo on. Mut siis ihmettelen mikä sua eri uskonnoissa siis häiritsee jos et itse samaiseen uskoon kuulu. Jos et todellakaan ole samaa mieltä uskovien kanssa niin miksi kuitenkin täällä pyrit toisten mielipiteitä muuttaa? Mikset kunnioita uskonnonvapautta ja anna toisten rauhassa uskoa siihen mihin uskovatkin. Vaikkei eehkä vaikkapa hindulaisella ole samanlaisia ajatuksia mun kanssa niin en silti heitä rupee herjaamaan ja suuremmin kiinnitä siihen huomoita mitä he miettivät. Siksi ihmettelenkin et miksi puutut toisten uskonasioihin. Hankaloittaako kenties sun jokapäiväistä elämääs se ettei helluntailaiset ja kristityt hyväksy homoutta?

    Äänestä

  • mrx kirjoitti:

    oletin että olisit samaa sakkia kuin tuo poikalapsi joka itseään kristityksi sanoo ja homo on. Mut siis ihmettelen mikä sua eri uskonnoissa siis häiritsee jos et itse samaiseen uskoon kuulu. Jos et todellakaan ole samaa mieltä uskovien kanssa niin miksi kuitenkin täällä pyrit toisten mielipiteitä muuttaa? Mikset kunnioita uskonnonvapautta ja anna toisten rauhassa uskoa siihen mihin uskovatkin. Vaikkei eehkä vaikkapa hindulaisella ole samanlaisia ajatuksia mun kanssa niin en silti heitä rupee herjaamaan ja suuremmin kiinnitä siihen huomoita mitä he miettivät. Siksi ihmettelenkin et miksi puutut toisten uskonasioihin. Hankaloittaako kenties sun jokapäiväistä elämääs se ettei helluntailaiset ja kristityt hyväksy homoutta?

    Eihän se minulle kuulu, mitä kokouksissanne teette. Myöskin luulisin, ettei hihhuleille kuulu vääräuskoisten parisuhdeasiat. Mutta kun se liittyy teidän oppiinne, että pitää julistaa ja käännyttää, höpöttää alituiseen jeesukesta ja saatanasta. Minä olen sitä paitsi ymmärtänyt, että tämä ei ole helluntailaisten palsta vaan palsta, jossa keskustellaan helluntailaisuudesta.

    Äänestä

  • Työmies kirjoitti:

    Eihän se minulle kuulu, mitä kokouksissanne teette. Myöskin luulisin, ettei hihhuleille kuulu vääräuskoisten parisuhdeasiat. Mutta kun se liittyy teidän oppiinne, että pitää julistaa ja käännyttää, höpöttää alituiseen jeesukesta ja saatanasta. Minä olen sitä paitsi ymmärtänyt, että tämä ei ole helluntailaisten palsta vaan palsta, jossa keskustellaan helluntailaisuudesta.

    joo helluntailaisuudesta, mut kun tiedät jo meidän kannan homouteen niin miksi enää asiaa otat esille? ET kait koita käännyttää?

    Ja ei uskova ole kokoajan tuolla kaikille tyrkyttämässä oppiaan. Ne muuutamat jotka niin tekevät antavat ehkä kuvan että valtaosa olisi sellasia, mutta todellisuudessa vain murto-osa niin käyttäytyy. Vahvasti puheissas paistaa ennakkoluulot ja valmis negatiivinen asenne uskovia kohtaan. Varmasti sen vuoksi että se suututtaa kun eivät hyväksy homoutta mikä on osa sua niin vahvasti. Mutta ei huolta, olet Jumalan silmissä aivan yhtä arvokas ihminen siinä kuin minäkin ja kuka tahansa meistä.

    valoisampaa ajattelua ja asennetta tulevaan.

    Äänestä

  • mrx kirjoitti:

    joo helluntailaisuudesta, mut kun tiedät jo meidän kannan homouteen niin miksi enää asiaa otat esille? ET kait koita käännyttää?

    Ja ei uskova ole kokoajan tuolla kaikille tyrkyttämässä oppiaan. Ne muuutamat jotka niin tekevät antavat ehkä kuvan että valtaosa olisi sellasia, mutta todellisuudessa vain murto-osa niin käyttäytyy. Vahvasti puheissas paistaa ennakkoluulot ja valmis negatiivinen asenne uskovia kohtaan. Varmasti sen vuoksi että se suututtaa kun eivät hyväksy homoutta mikä on osa sua niin vahvasti. Mutta ei huolta, olet Jumalan silmissä aivan yhtä arvokas ihminen siinä kuin minäkin ja kuka tahansa meistä.

    valoisampaa ajattelua ja asennetta tulevaan.

    Näitä keskusteluja kun lukee, käy ilmi että helluntailaiset joutuvat riivaajien ja sen sellaisten kanssa painiskelemaan harva se yö. Toivottavasti en ole jumalanne silmissä yhtä arvokas kuin te, jotka saatte moisia armolahjoja vastaanottaa, vaikka oma mielihän se semmoiset teillekin kehittää. Etkös sinä pysty hyväksymään sitä, että tälläkin palstalla liikkuu muitakin kuin paimennuksessa olevia...?

    Äänestä

  • Työmies kirjoitti:

    Näitä keskusteluja kun lukee, käy ilmi että helluntailaiset joutuvat riivaajien ja sen sellaisten kanssa painiskelemaan harva se yö. Toivottavasti en ole jumalanne silmissä yhtä arvokas kuin te, jotka saatte moisia armolahjoja vastaanottaa, vaikka oma mielihän se semmoiset teillekin kehittää. Etkös sinä pysty hyväksymään sitä, että tälläkin palstalla liikkuu muitakin kuin paimennuksessa olevia...?

    on sulla kyllä villit tulkinnat. Toivon vain ettet yhtä avoimesti tulkitse ja harrasta tuota psukologiaas julkisilla paikoillla sillä vois tulla lähtö pikaseen pehmustettuun pyöreään huoneeseen. Mistä ihmeestä sait nyt päähäs et hellarit riivaajien kanssa yöt painiskelee? Mihin perustuu tulkintas? Ja pystyn hyvin hyväksymään sen et muitakin täällä kulkee kuin helluntailaisia, mutta ihmettelen vain et mikset voi antaa toisten uskoa siihen mihin haluaa vaan tulet herjaamaan ja pilkallisesti puhumaan toisten vakaumuksesta ja asioista mitä toiset pitää arvokkaina? Se on sivistymätöntä halveksia ääneen toisten vakaumusta vaikkei samaa mieltä olisikaan. On suvaitsematonta pilkata ja valehdella toisten arvomaalimasta. Toivoisin että henkisellä tasolla voisit päästä uskovistakin yli ja näkisit myös toisin ajattelevat ihmisinä, arvokkaina sellasina.

    Äänestä

>>Uskovaisista tulee niin väärä kuva, kun lakihenkiset kristityt neuvovat ei-uskiksia ylpeillen.

Äänestä
  • syntiä vaihtaa kokoajan omaa kuvaa galleriasivuille. mihin se rakkaus meneekään?
    Ota edes sivuprofiilikuva välillä. sitten voit taas napista ja nuhdella lisää.

    Äänestä

  • naapuri kirjoitti:

    syntiä vaihtaa kokoajan omaa kuvaa galleriasivuille. mihin se rakkaus meneekään?
    Ota edes sivuprofiilikuva välillä. sitten voit taas napista ja nuhdella lisää.

    Onko teille todellakin noin tärkeätä, minkälainen kuva ihmisestä on laitettu profiiliin?, ettekö ole tullut tänne keskustelemaan, eikä katselemaan kuvia?.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jkr kirjoitti:

Mitä mieltä olette uskovaiset? Musta kaikki sellaiset uskovaiset, jotka luulevat olevansa täällä " hyvillä" aikeilla, mutta A) Näsäviisastelevat B) Tuomitsevat C)uhkaavat helvetin tulella VOISIVAT olla kirjoittamatta kokonaan.

Jollei ole mitään hyvää, Jumalan tahdon mukaista Rakkaudellista sanottavaa, niin on PAREMPI olla hiljaa. Uskovaisista tulee niin väärä kuva, kun lakihenkiset kristityt neuvovat ei-uskiksia ylpeillen. Tässä muutama paikka teille

Jaak.3:14 Mutta jos teidän sydäntänne hallitsee katkera kateus ja riidanhalu, älkää vastoin totuutta kerskuko kuvitellulla viisaudellanne.

( GAl.2:4)Tosin joukkoomme oli tullut eräitä valeveljiä urkkimaan, millaista on se vapaus, jonka me olemme Kristukselta Jeesukselta saaneet. Heidän tarkoituksenaan on saattaa meidät lain orjuuteen. [Ap. t. 15:24]

1.Piet.3:15-16 vaan pyhittäkää Herra Kristus sydämessänne ja olkaa aina valmiit antamaan vastaus jokaiselle, joka kysyy, mihin teidän toivonne perustuu. 16 Mutta vastatkaa sävyisästi ja kunnioittavasti ja säilyttäkää omatuntonne puhtaana -- silloin ne, jotka parjaavat teidän hyvää vaellustanne kristittynä, joutuvat häpeään juuri siinä, mistä teitä panettelevat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu