että palvelus toiselle maksetaan palveluksena takaisin...onko ihan mahdoton ajatus?
Minä tykkään
hilla
171198
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
tuntuu olevan mahdoton ajatus. Edes kiitosta ei heru vaimon taholta vaikka hoidan valtaosan kotitöistä. Henkilökohtaisista palveluista kuten jalka- tai hartiahieronnasta tulee sentään kiitos muttei siitäkään mitään vastaplveluita.
Kotityöt on välttämättömyyksiä jotka tehdään, pyysi niitä toinen tai ei. Se ei ole mikään vapaaehtoinen valinta halutaanko niitä tehdä.
Eli mun mielestä ei tartte kokoajan olla kiittelemässä, kun pyykit ja tiskit ja sotkut ja silitykseton hoidettava joka päivä kuiteskin molempien. Mut ei siitä sen enempää.
Palvelus on mun mielestä lähes vapaaehtoista. Ja vähän sellaista ekstraa. Sais tulla kiitos ja vastapalveluskin jossakin muodossa.
se on mutta alkaa vaan risomaan kun teet niistä kotitöistä toisenkin osuuden (muuten jäis kokonaan tekemättä). Ja sitten niistä extroista on turha edes odottaa mitään vastapalveluksia.
No, kuukauden päästä helpottaa. Sitten ei enään tarvi laiskaa ja kiittämätöntä muijaa passata.
sitten passaat? mitä kuukauden kuluttua? en ole utelias muuten vain ;P
se koti on hoidettava ja koululaiselle ruoka laitettava. Ja ne extrat on kyllä jääneet jo ajat sitten.
Niinhän se tuleva exäkin aina sanoo, ettei ole utelias, vaan tiedonhaluinen, kun naapureiden asioita utsii;)
No kuukauden kuluttua asutaan eri osoitteissa.
myös sitä mieltä, että jos ei palvelukset ole tasapainossa, niin se nakertaa suhdetta. Eihän suhde voi toimia, jos koko ajan toinen on vain ottamassa, siinä on antajalla pian reppu tyhjä.
Joskus riittää kiitokseksi punaviinipullo, toisinaan pelkkä kaunis sana. Kullekin tarpeidensa mukaan, kultakin kykyjensä mukaan. Näin siis ystävyydessä ja ennen kaikkea parisuhteessa, älkää vaan yleistäkö sanomaani yhteiskunnalliselle tasolle tai suutun ja punaiseksi muutun!
mikäköhän asiassa huvittaa?:)
Minusta palvelus on pyyteetön teko, jota ei tarvitse maksaa takaisin. Kiitos riittää. Jos palveluksen tekijä odottaa palkkaa, ei kyseessä ole mielestäni palvelus vaan työtehtävä.
vaan, jos sinä saat palveluksen, niin onko palveluksen tekijällä oikeus suhtautua siten, että voi tarvittaessa luottaa apuusi?
Kuten sanoin, palvelus on pyyteetön teko, joka lähtee tekijästä itsestään. Ei kellään ole oikeutta odottaa minulta apua silloin, kun hänelle niin sopii. Minä autan, jos minä haluan auttaa. En auta siksi, että se olisi minun velvollisuuteni. Minulla on velvollisuus elättää vaimoni ja lapseni. Muu auttaminen tulee minusta itsestäni, jos on tullakseen.
sellainen tuntuma, että apuusi voi kuitenkin tarvittaessa luottaa?
Olen luotettava ystävilleni ja muillekin ihmisille, jotka mielestäni ovat ns. hyviä. Yleensä olen auttavainen, mutta kuten sanottu, autan siksi, että haluan auttaa. En pidä kirjaa auttamisista, enkä oleta että muutkaan niin tekevät.
minä arvelinkin, et siis vastaa etsimääni:)
Kyse on sellaisen miehen aivokopan toiminnasta, joka vastaanottaa paljon aivan itsestäänselvyytenä, eikä ole halukas auttamaan tarvittaessa. Asia vaivaa sen verran, että haluaisin tietää jutun jipon. Pointtina vielä mainittakoon, että mies ei käyttäytymisellään koskaan tarkoita mitään pahaa.
Kyse ei olekaan siitä ettei olisi halukas, vaan itsestäänselvät asiat ei yleensä juolahda mieleenkään. Ei mies tuollaisia pohdi.
Miksi mies pitää saamiaan palveluksia itsestäänselvyyksinä? Sen toki tajuan, että itsestäänselvää ei tule ajatelleeksi, mutta se, miksi asiat muuttuu itsestäänselvyyksiksi, en tajua. Pohtiiko kukaan tälläista?:)
Ei ei ei ei ei ei.... Kyllä niitä palveluksia voi tehdä ihan omaksi ilokseen. Ei tämä yhteiskunta oikein toimi, jos automaattisesti odottaa palvelusta palveluksesta. Palveluksen voi hyvittää, jos sopiva tilaisuus siihen tarjoutuu, mutta ei kyseessä nyt ole välttämättä mikään tarkoituksen mukainen toiminta palveluksen hyvittämiseen. Noudattaisin itse tätä "yksi hyvä teko päivässä" -perjaatetta myös palvelusten kohdalla.