nenäkoru vai ei?

ihan sama..

Juu, sain eilen luvan nenäkoruun. (: Nyt kumminkin mietin, että jos sen kanssa tulee ongelmia, ni viittinkö sellasta ottaa. Siis minkälaisia ongelmia vois olla luvassa? Tulehduksia? Turpoamista? Kipua? Sattuko rei´tys? Mul alkais nyt kyl sopivasti syysloma viikon päästä, ja sitten on 2 viikkoa tettiä. Aattelin et jos tulee joku ongelma, ni sit ei tarvis ainakaa mennä kouluu. (: Entäs minkä hintasta on ottaa nenäkoru? Näkeekö hinnasta, että kannattaako jostain tietystä paikasta ottaa? Mulla on toisessa korvassa 3 korvisreikää ja toisessa 2, kummalle puolelle nenää siis kannattais laittaa nenäkoru? Kertokaa kokemuksianne nennäkoruista, ja muitakin neuvoja. Kiitos!

6

1117

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • guake

      se on melko henk. kohtasta sattuuko miten paljon. ei se hirveesti satu ja se menee ohi nopeesti. toiset ei edes tunne mitää kipua ku ne sen ottaa. lävärin otto maksaa noin 40 euroa ja yleensä se koru tulee mukana.
      no tietysti se saattaa tulehtua. ja on inhottavaa ku tavellaki nenä vuotaa niin tietäähän sen että siihen jää hirveesti räkää kii mut eihän se mitä haittaa. mun kaverilla tuli siihen nenään semmonen ärsyttävä punanen patti mut jos hoidat sitä oikein niin todennäkösesti vältyt tulehduksilta

    • -M-

      Ei ehkä hirveesti kannata tuota spekuloida etukäteen. Jos kerta luvan olet saanut, niin anna mennä vaan ja käy laittamassa.
      Yleensä nenä ei turpoa[riippuu tietysti ihan ihmisestä, mutta minulla ainakaan ei turvonnut].
      Joillakin saattaa nousta kuume sen laiton jälkeen päiväkisi tai pariksi. Itselläni ainakin jokaisen lävistykseni jälkeen on tullut kuumetta muutamimaksi päiväksi.
      Parin ensimmäisen kuukauden aikan ei kannata käyttää meikkivoidetta tai puuteria, koska siitä se helposti tulehtuu. Myös kannattaa huolehtia käsihygieniasta enimmäisen kuukauden aikana.
      Itselläni nenäkoru maksoi 37€ kun laitoin renkaalla, napilla on ylneesä kalliimpi ja renkaalla paranee nopeammin.
      Nenäkoru kannattaa laittaa sille puolelle, jolla se tuntuu omanlaisemmallata.
      Onnea jos nyt sen laitat.

    • Satu

      Itse laitoin nuorena nenäkorun hetken mielijohteesta. Laittoivat mulle korvalävistyksiä tehtävällä pyssyllä (jolla ei saisi laittaa). Ei ottanut kipeää, kirpaisi ja siinä se. Tosin sitten vanhempana halusin luopua nenälävistyksestä - eipä lähtenytkään arpi pois. Nyt mulla on nenäs reikä - vaikka kohta onkin rustottunut kiinni, mutta jälki jäi. Harmittaa vähän... Kantsii miettiä mitä aiot tulevaisuudessa, kannattaako laittaa naamaan lävistyksiä. Esim hoitoalalla tai mallin töissä ne ei ole oikein hyvässä valossa. Itse olen tatuointia haaveillut lähemmäs 10v..mutta vielä en uskalla ottaa - kun ei sitä tiedä mihin ammattiin tässä vielä päätyy, jos se sitten rajoittaakin. Ja sitä ei saa pois.

    • hehiel

      mul ei ainakaa oo nenäkorusta ollu ikää mtn ongelmii.. se on tosi helppo hoitaa.joskus va puhistaa sitä...sit ku mul o ollu se yli vuode ni nykyää voi pitää sitä pois muutaman viikonki ja silti menee viel läpi :> mul makso 10 euroo mut se laitettii ampumal..oikee lävistysliikkees se maksaa jotaa 25 eur..

    • joo!!

      mul oli myös ongelmana, että kannattaako ottaa vai ei. :) sittentein itte sen tohon oikeelle puolelle, ja oon ollu ihan tyytyväinen. :) vaikka itte teinki, niin ei tulehtunu..!!
      joskus tosi kallispaikka voi olla huono, vaikka olis halpapaikka se voi olla hyvä! mut mun mielestä LÄVISTYS tehään neulalla, ja ampumalla tehty reikä on vaan rekä.. ;)

      mut ota ihmees, se on hiano!

    • Plööööööööh

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5000
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1570
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1129
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1063
    5. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      987
    6. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      75
      950
    7. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      8
      947
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      2
      852
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      56
      751
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      713
    Aihe