Hei!
Olen 19-vuotias tyttö pohjois-Suomesta ja viettelen tällä hetkellä lukion jälkeistä välivuotta. Olisin kiinnostunut lähtemään au-pairiksi joulun jälkeen kehittämään kielitaitoani ja itsenäistymään samalla. Puhun englantia ja saksaakin jonkun verran ja kokemusta lasten kanssa puuhailemisesta on lähinnä kerhotoiminnasta jossa lapset yleensä 7-12vuotiaita. Olen urheilullinen, reipas, ehkä hieman ujohko aina aluksi.. mutta mikäli tiedätte perheen joka tarvisi au-pairin joulun jälkeen vaikka aluksi lyhemmäksikin ajaksi (3-6kk) niin vastailkaapas.
Olen 19-vuotias tyttö pohjois-Suomesta ja viettelen tällä hetkellä lukion jälkeistä välivuotta. Olisin kiinnostunut lähtemään au-pairiksi joulun jälkeen kehittämään kielitaitoani ja itsenäistymään samalla. Puhun englantia ja saksaakin jonkun verran ja kokemusta lasten kanssa puuhailemisesta on lähinnä kerhotoiminnasta jossa lapset yleensä 7-12vuotiaita. Olen urheilullinen, reipas, ehkä hieman ujohko aina aluksi.. mutta mikäli tiedätte perheen joka tarvisi au-pairin joulun jälkeen vaikka aluksi lyhemmäksikin ajaksi (3-6kk) niin vastailkaapas.
Vastaukset 11
Vanhimmat
http://www.aupair-world.net
mutta haluaisin edes osittain suomalaiseen perheeseen. tai se olisi ihanne. tai mikäli perhe on täysin ulkomaalainen niin menisin mieluummin jonkun au-pairin kautta sinne niin saisin varmasti tarpeeksi tietoa perheestä ennen sinne menoa.
mol.fi
mikään noista ilmoituksista ei ole vastannut odotuksiani. ja siksi haluaisin tätä kautta mieluummin perheen, että voisin keskustella nykyisen/entisen au-pairin kanssa ennen lähtöä, koska hän olisi kokemukset omaavana varmasti se paras kertomaan/vastaamaan perhettä, paikkaa, ihmisiä, kulttuuria yms. koskeviin juttuihin.
1) http://www.aupair-world.net ei ole pelkastaan suomalaisille perheille - taisit hiukan kasittaa vaarin.
2) Jos menet esim. aupair-world ilmoituksen kautta, mika estaa pyytamasta entisen au pairin yhteystietoja ?
3) Useimmat eurooppalaiset perheet EIVAT halua suomalaista au pairia. Kannattaa tehda hakuja kuin olisi ko. maasta ja emailata niin saattavat muuttaa mielensa.
juu ei ole pelkästään suomalaisille perheille, en ole väittänyt niin. väitin nim. että siellä suomalaiset hakevat suomeen au-paireja ja ulkomaalaiset hakevat mahd. suomalaisia au-paireja. mutta minä haluaisin mahdollisesti suomalaiseen perheeseen ulkomaille aupairiksi :D
"siellä suomalaiset hakevat suomeen au-paireja ja ulkomaalaiset hakevat mahd. suomalaisia au-paireja. mutta minä haluaisin mahdollisesti suomalaiseen perheeseen ulkomaille aupairiksi :D"
En tieda mista olet tuollaisen kuvan saanut mutta se(kin) on vaara. Alla esimerkiksi Sveitsissa ja Italiassa asuvan perheen ilmoitus, kopioitu juuri asken Aupairworld.netista. Molemmat ovat suomeksi, koska perheet ovat suomalaisia. Loput jatan harjoitustehtavaksi !!
---------------------------------------------
Moi me ollaan suomi-saksalaisperhe.mulla kaks lasta suomalaisen miehen kaa ja yks yllätys mun saksalaisen miehen kanssa.lapset menee kouluun päivittäin...mutta Niki on kotona.Niki on yks vuotias...ja haluaisin jonkun kuka suomee puhuu.oon itte ollu au-pairina saksassa.ja vuodesta 1998 mulla on au-pair...sarka menee kotiin 2 vuoden jälkeen....
------------------------------------------------
lastenhoitokokemusta, siisteyttä, rehellisyyttä, ja vastuuntuntoa sekä kykyä elää perheen kanssa pienellà paikkakunnalla.Hyvät kulkuyhteydet Milanoon ja Paviaan bussilla (ei iltaisin).Paljon vapaata aikaa.Kylässä uimahalli, elokuvateatteri,kauppoja,hevostallit,tenniskentät sekä hyvät ulkoilumaastot. yst. suositukset ja kirje e-maililla sekà jo aikaisempi au pair kokemus eduksi
"3) Useimmat eurooppalaiset perheet EIVAT halua suomalaista au pairia. Kannattaa tehda hakuja kuin olisi ko. maasta ja emailata niin saattavat muuttaa mielensa."
Tosser, haluaisin kuulla miksi eivät halua ja mihin perustat mielipiteesi? En yritä kumota väitettäsi, tuo tuli vain mulle yllätyksenä, ja olisi kiinnostavaa kuulla tarkemmin... Vai, tarkoitatko vain sitä kun esimerkiksi au pair-worldin profiilia tehtäessä voi valita, mistä maasta au pairin haluaa? Mutta silti, en minä ainakaan ole huomannut että suomalaiset olisivat hirveän epäsuosiossa. :/
"Tosser, haluaisin kuulla miksi eivät halua ja mihin perustat mielipiteesi? En yritä kumota väitettäsi, tuo tuli vain mulle yllätyksenä, ja olisi kiinnostavaa kuulla tarkemmin.."
Kyse ei ole mielipiteestani vaan perustuu pariin tilastolliseen kokeeseen.
Mene vaikkapa aupairworldiin, tekeydy hakukoneelle olevasi vaikkapa USAsta tai Englannista. Hae isantaperheita. laita ylos saamiesi perheiden lukumaara.
Tee sama harjoitus ilmoittamallla hakukoneelle olevasi Suomesta. Katso montako isantaperhetta sait. Luku on usein PALJON pienempi, ja joissakin maissa et loyda yhtaan perhetta.
Tahan siis perustin kirjoitukseni.
Katsohan tämä, voisit olla kiinnostunut:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000013&posting=22000000011324495
Kuulostat mukavalta, otahan yhteyttä!
T. Nykyinen au pair
Meillä on Au pair -ilmoitus täällä keskustelupalstalla! Katso http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000013&posting=22000000011400931