kertokaa kokemuksia concertasta ja ritalinista? ikänne,määrä,mihin syötte,sivuoireet ja AUTTAAKO? luokitellaanko ne huumeiksi?
mitenkäs esimerkiksi xanor tai paroksetiini vaikuttaa näiden lääkkeiden kanssa?
kärsin paniikkihäiriöstä johon lääkkeenä minulla on paroksetiini 20mg ja tarvittaessa xanor 0,25mg, nyt minulla on epäillään adhd:ta ja mietin tuota lääkitystä että miten se vaikuttaa, ja siksi juuri olisi kiva kuulla kokemuksianne!!
kertokaa jos teille vain on kokemusta!
concerta/ritalin ADHD
3
454
Vastaukset
- lääkkeitä.
Väärinkäyttö lienee aika yleistä. Conserta- pilleriä olen kokeillut ja oli todella voimakas lääke, kuin amfetamiinia. Voisi alkaa helposti tekemään liikaakin mieli niitä. Kun lääke on niinkin voimakas ja niitä vetää pitempään, niin lopetettaessa ainakin alku voi olla tylsää.
Konsultoi lääkäriä, hoito on näillä lääkkeillä pitkäaikainen ja kannattaa harkita tarkoin.- Metakvalonitar.
Ensinnäkään Concerta ei ole pilleri vaan kapseli jota on kolmea eri vahvuutta.
Ei vaikuta kuten amfetamiini.
Lisää ehkä, siis ehkä lievää mielihyvää, mutta täytyisikö sitten potilaalla olla sivuvaikutuksena pahaolo?
Kuule, näiden lääkkeiden käyttöön tarvitaan erityinen huumausaine-resepti, jotka on kaikki numeroitu ja hyvin tarkka valvonta. Ne tilataan Suomen setelipainosta. Täytyy säilyttää apteekissa 10 vuotta ja tehdä aina raportti jokaisesta uudesta reseptistä.
Täällä on kaikenmaaiman tyhjän jauhajia jotka eivät tiedä yhtään mitään.
Concerta on erittäin kovaa ainetta, että väärinkäyttö todella vaikea.
Toivottavasti sait nyt tietoa.
Kuitenkin auttaa ADHD,hen.
- depressio
tehostamaan depressiolääkkeeni tehoa, minulla ei ole todettu esim. ADD tai ADHD-oireyhtymää, Ritalinin indikaatiot kun ovat muutkin kuin esim. ADHD.
Peruslääkityksenä minulla on alpratsolam 1 mg/vrk ja Cipralex 20 mg/vr.
Ritalinista en ole saanut mitään sivuvaikutuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751972Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361698Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81324Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241146Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561142Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 59927
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57912