takana suhdetta kuutisen vuotta. pari kuukautta sitten ihastuin toiseen. en pettänyt, mutta tajusin, etten enää rakasta avomiestäni. kuukausi sitten tapasin baarissa miehen. melkein petin. nyt ollaan vaihdeltu tekstareita ja suunnitelmissa olisi tavata viikonloppuna. seksin merkeissä..
kotoa en saa sitä, mitä tarvitsen, joten mitä ihmettä teen? avokin kanssa seksielämä on aina ollut epätyydyttävää. suhde vetelee muutenkin jo viimeisiään.. jotenkin en vaan osaa päästää irti ja sanoa hänelle, mitä haluan. tilaisuuksia on ollut monia, mutta tiedän, että se satuttaisi häntä liikaa.. pelottaa..
tämä toinen mies taas on käsittämättömän puoleensavetävä.. en malttaisi jättää tilaisuutta käyttämättäkään. tiedän, että kadun, päädyinpä mihin ratkaisuun hyvänsä. ihastunut en tähän mieheen kuitenkaan ole. vetovoima on pelkästään fyysistä. sitäpaitsi luulen, että olen rakastunut mieheen, jonka kanssa vietin aikaa kaksi kuukautta sitten... sekavaa, eikö?
nyt pitäisi sitten vain päättää, miten vietän viikonloppuni.. haluanko oikeasti hyvää seksiä ilman sitoumuksia, vai pysynkö uskollisena miehelle, jota en enää rakasta..? tällaista tilaisuutta ei varmasti tule ihan kohta uudestaan..
älkääkä tuomitko heti kättelyssä minua. tiedän tekeväni väärin, jos päädyn punkkaan toisen kanssa. mut minkäs teet. himot ne on hiirelläkin.
petänkö?
11
1511
Vastaukset
- mee ihmeessä
mee sit sänkyyn sen uuden ihmeen kanssa, mut ENSIN lopeta se epätyydyttävä avosuhtees. jos kerta oot päättänyt, ettet rakasta etkä saa siitä suhteesta mitään, niin se on jo riittävän nuilua sun avokille - ei sun sitä enää pettämään tarvi ruveta! lopeta homma ja alota uus, niin se käy.
ja parempaa onnee vaan sen uudemman kanssa. - Tiu
Suosittelisin, että ehdottomasti istuisit avokkisi kanssa saman pöydän ääreen ja keskustelisit hänen kanssaan suhteestanne. Kysy häneltä, onko hän siihen tyytyväinen, onko hän onnellinen, mitä uupuu ym. Ja kerro hänelle myös omat tuntemuksesi.
Tehkää yhteinen päätös, joko vielä tosissaan yrittää (jolloin pyhität tulevan viikonlopun avokillesi) tai sitten lopettaa suhteenne (jolloin voit siirtyä uusille apajille).
Pettämällä vain loukkaat toista, joten parempi ensin sitten laittaa (huono?) suhde poikki, jos sillä ei enää tulevaisuutta ole. Sen jälkeen voit hyvillä mielin keskittyä nautintoihin uuden miehen kanssa. - nainen
Ensinnäkin, et tee väärin mennessäsi toisen miehen kanssa punkkaan, mikäli ensin jätät avopuolisosi. Jos eroatte, olet vapaa naimaan kaikkien sitä haluavien kanssa. Eikö se olisi hieno unelma toteutettavaksi?!
Toiseksi, ongelmasi ei ole tämä: "PETÄNKÖ VAI EN?" vaan tämä: "HALUANKO JATKAA EPÄTYYDYTTÄVÄSSÄ PARISUHTEESSA VIELÄ YHDENKIN PÄIVÄN KAUEMMIN?" Eli tyytyväisyys jossakin muussa suhteessa vai tyytymättömyys nykyisen avopuolison kanssa? Pettäminen vai reilu peli? Tässä on nyt turha ruikuttaa, että "en halua loukata avomiestäni", kun kuitenkin sen teet, tavalla tai toisella. Miten se jättäminen muka olisi niin kauheaa, jos et rakasta? Tekosyitä.
"kotoa en saa sitä, mitä tarvitsen" Siinäpä se ratkaisu jo piileekin? Jos ei mies ole sopiva, niin mitäs sitten voisi tehdä?
No, minä en usko, että sinun elämäsi siellä kotona muuttuu mitenkään paremmaksi koskaan, mutta suosittelen silti jatkamaan tuota huonoa suhdetta vielä kymmenisen vuotta tai enemmän - teette lapsia ja ostatte omakotitalon - kunnes muutut katkeraksi ja TODELLA tiedät haluavasi pois. Tosin luulen, että sitä ennen sinut jätetään. (toiset vain ovat vastuuntuntoisempia)
P.S. Sinä itse olet vastuussa seksielämästäsi, etkä voi syyttää tarpeidesi tyydyttämättömyydestäsi ketään muuta. Tosin ei se oikeuta pettämiseen. Kädet ne on hiirelläkin.- ap.
"kädet ne on hiirelläkin". enpä oo ennen moista kuullu..
mulla kyllä on kädet käyny viimeaikoina ihan liiankin tiuhaan. ja siitä syytän nimenomaan, vain ja ainoastaan miestäni!!! sano mitä sanot, näin on näreet. prkl!
tosiasia on se, että olen onneton suhteessani, mut en vaan "osaa" jättää miestä. tiedän sen tulevan jossain vaiheessa eteen vielä, mutta juuri nyt se tuntuu vaan niin ylivoimaisen vaikeelta.. ehkä pelkään kuitenkin tekeväni väärän ratkaisun, jos hänet jätän.. tiedä sitten.
vituttaa vaan, kun vielä puoli vuotta sitten olin täydellisen rakastunut avokkiini.. ja sitten ne tunteet vaan ykskaks loppui. MIKSI??? paras ratkaisu tähän tilanteeseen olisi tietenkin se, että voisin rakastaa sitä mitä minulla jo on. nyt ei vaan näy valoa tunnelin päässä. - nainen
ap. kirjoitti:
"kädet ne on hiirelläkin". enpä oo ennen moista kuullu..
mulla kyllä on kädet käyny viimeaikoina ihan liiankin tiuhaan. ja siitä syytän nimenomaan, vain ja ainoastaan miestäni!!! sano mitä sanot, näin on näreet. prkl!
tosiasia on se, että olen onneton suhteessani, mut en vaan "osaa" jättää miestä. tiedän sen tulevan jossain vaiheessa eteen vielä, mutta juuri nyt se tuntuu vaan niin ylivoimaisen vaikeelta.. ehkä pelkään kuitenkin tekeväni väärän ratkaisun, jos hänet jätän.. tiedä sitten.
vituttaa vaan, kun vielä puoli vuotta sitten olin täydellisen rakastunut avokkiini.. ja sitten ne tunteet vaan ykskaks loppui. MIKSI??? paras ratkaisu tähän tilanteeseen olisi tietenkin se, että voisin rakastaa sitä mitä minulla jo on. nyt ei vaan näy valoa tunnelin päässä.... neuvoja sait. Kumma, että nekin neuvot pitää heti kättelyssä tyrmätä. Kun kerran tiedät jo mitä tehdä, tee, äläkä kysele muilta. Jos aiot pettää ennemmin kuin erota, tee sitten niin. En vain ymmärrä mikä se semmoinen ongelma on, johon kysytään neuvoa huvikseen, vaikka oikeasti vastaus on jo tiedossa. Tueksiko?
Miten jättäminen voisi olla väärä ratkaisu, jos ei yhteiselokaan ole hyvää? Miten pettäminen on muka jättämistä helpompaa ja edes vaihtoehto? Minusta se ei ole vaihtoehto, miten kukaan voi miettiä edes sellaista? Pettää vai jättää? Ihan kuin ne olisivat rinnastettavissa... Ei, pettäminen on vaan yksi syy lisää erota. Sitähän sinä kenties tarvitsetkin. - Mies
Siis joku on tosiaan sitä mieltä, että olet vapaa naimaan kaikkien sitä haluavien kans. Älä ota tuota kirjaimillisesti. Todennäköisesti tuon kirjoittaja on itse oikea Jakorasia.
- J-V
Totta kai sinun täytyy päästä nussimaan, jos tapaat jonkun, johon tunnet fyysistä vetoa. Eivätkö TV-mainokset jo ole opettaneet, että sinulla on oikeus saada ihan kaikki, mitä kulloinkin satut haluamaan -koska olet sen arvoinen!
Lisäksi sinun kannattaa tietenkin vielä pysyä suhteessa miehen kanssa, jota et enää rakasta. Voithan näin välttää vastuun siitä, että teidän molempien olisi aloitettava uusi elämä. Jätä hänet vasta sitten, kun olet kerännyt rakastajiesi kanssa riittävästi kokemusta suhteen ulkopuolisesta elämästä, ja alkanut inhota häntä ja itseäsi. Tällöin suhde loppuu itsestään, ja sinun ei tarvitse tehdä melkein mitään. Miksi siis nähdä vaivaa tai ajatella? - Rikharti, 41v
Se, että otat asian puheeksi tässä, tarkoittaa, että et ole välinpitämätön siitä, miten kohtelet miestäsi. Ja mitä tunnet miestäsi kohtaan.
Vastasit kai johonkin kommenttiin, ja sanoit vielä puoli vuotta sitten rakastaneesi avokkiasi. Ja nyt kaikki on kadonnut? Rakkaus, ja tunteet, eivät ole pysyvä olotila vaan vaihtelevat ajan myötä (voivat tulla myös takaisin!). Jokaisessa, ihan jokaisessa, suhteessa on aikoja, jolloin tunteet ovat hukassa. Silloin ei ratkaisu ole pettäminen. Silloin mennään tahdolla olla toisen kanssa. Minne sinä olet kadottanut tahtosi?
Jos rakastit miestäsi oikeasti puoli vuotta sitten, mieti oletko oikeasti ja pysyvästi muuttunut vai onko rakkaus vain hukassa. Jos olisikin niin, että rakkaus löytyy, satutat pettämisellä myös itseäsi. Ja pettäminen voi olla uskollisessa suhteessa kohtalokas suhteen jatkumiselle (mitä sen ei välttämättä tarvitsisi olla).
Keskustele, keskustele. Älä petä miestäsi ennenkuin olet saanut sanottua hänelle oikeasti epätyytyväisyytesi. Ja sen jälkeen kuulostele, mitä haluat. Ei tilaisuudet lopu tulevaan viikonloppuun.
Mitä SINÄ elämältä haluat, oikeasti?
Totta hitossa maailma on täynnä puoleensavetäviä, intohimoja herättäviä kohteita. Ja onneksi niin, tekeehän se elämästä ihanamman! Niiden kanssa on vain pärjättävä.
Tsemppiä sulle.- ap.
Kirjoitit hyvin, ja täyttä asiaa.
Koko viikko on mennyt kuin sumussa.. pähkäillen, että mitä ihmettä tässä nyt tekisin.. enkä ratkaisua ole tehnyt suuntaan taikka toiseen..:(
Ehkäpä ilmoittelen ensi viikolla, kuinka kävi.. :/ - ap.
ap. kirjoitti:
Kirjoitit hyvin, ja täyttä asiaa.
Koko viikko on mennyt kuin sumussa.. pähkäillen, että mitä ihmettä tässä nyt tekisin.. enkä ratkaisua ole tehnyt suuntaan taikka toiseen..:(
Ehkäpä ilmoittelen ensi viikolla, kuinka kävi.. :/..teille, että otin ja petin. ja vielä ihan selvinpäin! ei kaduta pätkääkään, olen vain iloinen, että kelpasin.. aion tehdä sen toistekin, kunhan vaan sattuu sopiva sauma!
mieheni jätän heti, kun pystyn vaan sanomaan sen hänelle.. saattaa mennä vielä jonkin aikaa (muutama kk, ehkä), mutta olen satavarma, että meillä EI ole tulevaisuutta yhdessä.
kiitos osanottajille.. - Rikharti
ap. kirjoitti:
..teille, että otin ja petin. ja vielä ihan selvinpäin! ei kaduta pätkääkään, olen vain iloinen, että kelpasin.. aion tehdä sen toistekin, kunhan vaan sattuu sopiva sauma!
mieheni jätän heti, kun pystyn vaan sanomaan sen hänelle.. saattaa mennä vielä jonkin aikaa (muutama kk, ehkä), mutta olen satavarma, että meillä EI ole tulevaisuutta yhdessä.
kiitos osanottajille..Voisit kuitenkin lakata kiusaamasta itseäsi, ja miestäsi, ja erota pikimmiten. Rehellisyyttä kaikkia kohtaan.
Onnea valitsemallasi tiellä.
Elämä on. Edelleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751972Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361698Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81324Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241146Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561142Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 59927
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57912