Onko kukaan ollut työpaikoilla silmätikkuna ja sellaisena vakituisten työntekijöiden sylkikuppina? Ihmettelen sitä kun 2 tunnein välein tullaan työpisteelleni katselemaan selän takaa, kuinka osaan tehdä työtäni (luulisin, että tuollainen seuraileminen ei parantais yhtään motivaatiotani, eikä minun kohdallani se olisi välttämätöntä, koska yritän työssäni kumminkin parhaani). Ihmettelen myös, miksi juuri minä, kun joukkiossamme on varmasti huonompiakin tapauksia tai yhtä hyviä kuin minä! Uskon, että joku on paasannut työjohtajalle, että olen surkea, vaikken sitä ole...eikö se ole työpaikka narsismia!?
Työpaikalla silmätikkuna -narsismiako!?
4
3371
Vastaukset
- Pätkäope
Omassa työympäristössäni on tämän lisäksi myös ovelampia tapoja: kysellään oppilailta, että kenen tunneilla on ... (täydennä, että mitä haluat vastaukseksi).
- riivitty
Silmätikkuna olo on kyllä tuttua. Tosin eri tavalla - tekemisiä ei juuri kommentoida, vaan havainnot kirjataan tarkasti ylös myöhempää käyttöä varten.
Ajattele, jos itse tekisit samoin. Kävisit muitten selkien takana kurkistelemassa, miten työt hoituvat. Kaikki havainnot tallettaisit pieneen mustaan vihkoon ja tarpeen tullen kielisit kaiken negatiivisen pomolle.
Kaikki tällainen tietysti vie tehokasta työaikaasi hukkaan. Mutta ei hätää, siihen ei kukaan kiinnitä huomiota - paitsi tarkkailun kohde itse.
Vakituisia pelottaa oman asemansa puolesta. Jos teet työsi ahkerammin tai paremmin kuin vakituinen, hän luulee päätyvänsä aikaa myöten kilometritehtaalle. Olet siis uhka.
Pomollesi asia tuskin on näin; hän ei kuitenkaan saa vakinaistaa sinua missään tapauksessa, vaikka olisit kuinka hyvä ja tunnollinen työntekijä. Minun mielestäni vakituisten käytöksestä kannattaa heti kertoa esimiehelle, ettei asia ehdi enempää kärjistyä. Ja kertominen liioittelematta ja mitään lisäämättä, todistajien läsnäollessa, laittaa asiat paremmin sujumaan. Tapauksesta kannattaa pitää hyvä muistiinpanot - pyytää muistion tekoa ja itse salaa nauhoittaa koko tapahtuma. Tällä välttää myöhempiä harmeja. - peppi
Olin pari vuotta sitten eräässä valtion suuressa viestintäyhtiössä duunissa. Esimiehenäni oli vanhempi mieshenkilö, joka kävi "moikkaamassa" tasan puolen tunnin välein. Äijällä ei ollut eläkepäiviä odotellessa oikein teksää, joten otti päiväduunikseen minun kyttäämiseni. Tykkäsi kuunnella myös puhelut...että näin
- Siru
Veit sanat suustani, siis mulla on ihan samallaisiet kokemukset. Vaihdoin työpaikkaa keväällä. Teen samoja hommia kuin aikaisemmin mutta nyt minulla on kolme työkaveria. Ennen tein yksin samaa työtä ja laajemmalla tehtäväkuvalla. Jo puolentoista kuukauden sisällä olin istunut kaksi kertaa esimiehen puhuttelussa ja mukana oli työkaveri. En kuulemma ymmärrä kaikkea! Ammattitaitoani edellisestä työstä ei haluttu edes hyödyntää. Uuden talon atk- ohjelma piti oppia ja sitä opetettiin hyvin ylimielisesti minulle. No kyllä sen opin ja teen nyt onneksi itseänisesti työtä. Mutta, kaikesta mistä vain voidaan, minua huomautellaan. Jos olen jotain unohtanut tehdä kuten nämä kolme, minulle ilmoitetaan siitä kirjallisesti. Muuta asiallista ohjausta en ole enää tuon kevään jälkeen saanut. Minua ei haluta joukkoon.
Pitävät työpäivän aikana keskenään palavereja ja eivät pyydä minua mukaan. Muutoksista ilmoitetaan puhelmitse, josta yritän ottaa irti parhaalla tavalla mistä oikein oli kysymys.
Viimeksi pyysin anteeksi virhettäni ja sanoin että onneksi niitä sattuu teillekin. Seuraavaksi kysyn, että onko täällä sisäinen tarkistus ja en ole sitä vielä ymmärtänyt mutta aloitan kanssa tarkistamaan heidän töitään. Olen ymmärtänyt ettei toisille sen tason virheistä kirjallisesti huomautella.
Työtehtävät ovat menossa jakoon uudelleen keväällä 2006 ja ymmärrän että näitä vanhoja vaivaa kuka jää ja kuka joutuu uusiin tehtäviin.
Viikolla eivät tee kuin puolella teholla työtä ja tulevat sunnuntaisin tekemään ylitöitä.
Esimies ei puutu eikä seuraa mitä tapahtuu.
Uskon kanssa että minusta on paasattu pikku virheistäni esimiehelleni.
Muiden työkavereiden kanssa olen ihan hyvin tullut juttuun mutta nämä lähipiiri ei halua minua mukaan. Tällä työpaikalla on ollut vastaavia kokemuksia muillakin. Uutta ihmistä pelätään kuin ruttoa ja minä kun olen ollut alalla jo 15 vuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.932178Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n452132Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501855Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 871283
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311110Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men591071- 68969
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285920