Mitä oratorion historiaa ja repertoaariin tulee, Mendelssohnin Elijah ja Paulus kuuluvat näkemykseni mukaan kyseisesä musiikkigenreessä parahultaisesti sanoen alempaan liigaan, sangen massiivisistakin orkestraalisista tehoistaan huolimatta esim. Vuodenajat-, Luominen-, ja Messias-oratorioihin ja Schubertin Lazarukseen verrattuna, ja on ilmeistä, että ne ovat vailla viimeksi mainittujen kaltaisile klassisille mestariteoksille ominaista syvyyttä ja spontaanisuutta. Enkä olisi luultavasti edes ainoa tai en ainakaan pahaksi panisi, jos olisin maailman ainoa ihminen, joka kuuntelee mieluummin Mozartin 15-vuotiaana sävelletyn oratorion La Betulia liberata kuin Elijahin (Elijas).
Liiga on aina liigaa
2
130
Vastaukset
- J. Van Dertmood
>"Mitä oratorion historiaa ja repertoaariin tulee, Mendelssohnin Elijah ja Paulus kuuluvat näkemykseni mukaan kyseisesä musiikkigenreessä parahultaisesti sanoen alempaan liigaan"
Sinulla on toki oikeus mielipiteeseesi mutta musiikin tuntemus, monimutkaisuuden ymmärtäminen ja kauneuden yhteisvaikutus näyttää karkaavan suoraviivaisesta mielestäsi
>"ovat vailla viimeksi mainittujen kaltaisile klassisille mestariteoksille ominaista syvyyttä ja spontaanisuutta"
Kyllähän mainitsemasi ominaisuudet löytyvät Mendelssohnin teoksista mutta sijainti näyttää olevan tavalliselle musiikin kuuntelijalle aivan liian monen ristikkäisen kerroksen alla. Ne eivät ikävä kyllä aukene helposti. Valitan.
>"Enkä olisi luultavasti edes ainoa tai en ainakaan pahaksi panisi, jos olisin maailman ainoa ihminen, joka kuuntelee mieluummin Mozartin 15-vuotiaana sävelletyn oratorion La Betulia liberata kuin Elijahin (Elijas)."
En yhtään epäile 15-vuotiaan mestarin, perin yksinkertaisen sävellyksen, aukenevan sinulle ja kaltaisillesi diletanteille varsin helposti.
Onkin syytä kuunnella kykyjen mukaista musiikkia eikä arvostella käsityskyvyn ylittäviä, liian kompleksisia älyn mestariteoksia.- Immensel
Älä naurata simppeli, hei. Mozartin La Betulia liberata, jota eilen aloin tosissani purkamaan, on todella vaikeasti nautittavissa olevaa, mutta palkitsevaa, virvoiottavan kirkkaasti valaistua dramallista musiikkia, ennen kaikkea noiden pitkien Rossiniltakin tuttujen koloratuuriaarioidensa vuoksi, mutta tässäkin sointiväriensä käytöltään värikylläisessä monien herkullisten ja syvällisten aarioiden rikastuttamassa teoksessa, joka koostuu paljosta muustakin kuin ainutkertaisesta molliin kirjoitetusta synkästä alkusoitosta sturm und drang-hengessä, näyttäytyy aloittelevan suuren musiikidramaatikon varhaisena manifestaationa.
Mutta luvallanne sanoen; Mendelssohnin oratoriot, todella arkaaisen vanhahtavine aarioinen, barokkimaisine säestyksineen, on surullinen tarina kultalusikka suussa loistavin lahjoin syntyneen, mutta odotukset täyttämäti jättäneen keijukaismusiikin luojan alamäestä sitten kesäyön unelma-alkusoiton ja Skottilaisen sinfonian, jossa tämä suuriin muotoihin milloinkaan kykenemätön ja kypsymätön boheemi klassisesti sivistynyt, Schubertiakin palvonut, Bachin haudalle testamenttinsa laskenut taiteilija, ei milloinkaan löytänyt keinoa ilmaista syvimpiä persoonallisia tuntojaan musiikin välitykselllä. Sen sijaan vesivärimaalaustaide luontui häneltä paremmin; antiikkia, antiikkia; hinta-arvionne, pyydän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762099Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361741Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101441Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2311228Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu601212Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161060Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58972- 60969