Itse olen huomannut alani työpaikojen määrän lisääntyneen syksyn mittaan.
Piikin toivoisin tulevan ensi vuoden aikana.
Kemiallis-tekninen ala.
Koska alkaa työpaikkoja
1
303
Vastaukset
- tilastojen valossa
näyttäisi tulevan n. vuosihaarukassa 2008 - 2010. Tästähän oli juuri juttua (oliko nyt Helsingin sanomissa?) ja eri ammattiryhmien työvoimantarvetta tarkasteltiin lähinnä ns. luonnollisen poistuman/eläköitymisen kantilta.
Itse olen valmistumisestani saakka ollut erään suomen suurimman kemianteollisuuden työnantajan palveluksessa vajaat 10 vuotta ja työnkuvan puolesta kiertänyt runsaasti eri saman alan yrityksiä.
Omat johtopäätökset vetäisin itsekin samat havaintojen perusteella, eläkepiikit iskevät omassa firmassa välillä 2010 - 2012 ja tipottain siitä eteenpäin. Aikaisimmallaan olen suurempien työelämästä poistumisten tapahtuvan juuri artikkelissakin mainittuna n. 2008 - 2010 vuoden tietämissä...
Tosin melko monet paikat on jo nyt suunniteltu täytettäväksi sisältäpäin ja pääsääntöisesti tunnutaan uusille paikoille ottavan vastavalmistuneita, tai ainakin niitä jotka pystyvän hyvin osoittamaan päivittäneen tietojaan säännöllisesti tavalla tai toisella.
Tosin se hyvä puoli, että näitä firmoja ei paljon siirrellä muualla ja ei oikein voi jättää paikkoja täyttämättä. Eli etenkin perusprosessityöhön syntyy varmasti uusia paikkoja seuraavan 5 vuoden sisään, se on varma.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762074Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361733Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101412Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291213Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591203Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161048- 60962
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58961