Mitä työpaikkoja jää

suomeen

kun KAIKKI näköjään ulkoistetaan, tehostetaan (UPM, Fiskars mm)

7

712

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uusia syntynyt

      Suomeen on tänä vuonna syntynyt enemmän uusia työpaikkoja kuin mitä on lopetettu.

    • xxxx

      ...syntyy työpaikkoja jatkuvasti. Mutta ketä kiinnostaa tuollaiset 1300 e/kk palkatut stressaavat
      hommat, kun jokainen odottaa, että valtio istuttaa paperikoneen valvomoon Ilta=Paskaa lukemaan 3500 euron palkalla...

      • yurudutdtuutu

        orjatyöpalkka on veroineen 500 e /kk, siihen sukin ptää varautua.


    • Kunnan määräaikaisputkessa

      Kuntien ja kaupunkien hommat jäävät sentään, julkissektori nyt muutenkin melkoisen suuri työllistäjä kokonaisuudessaan ja kohta tulevat melkoisen suuret eläkkeellejäämisetkin eteen. Tosin monet paikat jätetään täyttämättä, ne yhdistetään toisiinsa, tai täytetään sisäisesti. Mutta noin PAPERILLA paikkoja aukeaa paljon.

      Ja aivan loppupeleissä ajatellen: vaikka nyt kokonaisuutenakin katselisi ulkomaille siirtyneitä firmoja niin ei työpaikkoja sentään niin järin paljon ole mennyt. Jos nyt ajatellaan kuitenkin, että käytännössä yhden paikan siirrosta lähtee paikkoja muutamasta kymmenestä muutamaan sataan. Ei vielä näy edes tilastoissa erityisenä piikkinä. Tahti tietenkin on kova ja muutaman vuoden kuluttua jos katsoo asiaa uudelleen, voi alkaa jo näkyäkin.

      Kuntien/kaupunkien paikkojen vapautumisessa tosin se pieni miinus, pakko sanoa, että rahanpuutteen takia pidempään työttömän ainut tapa päästä hommiin on usein työllistäminen...ja kierrättäminen taitaa olla päivän sana.

      Katsoo nyt käykö itselläkään sen parempi tuuri kun oletetusti jotain paikkoja lähivuosina jaetaan. Jonkinverran on jalkaa oven välissä liki keskeytymättömien pätkien ja osa-aikaisuuksien ansiosta plus aika vähän ikää, mutta se nyt ei kerro mitään kun paikkoja jaetaan.

    • tyroneracer

      ...ulkomaille siirtämistä.

      UPM ilmoitti siirtävänsä vain osan työpaikoista itäiseen keskieurooppaan. Suurin osa ulkoistetuista paikoista jää kuitenkin suomeen.

      Mutta ei paperiliiton ehdoilla.

      • Toimihenkilät

        Joo, paitsi että toimihenkilöillä ei ole mitään tekemistä paperiliiton kanssa.


    • paikkoja!

      Jos sisällissota olisi tuhoisa, tulisi työvoimapula, todellinen. Tommmoinen olisi tervetullut ahneiden yritysporhojen ja sikapoliitikkojen lahtaamiseksi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2099
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1741
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1441
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      231
      1228
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      60
      1212
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1060
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      972
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      969
    Aihe