Mitämitä

Tiedättekös te, että miten on alaikäisillä mahdollisuuksia päästä au pairiksi? Olen 16 vuotias tyttö ja kokemusta lapsista on melkoisesti(olen hoitanut eri ikäisiä muksuja.)Niin ja mitä kautta kannattaisi yrittää? Kiitoksia vastauksista.
4718
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Järjestöthän vaativat täysi-ikäisyyttä au pairilta, mutta yksityisesti sinulla on avoimet ovet. Toki jokaisella maalla on ikärajat au paireille ja nekin ovat yleensä 18-vuodesta ylöspäin joissain 17-vuodesta. Perhe voi kyllä hakea lupaa saada ottaa 16-vuotiaan au pairin ja kyllä se melko helposti onnistuu, silloin vain tarvitaan vanhempiesi suostumus kirjallisena!

Ja jos menee niin sanotusti pimeästi, jolloin työskentelystäsi ei ilmoiteta mihinkään ei iälläsi ole väliä!

Au-pair worldistä löydät au pair abc oppaan ja sieltä kohdast age.. voit lukea maakohtaisia ikärajoja!!

Mutta onnea au-pair-perheen etsintään!

Äänestä
  • "Perhe voi kyllä hakea lupaa saada ottaa 16-vuotiaan au pairin ja kyllä se melko helposti onnistuu, silloin vain tarvitaan vanhempiesi suostumus kirjallisena! "

    Laillisesti ei onnistu mutta laittomasti kylla. Au pair jarjestoilla ei ole mitaan lain voimaa joten se meneeko yksityisesti vai ei on ihan sama.

    Äänestä

  • Tosser kirjoitti:

    "Perhe voi kyllä hakea lupaa saada ottaa 16-vuotiaan au pairin ja kyllä se melko helposti onnistuu, silloin vain tarvitaan vanhempiesi suostumus kirjallisena! "

    Laillisesti ei onnistu mutta laittomasti kylla. Au pair jarjestoilla ei ole mitaan lain voimaa joten se meneeko yksityisesti vai ei on ihan sama.

    ei ollut puhe tuossa kohtaa.. itse lähdin aikanaan maahan jossa oli 18-vuoden ikärajoitus 17-vuotiaana, mutta sain kaikki luvat toimia au pairina kun vanhempani myönsivät luvan kirjallisena! Tämä vanhempieni lupalappu vietiin sitten "konsulaatille" joka vei asian eteen päin!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Terri kirjoitti:

Tiedättekös te, että miten on alaikäisillä mahdollisuuksia päästä au pairiksi? Olen 16 vuotias tyttö ja kokemusta lapsista on melkoisesti(olen hoitanut eri ikäisiä muksuja.)Niin ja mitä kautta kannattaisi yrittää? Kiitoksia vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu