kielilävistys

aikeissa hankkia

olen perjantaina menossa ottamaan kielilävistyksen ja haluaisinkin kuulla ihmisten kokemuksia siitä. millaista oli kun lävistys tehtiin ja miten paraneminen sujui. olen kyllä sivusta nähnyt miten lävistys tehdään, mutta jännittää vielä vähän.

4

566

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---------

      Jep. eli otin kieli lävistykseni noin neljä vuotta sitten. Aikaisempia lävistyksiä minulla on navassa ja kulmassa. Jos näitä kolmea lävistystä vertaa, niin kielen lävistäminen "sattui" vähiten. Minkäänlaista kipua en muista tunteneeni lävistys tilanteessa, ainoastaa tuntui kun neula tavallaan "ui" kielen läpi.
      Tuskaisin vaihe minulla koko prosessissa oli kielen turpoaminen heti lävistämisen jälkeen. Turvotus kesti muistaakseni noin 4vrk ja sen aikana syöminen ja puhuminen oli hankalaa. Tuon vaiheen aikana teki kyllä mieli ottaa koru pois useaan otteeseen.. Mutta siitä selvittyä, minkäänlaisia ongelmia ei neljään vuoteen ole ilmennyt lävistyksen/kielen kanssa.
      Tässä omia kokemuksia. Zemppiä sulle :)

    • -88-

      otin kielilävärin joku 4-5v sitten,sattui ainakin mulla paljon..vaikka on muitakin läväreitä ja tatuointeja niin varmaan tuo kieliläväri oli tuskasin..ei pysty syömään ku pilliruokaa eikä puhumaan kunnolla 2vkoon..mutta onhan se kiva kun on parantunut :D

    • läväri

      Laittaminen ei sattunut lainkaan, mutta sen jälkeen pari päivää oli kyllä hieman kipeä.

      • aloittaja

        kiitokset kaikille vastanneille. nyt on koru kielessä ja hyvin meni. ei sattunut eikä turvonnut juuri lainkaan. ei ole ollut edes yhtään kipeä. kauanko olette odottaneet ennen kuin olette vaihtaneet lyhyempään tappiin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      138
      9808
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      148
      5383
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      39
      3982
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      131
      3595
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2654
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1906
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      359
      1572
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      98
      1567
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      73
      1418
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1376
    Aihe