Miehet hoi, annatteko naisellenne hartiahierontaa omasta aloitteestanne vai silloin kun hän sitä pyytää?
Olen seurustellut puolisen vuotta nykyisen mieheni kanssa. Kärsin niska- ja hartiaseudun jännittyneisyydestä, josta seuraa useimmiten päänsärkyä.
Aluksi mies tuli hieromaan heti, kun vähän voivottelin niskojani. Pikkuhiljaa mies tuli hieromaan vasta kun pyysin ja nyt on tultu siihen ettei hän enää hiero ollenkaan. Syyksi on sanonut ettei hän osaa hieroa eikä myöskään tykkää siitä.
Omasta mielestäni hänen käsittelynsä on taivaallista ja helpottaa suunnattomasti oloani. Olen lisäksi tehnyt hänelle senkin selväksi, että nautin suunnattomasti kun JUURI HÄN hieroo minua.
Onko keinoja millä saan hänet hieromaan hartioitani??
hartiahieronta
8
1839
Vastaukset
- J-V
Suhteen alussa varmasti moni tekeekin kaikkea pientä heilansa puolesta toiseen tutustuakseen ja omaksi ilokseen. Ei voi kuitenkaan olettaa, tällainen olisi suhteen jatkuessa pysyvää. Eihän vakituinen kumppani mikään palvelija ole.
Jos siis haluat nimenomaan miehesi hierovan sinua, on sinun myös tehtävä jotakin hänen puolestaan. Hiero hänen hartioitaan, laita hyvää ruokaa, ota hänen tiski- tai siivousvuoronsa tai ihan mikä vaan palvelus teidän käytäntöönne parhaiten sopiikin.
Ja mikäli hartiajäykkyytesi on kroonista lajia, saattaisi ammattilaisen puoleen kääntyminenkin olla suositeltavaa. - mies
miten teillä asiat on mutta itse hieroin vaimoni hartioita vielä 15 vuoden yhdessäolon jälkeen. Sitten pikkuhiljaa hierominen loppui kun vaimolta ei koskaan kuitenkaan saanut mitään vastaavaa hemmottelua.
- alkup.
Mies ei halua hierontaa, vaikka sitä olisin hänelle halunnut antaakin. Emme asu saman katon alla mutta pesen usein hänen pyykkinsä ja tiskaan tiskitkin useimmiten. Teen pientä siivoa, teen ruokaa jne. Vastapalveluksista tämä siis ei ole kiinni! Ilmeisesti mies vain ei yksinkertaisesti halua hieroa. :(
- Silittelijä
Tässä ensimmäisenä mieleen tulevat:
1:Isket itsellesi hierojan ja jätät nykyisen miehesi.
2:Varaat ajan ihan oikealle hierojalle ja menet sinne.
3:Laitat miehesi väkisin hierojakouluun.
Itse ehkä suosittelisin kohtaa 2, siitä syystä, etten ole koskaan edellyttänyt ketään tyttöystävääni myöskään korjaamaan autoani, kantamaan pesukonetta tai muutoinkaan tekemään sellaista, joka ei ole hänelle miellyttävää hommaa, jonka hän tosiaankin osaisi niin hyvin, ettei sitä kannattaisi jonkun muun tehdä mieluummin. Itse käyn oikealla hierojalla sillointällöin, ja kyllä se niin on, että ne sen tosiaankin OSAA. Voitte kai te muutoinki silitellä toisianne iltaisin....;))) - sama vaiva oli
Meikäläisen niha-vaivat jäivät kun rupesin harrastamaan kunnolla liikuntaa. Salitreeniä, bodypumppia ja jumppaa. Suosittelen.
- fätness
Lihaskuntoa kandee ylläpitää ja treenata urheilemalla.Esim. ratsastus on ehkä kokonaisvaltaisin niska-selkä-ja ristiselkälihaskipujen eheyttäjä. Kuitenkaan ei saisi vakavilla selkäongelmilla mennä satulaan, ilman fysioterapeutin lupaa. Väärä rasitus voi kostautua.
Mutta terveelle ihmiselle jonka lihasongelmat ovat Mobilat-tasoa (vähän reseptivapaata voidetta ergonomisiin vaivoihin)suosittelen ratsastusta. Lantiopohjalihakset, pakarat, reidet, reisien sisälihakset yms. hoituvat tiptopkuntoon. - DWDw
Ei hän halua hieroa paksua rasvaista niskaasi ja hartioitasi.
- Flower
Hm. Ehkä kyse onkin valtataistelusta. Jokaisessa ei-tietoisessa suhteessa (enkä nyt vähättele teidän suhdettanne, enhän edes tiedä oletteke "tietoisia") käynnistyy valtataistelu viimeistään siinä vaiheessa, kun ns. hullaantumisvaihe loppuu ja suhde muuttuu arkisemmaksi.
Tarkoittaa siis sitä, että kun a huomaa, että b rakastaa häntä, eikä jätä heti ensimmäisen riidan tullen, vanhat haavat/traumat alkavat nousta pintaan.
JOKAISELLA on odotuksia kumppanin suhteen. Ja useimmiten ne odotukset on juuri sellaisia, joita ei lapsuudessa ole ikinä saanut.
Leikitään nyt siis ajatusleikki. En tiedä suhteestanne mitään, mutta sanotaan nyt vaikka että mies esimerkiksi kaipaisi, että oppisit kuuntelemaan häntä, etkä aina puhuisi omista asioistasi.
Aluksi hän ajattelee, että kuuntelet häntä, jos teet hänelle palveluksen - hieromalla sinua.
Kun hän monta kertaa toistaa tätä, eikä mitään tapahdu (=sinä et osaa lukea toisen ajatuksia, jos toinen ei puhu tarpeistaan).
Sitten hän päättää kostaa "pahalla", ja pidättäytyä tekemästä palveluksia, ajatellen näin pääsevänsä "niskan päälle" ja sinun hätääntyvän tilanteesta, jolloin hän OLETTAA sinun tekevän mitä vain että hänen olisi parempi olla.
Jotakuinkin näinhän se valtataistelu aina menee, kumpikin luulee vurollaan pääsevänsä niskan päälle, mutta kumpi voittaa? Molemmat häviävät.
Tässäkin on siis luultavasti kyseessä ihan jostain muusta kuin siitä, haluaako hän hieroa sinua vai ei.
Suosittelen ihan kaikille kirjaa: Kaikki se rakkaus mikä sinulle kuuluu. Kirjoittajaa en muista, mutta itse ostin Kirjatorilta, ja se valottaa todella paljon ihmissuhteista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026448
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h834933Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1053191Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p303032Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262235Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191616Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961211Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391192Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311106- 48884