Terve,
olen helsinkiläinen 18-vuotias lukiossa viimeisiä kursseja opiskeleva miehenalku, joka haaveilee itsenäisestä elämästä omassa asunnossa (näin aluksi kuitenkin vain vuokra-asunnossa). Ongelmahan luonnollisesti tällaisessa haaveilussa on raha, jota vajaalla lukiokoulutuksella on usein suhteellisen vaikea tienata. Työnhän tulisi olla kuitenkin ilta- sekä viikonlopputyötä, ja tuottaa kuukaudessa nettona ainakin 1000 euroa, mikä lienee Helsingissä asuvalle minimivaatimus.
Isäni ei ole erityisen varakas, joten hän tarvitsee rahansa varmasti omaan käyttöönsä. Äidilläni taasen tuloja löytyy jo kaikki kelan määrittelemät vanhempien tulojen ylärajat ylittävät määrät, mutta en ole hyvissä väleissä hänen kanssaan ja siten harkitsekaan kerjääväni häneltä ensimmäistäkään penniä. Kela varmaankin kustantaa minimit, mutta en ole vielä tarkistanut minkälaista tukea sieltä mahdollisesti saisi. Jos jollakin on asiasta tarkempaa tietoa, niin olisin ehdottomasti kiinnostunut tietämään.
Koska vanhemmat ovat täysin poissuljettuja rahanlähteitä, koen muuttavani omaan kotiin hiukan eri lähtökohdista kuin tavallinen kotoa pois muuttava nuori. Elämänkokemukseni yksin elämisestä sekä työn ja koulun kanssa tasapainottelusta on luonnollisesti aika lähellä nollaa, mutta toivon että auttaisitte minua paikkaamaan tuota epäkohtaa kertomalla millaisia töitä ja millaisilla palkoilla voisin mahdollisesti saada. Kaikki muutkin asiaan liittyvät neuvot ja kokemukset ovat tervetulleita.
Kiitos jo näin etukäteen.
Lukiolaisen työpaikkamahdollisuudet
1
281
Vastaukset
- Tipsu
Morjes!
Itse olen saman ikäinen ja myös tarkoituksena muuttaa pois vanhempien luota kunhan vain nyt löytyisi se työpaikka. Oletko hakenut opintotukea? Ystäväni asuu yksin ja maksaa vuokransa opintotuella sekä viikonlopputöillä baarissa. Itse en tuosta opintotuesta oikein osaa mitään kummempaa sanoa, koska itse en sitä saa koska käyn iltalukiota.
Mahdatko omistaa ajokortin? Aamupostin jakamisella kyllä käsittääkseni pystyy elättämään itsensä ja maksamaan vuokran, jostain olin lukevinani että se olisi NOIN 1200 euroa kuussa. Tosin työtä tehdään öisin, joten se ei varmaan sovi jos aamulla pitää kouluun lähteä.
Ja katsoppa nyt veikko hyvä tänne:
http://www.mol.fi
Onnea vaan etsimiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762074Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361733Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101412Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291213Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591203Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161048- 60962
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58961