Sanotaan että työttömyyttä pidetään tahallaan korkealla inflaation vuoksi. Sanokaa nyt sitten viisaammat että mikä mahtaisi olla Suomessa ns. NAIRU-työttömyys eli se raja jonka alle pudotessaan työttömyys alkaisi kiihdyttää inflaatiota. Eikös siihen vaikuta sekin missä porukassa työttömyyttä esiintyy, esim. jos vaikka kaikki pelkän peruskoulun käyneet työttömät saataisiin töihin niin tuskin heillä olisi varaa vaatia kovin kauheita palkkoja. Mutta esim. insinöörien työvoimapula kohottaisi palkkoja varmasti.
NAIRU-työttömyys
-----
7633
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Näkemyksesi selittää ainakin insinöörien määrällisen ylikouluttamisen.
Kyseessä on myös demarien epäonnistunut työllisyyspolitiikka: laitetaan potetiaaliset työttömät kouluihin ja mikäs muu on paras paikka kuin insinöörikoulutus, kun siellä työttömyys on ollut perinteisesti pienempää kuin monella muulla alalla. Tuula Haataisen mielestä olisi vielä lisättävääkin, kun työllisyys on vielä jollain tavalla kohtuullisissa kantimissa. Mielenkiintoinen logiikka, jota selittää juuri tuo, että palkka laskee tarjonnan lisääntyessä ja Suomi pysyy edes jollain tasolla kilpailukykyisenä valtiona.
Sitä on vaikea sanoa, koska sen (NAIRU-tason) laskevat ekonomistit Valtion pankissa. Sinuna soittaisin tai meilaisin sinne ja kysyisin heiltä suoraan. Sitä paitsi NAIRU-taso lasketaan yleensä pari, kolme vuotta eteenpäin. Nykyinen työttömyystaso (NAIRU-taso) on laskettu siis pari kolme vuotta sitten.
Ruotsalaisen ETC-lehden artikkelin mukaan NAIRU-taso Ruotsissa oli yhdeksänkymmentäluvun loppupuolella 9 %. Tällä hetkellä Ruotsissa (jossa asun) ”avoin” työttömyys ja työmarkkinapoliittisissa toimenpiteissä olevat ovat suunnilleen 9 % työvoimasta.
Minusta noin 10% työttömyyskin voitaisiin vielä hyväksyä, kunhan se kiertäisi kaiken kansan keskuudessa ja työttömyysjaksot jäisivät lyhyeksi.
Saataisiinpa ainakin työttömien simputtajat kuriin kun kaikki saisivat maistaa ainakin hetkellistä työttömyyttä.
Mielestäni tasapainotyöttömyys (NAIRU) on epäinhimillinen kansantaloudellinen systeemi. Parempi devalvoida rahaa kuin ihmisiä.
Sitäpaitsi miksi eivät yrittäjät voi myös voi ottaa vastuuta inflaatiosta?
Kun sekä tyläiset että työnantajat ottavat vastuun inflaatiosta ei tasapainotyöttömyyttä (NAIRUA) tarvita.
En toivo työttömyyttä pahimmalle vihamiehellenikään.
Tämä nykyinen on aika hyvä. Tulevaisuudessa vähän isompi.
siis aivan tahallaan.