Hartia-selkäkipu

:o)

Olen muutaman vuoden kärsinyt ajoittaisista, yhtäkkisistä kivuista hartian-selän-lapaluun alueella, ja yleensä vasemmalla puolella. Kipu on lihaksessa, joka lähtee niskasta ja kulkee lapaluun ja selkärangan välistä. Joskus kipu ilmenee vain kun päätä kääntää ja paranee muutamassa päivässä itsekseen, mutta tänään kipu on oikein särkyä ja säteilee voimakkaasti vasempaan olkavarteen ja selkärangan suuntaan ja kiristystä tuntuu jopa rinnan puolella. Kun päätä kääntää tai tekee äkkinäisiä liikkeitä niin kipu on vihlovaa. Mistä johtuu tälläinen yhtäkkinen voimakas kipu, en ole urheillutkaan nyt neljään päivään. Voiko flunssa aiheuttaa tälläistä? Ja miksi aina sama lihas? Kellään kokemuksia? Paraneekohan itsekseen ice powerilla ja buranalla vai pitäiskö käydä lekurilla?

4

2903

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hieroja?

      En ole lääkäri, mutta kuvailusi perusteella kuulostaa jännittyneeltä lihakselta, ehkä mukana myös hermoperäistä kipua jos vaiva on vanha.
      Itse en usko lääkkeisiin enkä voiteisiin, en ole niistä koskaan apua saanut. Teen päätetyötä ja joskus päivät venähtää ylitöiksi, joten koneella tulee istuttua todella pitkään. Silloin helposti oireilee vähän kaikki lihakset varsinkin yläkropassa ja mitä ihmeellisimpiä tuntemuksia ilmenee.
      Paras apu mulle on ollut hieroja, joka avaa tukkoiset ja kestojännityksessä pinnistelevät lihakset. Veri alkaa kiertää ja olo on vetreä jo ekan hierontakerran jälkeen. Sitä kun jatkaa kuurina pari krt viikossa vaikkapa kuukauden ajan niin kyllä lähtee säryt ja kivut.
      Olen alkanut myös joogaamaan, sillä jooga on venyttelyä ja itseen keskittymistä, eli täysi vastakohta työlleni.

      Yritä pitää taukojumppaa ja mobilisoida ja lämmittää kyseistä lihasta ja muitakin siinä ympärillä. Halaa itseäsi niin, että selkä pyöristyy kunnolla ja selän lihakset venyy. Pyöritä käsiä laajoissa kaarissa ja harteita etu- ja takakautta ympäri. Avaa rintakehää vetämällä keuhkot täyteen ilmaa ja hartiat taakse, pää ei saa roikkua eteen eikä taakse. Risti kädet selän takan ja nosta suorina niin ylös kuin saat, anna olla siinä hetken.
      Jos ei kotikonstein lähde niin kokeile hierojaa. Yleensä kyse ei ole vain yhdestä kireästä lihaksesta vaikka siltä itsestä tuntuiskin.

      • :o)

        Kyllä, tiedän tarvitsevani hierojaa koska teen päätetyötä ja sen vastapainona harrastan lihaksille todella rankkaa urheilulajia. Mutta tämä kipu ei ole pelkkää lihasjäykkyyttä. Parin buranan jälkeen särky hävisi mutta "liikekipu" jäi, joten olettaisin nyt että kyseessä on tulehdus ja tulehtunutta lihastahan ei saisi hieroa..


      • :o)
        :o) kirjoitti:

        Kyllä, tiedän tarvitsevani hierojaa koska teen päätetyötä ja sen vastapainona harrastan lihaksille todella rankkaa urheilulajia. Mutta tämä kipu ei ole pelkkää lihasjäykkyyttä. Parin buranan jälkeen särky hävisi mutta "liikekipu" jäi, joten olettaisin nyt että kyseessä on tulehdus ja tulehtunutta lihastahan ei saisi hieroa..

        ..sama lihas tulehtuu yhä uudelleen ja uudelleen? En tietääkseni rasita sitä erityisesti, eihän se ole edes "hiirikäden" puolella..


      • hoidettu
        :o) kirjoitti:

        ..sama lihas tulehtuu yhä uudelleen ja uudelleen? En tietääkseni rasita sitä erityisesti, eihän se ole edes "hiirikäden" puolella..

        No toihan on ihan selkeesti samaa oiretta ku mullakin:
        http://personal.inet.fi/koti/faro/Selkasivut/Selka.html

        Eli en tiiä johtuuko se siitä, että olkapää ei ole kohdallaan vai lantio. Mut jompi kumpi on syyllinen!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      55
      5685
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      74
      2834
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      19
      2058
    4. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      40
      1905
    5. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      161
      1819
    6. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      18
      1781
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      5
      1538
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1161
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      82
      1145
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      66
      965
    Aihe