Värilliset piilarit?

Hennie.

Heippa!

Mistähän löytäisin värilliset piilarit, värinä sellainen vihreän ja turkoosin välimuoto =) Oon koittanu katella nettisivuja jotka myy piilareita, mutta ei oo löytyny sopivaa tai en vaan oo eksyny oikeelle sivulle... Aivan ihanan väriset piilarit oli tällä idols-finalistilla siinä ekassa ryhmässä; se nainen, oliko nimi Sari? Valkoinen nahkajakku ja lauloi rock'n'rollia muistaakseni...

12

12085

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ammatti-ihminen

      Optikkoliikkeet myyvät sulle just sellaiset piilarit kuin haluat!

      • Hennie.

        ... vaan tosi fiksusta vastauksesta. Miten olinkin niin tyhmä etten tullut tota ajatelleeks.... Pointti tässä oli se, että netistähän piilarit saa halvemmalla!


      • Piilarikonkari
        Hennie. kirjoitti:

        ... vaan tosi fiksusta vastauksesta. Miten olinkin niin tyhmä etten tullut tota ajatelleeks.... Pointti tässä oli se, että netistähän piilarit saa halvemmalla!

        Jos sulla ei ole koskaan ollut piilareita ennen, niin enpä kyllä menisi niitä ensimmäisenä netistä tilaamaan. Niitä tilatessa kun pitää tietää mm. linssin halkaisija ja kaarevuus, ja sitä et kyllä osaa omia silmiäsi tuijotellen päätellä. Ja kaikki linssit eivät sovi kaikille. Jos et tahdo silmiäsi pilata, niin mene sinne optikolle.. saat varmasti ainakin omiin silmiisi sopivat, vaikka ensin vähän enemmän maksaisivatkin.


      • Hennie.
        Piilarikonkari kirjoitti:

        Jos sulla ei ole koskaan ollut piilareita ennen, niin enpä kyllä menisi niitä ensimmäisenä netistä tilaamaan. Niitä tilatessa kun pitää tietää mm. linssin halkaisija ja kaarevuus, ja sitä et kyllä osaa omia silmiäsi tuijotellen päätellä. Ja kaikki linssit eivät sovi kaikille. Jos et tahdo silmiäsi pilata, niin mene sinne optikolle.. saat varmasti ainakin omiin silmiisi sopivat, vaikka ensin vähän enemmän maksaisivatkin.

        Mulla on ollu piilarit jo useamman vuoden, joten tämän perusteella luulisin olevani yhtä konkari kuin sinäkin. Kaapista löytyy vihreät, lilat ja siniset. Vihreisiin ja sinisiin oon tosi tyytyväinen, lilat puolestaan on aika hailakat ja näyttävät oikeastaan vaaleen sinisiltä. Tiedän tarkkaan vahvuuden ja kaarevuudenkin; oon tilannu piilareita netistä monta kertaa, mutta en todellakaan ole löytäny mistään sen värisiä kuin etsin.


    • pumpula76

      Mulla on käytössä Focus softcolor kk linssit, ja värinä Aqua. oma silmienväri vaikuttaa lopputulokseen, ja mulla on sellainen vihertävä. silloin näiden linssien kanssa tulee sellainen vihreä/turkoosi sekoitus, joka on jopa ihan luonnollisen näköinen...Tilaillu oon monestakin eri linssifirmasta netistä.aina sieltä mistä halvimmalla saanut.

      • Nonna

        niin saako näitä värillisiä linssejä ilman vahvuuksia..ois kiva kokeilla


      • Linssit netistä
        Nonna kirjoitti:

        niin saako näitä värillisiä linssejä ilman vahvuuksia..ois kiva kokeilla

        Kyllä vain, saa värillisiä piilareita ilman vahvuuksia. Tilaa vaikka näistä nettiputiikeista:

        http://www.lensway.com/fi/

        TAI...

        http://www.lenses4net.fi/FSPub/default.aspx

        Lasku tulee linssien mukana, joten tilaaminen on helppoa! Valitse vahvuudeksi -0,0.


    • Linssit netistä

      Onko itselläsi siniset, ruskeat vai vihertävät silmät? Vaaleat vai tummat?

      Parhaan lopputuloksen saat vaaleisiin silmiin käyttämällä ei-peittävää linssiä (luonnollinen sävy) ja tummiin silmiin käyttämällä peittävää (opak tai opaque) piilaria.

      Hyviä sävyjä vaalealle silmälle löytyy esim. Freshlook ColorBlends-sarjasta, jossa on myös turkoosi linssi: http://www.lenscatcher.com/productimages/freshlook-colorblends-motive.JPG

      Tummalle silmälle (käy toki myös vaaleammalle) hyvä peittävä (ja TOSI UPEA) linssi löytyy Clearly Colors-sarjasta: http://www.coastalcontacts.co.uk/prodimages/images/ClearlyColors.jpg

      Itselläni on tummahko vihreä silmänväri, joten käytän yleensä peittävää linssiä. Olen todella ihastunut noihin Clearly Colors-linsseihin. Niistä löytyy myös turkoosi (aqua), joka on sellainen ihanan sädehtivä ja todella näyttävä linssi. Suosittelen lämpimästi Clearly-linssejä! Löydät Clearly Colorsit täältä: http://www.lensway.com/fi/
      (piilarit tulee kotiin kirjeenä ja niiden mukana lasku!)

      Onnea piilareiden hankintaan! :)

      • Hennie.

        Aivan ihania värejä ja ihastuin täysin tuohon Clearly Colorsin Aqua-tic -linssiin! Mietin jopa miltä tuo Amethyst näyttäisi... Itselläni on vihertävät ja ennemmin tummat kuin vaaleat silmät.

        Itse asiassa oon kyllä käynytkin Lenswayn sivuilla, mutta jostain syystä oon hypänny noiden linssien yli... *nolo* Mutta kiitos sulle tuhannesti asiallisesta vastauksesta; sain juuri sen tiedon mitä halusinkin. Hyvää syksyn jatkoa sinulle =)


    • grazyja piilareita
      • ronsku on tietämätön

        Onko sellaisia piilolinssejä olemassakaan,että se olisi koko silmän kokoinen??
        Eli siis tuo valkoinen olisi esim. keltainen.


    • kuhmupää

      ylläolevasta verkkokaupasta saa tilattua montaa eri väriä. Itse tilasin kaksi kuukautta sitten, tuli perille viikon sisällä ja tuote oli moitteeton :) on siis luotettavakin ja voisin jopa suositella :--)

      ostin itse honey väriä siniharmaisiin silmiini ja hyvin peittää, eikä ole myöskään liian tumma vaan just sopiva!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2115
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1744
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1461
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      1240
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      60
      1223
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1067
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      980
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      973
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      670
    Aihe