Työvoiman vuokrausyritys Varamiespalvelu Oy alkoi uhkailla nuorta työntekijäänsä ja tämän haastattelun julkaissutta sanomalehteä sen jälkeen kun lehdessä oli käsitelty työvoiman vuokrausta.
Yritys on uhannut työntekijää töiden loppumisella.
Eräässä paikallislehdessä julkaistiin nuoren opiskelijan haastattelu hänen kokemuksistaan henkilöstövuokrausyrityksen palveluksessa. Jutussa ei mainittu mitään yritystä nimeltä.
Jutussa kuvattiin mitä hyviä puolia vuokrattuna työntekijänä toimiminen tarjoaa, samoin haastateltava kuvasi ongelmallisia kysymyksiä. Vaikeuksia oli ollut. Kirjallinen työsopimus puuttuu, arkipyhäkorvausten maksamisessa ja suhtautumisessa työntekijän sairauslomaan oli esiintynyt hankaluuksia. Ongelmallista on myös se ettei vuokratyövoimana työskentely kerrytä lomaoikeutta.
Jutussa ei mainittu yritystä nimeltä. Juttu oli muutoinkin asiallinen ja vailla kärjistyksiä.
Välittömästi jutun julkaisemisen jälkeen yritys on uhkaillut lehteä oikeusjutulla ja työntekijää töiden loppumisella.
Eivätkö Suomessa voimassa olevat lait työsopimuksesta ja työntekijän sananvapaudesta koskekaan Varamiespalvelu Oy:tä? Millaisia kokemuksia muilla yrityksen palveluksessa olleilla on asiasta?
Henkilöstövuokrausyritys uhkailee
6
3176
Vastaukset
- Monenlaista nähnyt
Mulla on kokemusta henkilöstönvuokrausfirmoista. En suosittele kenellekään joka ei ole tasan tarkkaan perillä työntekijän oikeuksista. Nämä firmat pärjäävät sillä että niihin hakeutuu mistään tietämättömiä opiskelijaraukkoja hommiin.
- Ay-aktiivi Nainen
Tuo on ihan järkyttävää. Kaikenlainen työnantajan suunnalta osoitettu uhkailu on vastoin lakia. Jokasella on oikeus ja vapaus ilmaista myös kritiikkiä työnantajaa kohtaan!
- Diver
Sellaista työtä ei pidä ottaa, mihin ei ole tehty työsopimusta .Työsopimus velvoittaa molempia osapuolia sopimukseen ilmoitettujen työtehtäviin kuuluvien ,kuten työ-aika ,-tehtävät sekä lisätyö velvollisuus ,sekä ilman muuta palkkaus. Ilman sopimusta työnantaja voi teettää vapaasti työntekijää tekemään vakinaisten,suurempi palkkaisten töitä samalla palkalla yli 2 viikkoa.JA EHDOTTOMASTI AINA KANNATTAA LIITTYÄ AMMATTILIITTOON.
- Lapset
Haastattele ihmisiä...
Kokemus puuttuu työelämästä heiltä.. - kokenut
1. Jos sairastut, painotetaan heti että maksetaan maks. se aika josta työsuhteen kestossa oli alussa puhetta (tätä ei saa kirjallisena). Yleensä jos asiakas on sinuun tyytyväinen ja haluaa sinut takaisin voivat maksaa 10 päivää. Jos vaadit liikaa et saa enää töitä heidän kauttaan. Joudut myös neuvottelemaan (vaikka muka noudattavat sopimuksia) kuinka monta päivää sairaslomaa sinulle maksetaan.
2. Työterveyshuoltoa ei ole järjestetty (monilla muilla isoilla vuokrausfirmoilla on). Joudut käymään yleisessa terveydenhuollossa.
3. Maksimi sairasloma mitä voit varamiespalvelulta saada on 10 päivää, tämän jälkeen ohjaavat sinut kelaan josta joudut itse hakemaan loput kauhealla paperirumballa.
4. Jos olet muuten hankala työntekijä Varamiespalvelua kohtaan ja vaadit oikeuksiasi, järjestävät asiakasyrityksen kanssa niin että työsi päättyvät mahdollisimman pian. Tämä ei riipu siitä kuinka työsi muuten teet, asiakas voi olla täysin tyytyväinen työsuoritukseesi.
5. Vaikka sinulle luvattaisiin mitä työn kestosta, työsi voi aina päättyä yhden päivän varoitusajalla ilman mitään irtisanomisaikoja. Työsopimukseen ei koskaan kirjata mitään kestoa. Tämä kannattaa aina muistaa kun työskentelee Varamiespalvelun kaltaisissa vuokrafirmoissa. Asiallisempiakin toimijoita on.
6. Jos asiakas haluaa vakinaistaa sinut hän joutuu maksamaan rekrytointimaksun. Tätä ennen hänelle kuitenkin aina tarjotaan mahdollisuutta vuokrata uusi työntekijä tilallesi. Sellaista se vuokrausbisnes vain on.- Töissä nyt
Ihan vaan tuohon kuudenteen kohtaan lisäisin
"6. Jos asiakas haluaa vakinaistaa sinut hän joutuu maksamaan rekrytointimaksun. Tätä ennen hänelle kuitenkin aina tarjotaan mahdollisuutta vuokrata uusi työntekijä tilallesi. Sellaista se vuokrausbisnes vain on."
Koska vuokrafirmat tekevät bisnestä niin tottakai he perivät rekrytointipalkkion, mikä on aivan yleistä alalla. Mitä tulee toisen työntekijän tarjoamiseen työn tilaajalle, niin sekin on yleistä, koska vuokrausfirma tekee sillä tietysti rahaa, jos työn tilaaja ottaakin uuden tilalle, eikä edellistä omille palkkalistoilleen.
Muuten vaikuttaa hämärältä tuo Varamiespalvelun toiminta ainakin näiden kirjotusten perusteella. Omaa kokemusta kyseisestä firmasta ei ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762040Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361716Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi91375Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591180Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241173Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161026- 60950
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58942