mietinpä vaan että miks täällä jaksetaan riehua että pillerit aiheuttaa sitä ja tätä..? voihan ne veritulpat ja syövät tulla ilmankin pillereitä. jos olet koko ikäs syöny pillereitä, sitten sulta löytyy syöpäkasvain. pillerit manataan alimpaan helvettiin-mutta mietitään sama tilanne toisinpäin, et ole koskaan käyttänyt pillereitä ja sulta löytyy silti syöpäkasvain--ja toinenkin. pillerit olis voinu ehkäistä ne.
aina kun jostain ihmisestä löydetään jokin kasvain, ei tulla ajatelleeksi, että ihmisellä saattaisi olla paljon enemmän kasvaimia, jos ei olisi pillereitä käyttänytkään! kyllähän pillerit siiis ehkäiseekin syöpiä, ei vaan aiheuta.
lisäks tää veritulppa juttu..eikös raskaana olevilla naislla ole todella paljon suurempi riski saada veritulppa, kuin pillereitä käyttävällä naisella?? ihan hullua voohotusta, miksei sitten raskauttakin pelätä ja kauhistella ja sanota "en halua raskaaksi koska raskaudesta voi seurata veritulppa!" (kuten monet sanovat pillereiden kohdalla...)
mun mielestä e-pillerit yms on aivan turvallinen lääke. kyllähän monet ihmiset syö vuosikausia muitakin lääkkeitä erilaisiin sairauksiin, eikä niiden sivuvaikutuksia ole välttämättä ede tutkittu niin hyvin (tuskin onkaan) ja niiden haittavaikutukset jää usein e-pillereiden varjoon...
syövät,veritulpat yms..
1
120
Vastaukset
- huomannut
Kummallista kun en itse ole huomannut mainitsemaasi riehuntaa? Toki vaarat on usein otettu esille, mutta tosiasiahan on, että riskejä on aina olemassa. Mielestäni on vaan hyvä asia, että negatiivisetkin asiat otetaan esille. Lisäksi haluan korostaa, että pillerien riskit eivät ole ihan yksiselitteisesti selvillä, vaikka niitä on toki tutkittu paljon. Esim. rintasyövän synnyn ja pillereiden käytön mahdollisista syy-yhteyksistä ei tiedetä vielä tarpeeksi. Pieniä ne riskit ovat, mutta kuitenkin olemassa. Noita harmittomampia sivuvaikutuksia (ikäviä kuitenkin) sitten esiintyy sitäkiin enemmän, ja niistähän täällä palstalla onkin lähinnä puhuttu. Kun omaa hormonitasapainoa muutetaan keinotekoisilla hormoneilla, niin ei ole mikään ihme, jos muutoksia tapahtuu niin fyysisellä kuin henkiselläkin puolella.
E-pillereitä ei käytetä sairauden hoitoon, joten niiden syöminen on täysin oman harkinnan alaista. Eli siis täysin eri asia kuin niillä, joilla ei sairautensa vuoksi ole muuta mahdollisuutta kuin syödä lääkkeitä. Ehkäisymuodoista sen sijaan löytyy hormonittomiakin vaihtoehtoja. Mielestäni nämä ovat jääneet kaiken lisäksi liiaksi pillereiden, renkaiden yms. varjoon.
Niin ja lapsia ei oikein muuten voi hankkia kuin tulemalla raskaaksi. Monelle biologisen lapsen saanti on sen verran tärkeää, että pelot täytyy vaan hyväksyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1761976Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361702Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81326Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241150Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591145Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 60931
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57914