Moiks! ku oon ammattiani vastaavassa työelämävalmennus/-harjoittelupaikassa ahkeroinu tekemällä ihan oikeaa duunia kuukaudenpäivät, niin onko pakko jatkaa samallalailla tän paikan hyväksi (siis täysin palkatta) täs, koska tämän paikan pomot sitä kovasti haluaa? eli enemmän duunii ois ku ehtii tehdä, muttei heil omien sanojensa mukaan vara palkata..
Työvoiman hyväkskäyttöö?
2
273
Vastaukset
- miemievaan
Jatka samaan malliin vaan, koska pomot haluaa ja varmaan työkkärikin about noin 10 vuotta, ehkä sitten alkavat pikkuhiljaa maksaa jotain.
Miks he maksaisi sulle, jos saavat sinut ilmaiseksi?
Ja työkkäri on tyytyväinen, kun et ole koristamassa työttömyystilastoja, joten heillekin passaa se, että teet tätä ilmaistyötä. Koeta nyt kuitenkin olla kuolematta nälkään.
Tiedän tapauksen,jossa 30 vuotta alalla työskennellyt putkimies joutui työttömäksi, niin työkkäri pisti oitis harjoittelijaksi erääseen lafkaan. Mies työskenteli siellä harjoittelijana lähes vuoden.
Kovan neuvottelun jälkeen yritys viimein teki kunnon työsopimuksen, mutta työkkäri ei tullut siinä asiassa yhtään työntekijän puolelle.
Putkarin etu oli se, että sen alan ammattiväestä alkaa olla pula.
Entäs sitten, jos ei näin olisi ollut?
Joten älä vielä kuukaudesta hermoile, se on vasta alkuu.- Väsynyt
Tämä työnantajien taholta tuleva ainainen hyväksikäyttö alkaa olla niin valitettavan yleistä, että jotain pitäisi todellakin tehdä! Nykyinen tilanne on niin ihmisarvoa alentavaa, ettei tässä ole enää mitään järkeä. Tämä järjestelmä on läpeensä mätä!
Olisi mielenkiintoista tietää kuinka paljon maassamme on näitä ns. harjoittelijoita, erilaisin työllisyysmäärärahoin tms. palkattuja ihmisiä, pätkätyöläisiä jne. ja miten he jaksavat tässä pyörityksessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1761976Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361702Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81326Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241150Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591145Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 60931
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57914