Löytyykö Motörheadin lemmyn aikasempaa bändia nimeltä Bastards tai joku vastaava muistelisin..
olen yrittäny ettiä, mut ei löydy
eiks Lemmy saanu huumeitten takia lähdön ja sit perusti Motörheadin???
olen yrittäny ettiä, mut ei löydy
eiks Lemmy saanu huumeitten takia lähdön ja sit perusti Motörheadin???
Vastaukset 8
Vanhimmat
Lemmy oli pitkän aikaa Hawkwindin jäsen ennen kuin perusti Motörheadin .60-luvulla mm.Pink Fairies.
Motörheadin piti olla alunperin Bastard (tai Bastards), mutta joku kehotti Lemmyä miettimään toista nimeä. Nimeksi tuli Motörhead, se kun viittaa erään aineen käyttäjään.
Tuskin Lemmy sai potkuja Hawkwindistä ainakaan huumeiden takia, veti ne muutkin vaikka mitä. Ehkä Lemmy veti vääriä aineita.
PS. Lue se Lemmyn kirja, siitä löytyy tietoa.
Lemmy sai kenkää Hawkwindista jäätyään yhtyeen Amerikan kiertueella kiinni amfetamiinin hallussapidosta Kanadan rajalla. Hawkwindin porukka veti tosiaan suunnilleen kaikkea mitä käsiinsä sai, mutta amfetamiinin käyttöä ei porukassa hyväksytty. Siinä virallinen syy potkuihin, mutta oli siinä muutakin.
Motörhead oli alunperin Hawkwindin kappale, Lemmyn tekemä ja aikanaan laulama. Tuo "Ö" nimessä johtuu Hawkwindin kummallisesta tavasta lisiä ääkkösiä kappaleiden nimiin. Lemmyn käsialaa on myös Hawkwindin menestynein (?) single Silver Machine.
Pink Fairiesin lisäksi Lemmy musisoi 60-luvulla ainakin yhtyeessä nimeltä Sam Gopal.
Ukko tuli kaapista ulos, ja kertoi olevansa kullin imijä.
Aivan sama mitä touhuaa vapaa-aikanaan, ei huononna musiikkia pätkääkään !
Millähän tällä kertaa perustelet tuon homo-väitteen? Ehkä noin 200. kerta tällä foorumilla, kun joku tuota väittää, kertaakaan ei asiasta ole löytynyt luotettavaa tietoa, tai minkäänlaista tietoa yleensäkään.
Samapa tuo toisaalta, ei esittäjän homous tee musiikista huonompaa. Judas Priest on edelleen aivan yhtä hyvä kuin ennenkin, Turbonegro tekee loistavaa rokkia, jne.
http://www.roadrunnerrecords.com/blabbermouth.net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=38809
Semmosta se rokkarin elämä ja ku.....