Nyt apua! Ruokavalio??

mineh

eli, jotenkin tuntuu kyllä ettei tämä viesti tänne voimailulajien puolelle kuulu mut juu:D
eli siis, mitä suosittelisitte kuuluvan ja mitä EI kiinteyttäjän ruokavalioon? Et tuloksia alkais näkyä. Harrastuksia; salilla käynti 4krt/vko, lenkkeily, taitouinti.

5

432

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuleva poikamies

      Suosittelen päivän ruoaksi seuraavaa: aamuisin puolikas greippi. Iltaisin ei.

    • boy

      Vois olla helpompaa ehkä ymmärtää jos sanois asian näin:

      perustana täysjyväviljatuotteet eli ruisleipä ja kaurapuuro, hedelmät ja vihannekset. Myös pastaa, riisiä, perunaa ja vaikka mysliä voi syödä, kuitenkin niitä kohtuudella eli pääpaino noissa edellisissä. Yksistään noiden syöminen voi olla vähän kuivaa eli mukaan kanaa, kalaa, kananmunia ja vähemmän punaista lihaa(tiedät varmaan mitä on punainen liha?!), sitä ei kuitenkaan tarvitse jättää kokonaan pois. Näihin "perusruokiin" mukaan maitotuotteita kuten juusto, jogurtti ja maito. Ja kaikista näistä valitse aina se vähärasvainen vaihtoehto. Rasvat voi ja kannattaa tai viimeistään pitää ottaa nestemäisemmistä rasvoista jotka on terveellisempiä: oliiviöljy ja jos vedät kalanmaksaöljyä tai kalaöljyä(paremmat pitoisuudet parempia aineita) niin jees.

      Hakusanalla food pyramid harvard löytyy Harvardin yo:n uusin ruokapyramidi, kannattaa käydä tsekkaamassa se. Siinä on tosi mielenkiintosia uusia juttuja "perinteisiin", vanhoihin ruokaneuvoihin.

      Niin, ja sä taisit treenata vielä salilla? Mukaan voi tulla sitten lisäravinteet, riippuu miten haluat satsata treeniin. Jos haluat vain liikuntaa ja kiinteyttää niin whatever, "normaali" ruoka jos niin voi sanoa on jees vaikka toki lisäravinteista palautusjuomat ja lisäproteiinit voi edistää dieettiä.

      • dfjfj

        Hyvä vastaus. Lisäisin vielä että oleellista kiinteyttämisessä on kalorit. Energia ei katoa mihinkään ;-) Tärkeää ei ole kuitenkaan vain kalorien kulutus/saaminen vaan se mihin aikaan näitä kaloreita ja erilaisia ruoka-aineita otetaan. Esim illalla viimeiseksi ateriaksi ennen nukkumista proteiinia ja rasvaa. Aamulla taas on syytä ottaa reilummin hiilaria.


      • boy
        dfjfj kirjoitti:

        Hyvä vastaus. Lisäisin vielä että oleellista kiinteyttämisessä on kalorit. Energia ei katoa mihinkään ;-) Tärkeää ei ole kuitenkaan vain kalorien kulutus/saaminen vaan se mihin aikaan näitä kaloreita ja erilaisia ruoka-aineita otetaan. Esim illalla viimeiseksi ateriaksi ennen nukkumista proteiinia ja rasvaa. Aamulla taas on syytä ottaa reilummin hiilaria.

        Ahaa ravintoasiantuntija vai...joo mutta kyse ei ollut KALOREISTA vaan MITÄ tulee syödä eikä muistaakseni myöskään KOSKA tulee syödä. Mutta en kiellä, olishan ne voinut lisätä tohon vastaukseen joo. Miksi illalla viim. aterialla tulisi ottaa rasvaa ja proteiinia? Ja miten ruokien ajankohta vaikuttaa?


      • maksava asiakas
        boy kirjoitti:

        Ahaa ravintoasiantuntija vai...joo mutta kyse ei ollut KALOREISTA vaan MITÄ tulee syödä eikä muistaakseni myöskään KOSKA tulee syödä. Mutta en kiellä, olishan ne voinut lisätä tohon vastaukseen joo. Miksi illalla viim. aterialla tulisi ottaa rasvaa ja proteiinia? Ja miten ruokien ajankohta vaikuttaa?

        No mitä se semmoinen saatanan kiinteyttäminen oikein on? Onko se sitä, että ämmät varaavat laitetta puoleksi tunniksi kerrallaan istuskellen siinä piiitkien sarjojen välillä, minimipainoin tietty?

        Vai onko se niitä reidenlähentäjä- ja loitontajalaitteita? Niillähän ne läskireidet sulavat, ja ihrapahkurat suoristuvat, aivan varmasti!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2040
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1716
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1375
    4. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1180
    5. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1173
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1026
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      950
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      942
    Aihe