"Hän on pettänyt sinua toisen naisen kanssa ja..."
Tutustuin koulussa ulkomaalaiseen naisopiskelijaan ja aloimme seurustelemaan. Kaikki meni hyvin ja vuosien saatossa muutimme yhteen.
Sitten hän lähti puoleksi vuodeksi kauas kotimaahansa. Pidimme yhteyttä, kunnes eräänä päivänä hän ei enää vastannutkaan minulle. Hän lähetti tekstarin, jossa kertoi olevansa surullinen ja vihainen ja pyysi jättämään rauhaan ja unohtamaan. Olin aivan ihmeissäni!
Olin aivan masentunut ja opiskelu kärsi. Suhdetta vastustaneet lestadiolaisvanhempani lohduttivat. Mutta en voinut saada asiaa pois mielestäni. En vain uskonut, että asia on näin.
Sain lainattua sen verran rahaa, että pääsin matkustamaan tyttöystäväni kotikylään, kauas, kauas kaukoitään.
Saavuttuani kylään, näin tyttöystäväni. Hän murtui itkuun ja menin hänen luokse.
Pian selvisi, että hän oli saanut tekstiviestin VANHEMMILTANI. Tekstiviestissä vanhempani kertoivat, että olin pettänyt tyttöystävääni toisen naisen kanssa ja nyt nainen olisi raskaana. Lisäksi he väittivät viestissään, etten uskaltanut asiaa tunnustaa, koska se oli niin nolo!
Itkimme ilosta ja kiehuimme vihasta - mutta me selvisimme. Matkastani tuli käännekohta!! Vanhempien perustelu huijaukselle oli se, että "lestadiolaisten vanhempien lapsi voi seurustella vain lestadiolaisen kanssa."
Miten joku voi tehdä tällaista? Julmaa!!!!
@ Miten joku voi tehdä TÄLLAISTA? @
7
2662
Vastaukset
- nutq
Aika sairaalta toi kyl kuullostaa. Oletko vielä tekemisissä vanhempiesi kanssa? Mä en ainakaan olis tommosen jälkeen.
Tietty vanhemmat ajattelee yleensä lapsensa parasta, mut joskus toiminta ei ole enää kovin järjellistä.- se on valehtelemista
pilkkasi osuu pian omaan nilkkaasi
- uskovainen vanhempi...
... mutta en voisi tehdä lapsilleni tuollaista uskon varjolla. Se on juuri sitä uskonnon väärinkäyttöä. Tietenkään minäkään en haluaisi, että lapseni alkaisivat seurustelemaan ei-uskovaisten kanssa, mutta en voi sitä estääkkään, jos niikseen. Niin on käynytkin, eikä siitä hyvä seurannut, mutta lapseni huomasi sen kyllä itsekkin seurustelusuhteen päätyttyä. Nuoret on nuoria ja jos sitä uskoa ei ole oikein vielä sisäistänyt itse, on vaikea tehdä oikeita ratkaisuja; ei malteta odottaa Jumalan johdatusta. Itse äitinä vain rukoilen lasteni puolesta, että Jumala ei päästäisi heitä kauas luotaan, vaan pysyisivät Herrassa. Rukouksen tie on paras tie. Sinun vanhempasi halusivat varjella sinua synnin tieltä, mutta tekivät itsekkin rikkomuksen Jumalaa vastaan: valehtelivat törkeästi. Mutta Jumala on armollinen ja antaa anteeksi Jeesuksen tähden kaikki synnit ja haluaa vain ihmisen parasta, joskus meidän mielestä omituisilla tavoilla. Siinä joitain ajatuksia yhdeltä uskovaiselta äidiltä. Siunausta. :)
- välit vahempiisi
nimittäis oli niin hurja temppu ettei muuta voi ajatella edes
- ihmettelijä
liitto jumalan kanssa. Mitä raamattu puhuu kieroilusta ja valehtelemisesta?
Lestadiolaiset miehet kun ovat yhtyneet omiin lapsiinsakkin! onko tämä aito uskonlahko vai ryhmä hulluja? miettikääpä sitä ihan itse!!!! - Tolemak
Uskontoa on käytetty tekosyynä paljon pahempaankin. Ikävä kyllä.
Rasismiahan tuo on. Yhtä paha argumentti olisi ollut: "Meidän poika saa seurustella vain suomalaisten kanssa".
Hyvä että rakkaus voittaa! - Seija
Nyt kyllä taas paljastit provosi helposti.
Näitä kirjoituksia löytyy joka palstalta ja aina otsikon ympärillä on @, # tai muut merkit. Etkö muuten löydä kirjoittamiasi juttuja?
Mikä vimma sinulla on kehitellä näitä tarinoita? Oletko synnintuskissa vai miksi pitää herjata toisia?
Annetaan lestojen elää omaa elämäänsä eikä kehitellä kauhutarinoita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h352875Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062681Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv322403Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.491914- 271559
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141513- 321473
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1021203- 1771183
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.711025