Erehdyin lukee tota palkka keskusteluu. HohHoh mitä läppää et 1600e/kk ennen veroja on vähän. Mihin helvettiin jengi tarvii kuussa enemmän? Onko tullut syötyä lapsena liikaa pullaa ja isi ja äiti paijannu liikaa päätä.
Ite oon tehny duunia 1000e/kk liksalla, maksanu siitä asumisen 470/kk, laskut, elänyt ja saanut vielä säästettyäkin.
mitä jengi kitisee täällä
7
847
Vastaukset
- mitähidduu?
Siis täh, meinaatko oikeesti että joku Helsinkiläisduunarin perhe asuu 470 euron kämpässä? Kerran olen nähnyt alle viidensadan euron kämpän, kyseessä oli 29 nelion ikitupakalta haiseva pommikaappi, jossa en viipynyt minuuttiakaan. Katsohan vähän mitä se eläminen maksaa. Jos tarvitsee liikkua työn vuoksi YTV-alueella, se tekee välittömästi 70 euroa kuukaudessa pelkästään työmatkakuluja. Kahden lapsen vaippoihin menee 100e/kk jne. Itsekin voisi syödä... Ai niin mutta johan se nettopalkka ylittyikin eikä vielä ollut edes sähkölaskua maksettu...
- tässä vähän
Katsele tästä mitä maksaa vuokrat Helsingissä. Ei taida edes se sun 1000euron kk-palkan netto riittää perheelle riittävän 3 tai 4 h k asunnon vuokraan? Milläs elät sitten kun 100% nettopalkasta menee vuokraan!
http://kuluttaja.etuovi.com/crometapp/portal/eo/realties/residences/rental-flats/search/public/item/itemlist.jsp?list_id=11299868759230&portal=eo&.pkg=11299868441530&.pkg=11299868737030&.pkg=11299868441330 - taas hemmotetulta
tässä vähän kirjoitti:
Katsele tästä mitä maksaa vuokrat Helsingissä. Ei taida edes se sun 1000euron kk-palkan netto riittää perheelle riittävän 3 tai 4 h k asunnon vuokraan? Milläs elät sitten kun 100% nettopalkasta menee vuokraan!
http://kuluttaja.etuovi.com/crometapp/portal/eo/realties/residences/rental-flats/search/public/item/itemlist.jsp?list_id=11299868759230&portal=eo&.pkg=11299868441530&.pkg=11299868737030&.pkg=11299868441330Pitääs asuu noin isos kämpäs. Itse pidän majaa lapsen kanssa yksiössä (400e/kk 30m2 pohjois-Helsinki) ja vaipatkin tulee maksettua lapsilisistä...
Ja mitä tohon aikasempaan. Tuli joltain näköjään itku kun ei saanut luksuskämppää, itkupilli mikä itkupilli... - asuu
muta kuka käskee asua Helsingissä, elämää on muuallakin!!!
jos varat ei riitä pääkaupunkiseutuun, niin muutta voit aina... - duunari
asuu kirjoitti:
muta kuka käskee asua Helsingissä, elämää on muuallakin!!!
jos varat ei riitä pääkaupunkiseutuun, niin muutta voit aina......ne avoimet työpaikat valitettavasti ovat valtaosaltaan Hässlingissä ja sen lähiökunnissa.
- Kolmosen ulkopuolella
duunari kirjoitti:
...ne avoimet työpaikat valitettavasti ovat valtaosaltaan Hässlingissä ja sen lähiökunnissa.
EI SE TARKOITA ETTÄ KAIKKI TÄNNE JOKA KIRJOITTAA
ASUISIVAT KEHÄKOLMOSEN SISÄPUOLELLA.
ELÄMÄÄ ON SEN ULKOPUOLELLAKIN. NIELKÄÄ SITÄ JOTKA EIVÄT SITÄ SULATA.
Muualla asuminen ON HALVEMPAA, älkää kitiskö siellä HESALAISET "menoistanne" KOSKA teillä on siellä PALKKALUOKKA ihan erimaasta??????
kuin meidän muut suomalaiset jotka asuvat KEHÄKOLMOSEN ULKOPUOLELLA.
ME JOTKA ASUMME KOLMOSEN ULKOPUOLELLA JOUDUMME TOSIAAN VENYTTÄMÄÄN PENNIMME, OLIMME TÖISSÄ TAI TYÖTTÄMÄNÄ. SITÄ TE HESALAISET ETTE IKINÄ OPI YMMÄRTÄMÄÄN.
KITISETTE 1600 EKEN PALKOISTA YM YM
MILLÄ PÄRJÄÄ MUUALLA SUOMESSA IHAN HYVIN JOS.
Menkää nyt vähän itseenne, katsokaa peiliin mistä kitisette täällä yleisillä palstoilla........................................................... - stadilisä
Kolmosen ulkopuolella kirjoitti:
EI SE TARKOITA ETTÄ KAIKKI TÄNNE JOKA KIRJOITTAA
ASUISIVAT KEHÄKOLMOSEN SISÄPUOLELLA.
ELÄMÄÄ ON SEN ULKOPUOLELLAKIN. NIELKÄÄ SITÄ JOTKA EIVÄT SITÄ SULATA.
Muualla asuminen ON HALVEMPAA, älkää kitiskö siellä HESALAISET "menoistanne" KOSKA teillä on siellä PALKKALUOKKA ihan erimaasta??????
kuin meidän muut suomalaiset jotka asuvat KEHÄKOLMOSEN ULKOPUOLELLA.
ME JOTKA ASUMME KOLMOSEN ULKOPUOLELLA JOUDUMME TOSIAAN VENYTTÄMÄÄN PENNIMME, OLIMME TÖISSÄ TAI TYÖTTÄMÄNÄ. SITÄ TE HESALAISET ETTE IKINÄ OPI YMMÄRTÄMÄÄN.
KITISETTE 1600 EKEN PALKOISTA YM YM
MILLÄ PÄRJÄÄ MUUALLA SUOMESSA IHAN HYVIN JOS.
Menkää nyt vähän itseenne, katsokaa peiliin mistä kitisette täällä yleisillä palstoilla...........................................................Joo, allekirjoittaneella on TES:n mukainen "stadilisä" huimasti yli 50 euroa kuukaudessa! Lähdenkin heti juhlimaan sitä että vuokra sattuu olemaan TUPLAT sen mitä jossain Hikiperällä jossa olisin muutenkin työtön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14010166
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485393Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p404040Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323602Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352654Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191906Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3591572Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981567Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?731428Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311386