Mikä on teistä hyvä palkka

Millainen on teistä hyvä kk palkka bruttona?
Siis ihan normaali kaulusköyhälistön palkka.

Mikä olisi tavoittelun arvoinen taso kun on esim 50 iässä, eli mihin tähdätä tämän päivän tasolla mitaten?

Mielipiteitä???
2023306
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

elämiseen ihan hyvin.

Äänestä

hyvä palkka esim,4500€/kk brutto

Äänestä
  • Itse tienaan vuodessa bruttona noin 55 000 euroa ja tuntuu ettei se riitä mihinkään.

    Äänestä

Olin monta vuotta työttömänä, ja tein vain lyhyitä sijaisuuksia, etenkin siivouksia(tosin
olisin saanut vakiapaikankin siivouksessa), mutta
hain jotain mielenkiintoista. Nyt sen sain,
ja palkkani on 1900€, ja olen erittäin
tyytyväinen.

Äänestä
  • 912 E/kk bruttoeläke. Menee veroa enemmän kuin vastaavasta palkkatulosta!
    Riittää erinomaisesti elämiseen, matkusteluun ja muihin harrastuksiin!
    Ps. Tässä iässä ei muita tuloja pysty hankkimaan!

    Äänestä

Toi 2500 aika hyvä tavoite. Jos pysyvästi saat keskipalkaksi yli 2000 se on okei ja ole tyytyväinen, mutta toi 2500 on "sellainen lukema" että oksat pois.

Äänestä

Ollessani 50v oli eläkelaskelman mukainen bruttopalkkani 4503,99E/kk, ka. välillä 14.01.91 - 18.12.96
50:nen olin 1993. koulutus opistotason koneissi, tehtävä pienehkön yrityksen keskijohdossa. Mielestäni palkka kohtuullinen ja tehtävän sekä kykyjeni mukainen mutta tietysti liian pieni!
Nykyään olen työttömyyseläkkeellä.

Tuohon kun ynnää 13 vuoden indeksin ( ehkä 1000E )ja lisää muutaman satasen niin sitten se minun mielestäni näille kyvyille olisi 'hyvä' palkka.

Äänestä
  • Tuo 57 v Femina sattuu olemaan minun muijani.

    Äänestä

  • Kun olin 20 ajattelin että hitto ku sais 10000mk/kuussa niin olis jotain. Sitten kun täytin 25, niin 2500€ oli jotain. Nyt 3-kymppisenä 3000€ ja ajattelen, että 3500 olis jotain. Miksi nälkä kasvaa syödessä? Miten ihmeessä tulin pienemmällä palkalla aikaisemmin toimeen. Niinpä, sitä voi mennä vaikka peilin eteen ihmettelemään(tämä siis oli minulle).

    Äänestä

  • Piti mennä viestin aloittajalle.

    Äänestä

Kun on vähintään 2 donaa kk brutto, niin sillä voi oikeasti elää Helsingissäkin ilman kahta-kolmea sivutyötä, kuten jotkut onnettomat matalapalkka-alalla työskentelevät joutuvat tekemään. Veroprosentti tasaa onnistuneesti -vielä ennen tulevaa tasaveroa- palkkojen eroja ainakin välillä 2000-3000e, on konkreettista omakohtaista kokemusta. Olin aikoinaan esimies, liksa noin 3 tonnia, vaan nyt huolettomassa työntekijätason hommassa 2500 ja käteen jäävä netto vain hitusen pienempi. Pieni hinta kevyemmästä olotilasta!

Äänestä
  • Tämä ikuisuuskysymys taitaa riippua ihan täysin tavasta elää ja suhteellisuudentajusta.
    Minulle riittää mainiosti tuo 1600 brutto. Veroprosentti on todella alhainen ja rahaa jää kyllä yli ihan kaikenlaiseen matkustamiseen ja huvitteluunkin.

    Asunto on jo velaton ja oma, sinkkutaloudessa asustan (siippa asuu toisella paikkakunnalla, joten matkailuun menee hiukan rahaa:)

    Autoa ei ole, kun pk-seudulla ei sille ole tarvetta hyvän julkisen liikenteen takia. Bussi vie puolentunnin välein ihan minne nyt on menossakin!

    Oman alan töitä ei ole vakkaripaikkoina eikä varsinkaan kokoaikaista työtä, joten nyt olen sitten vakinaisessa kokoaikaisessa työssä, eikä ainakaan tarvitse viedä töitä kotiin! Jää aikaa opiskelemiseen ja kaikenlaisille harrastuksille.

    Äänestä

portsareilla Hämeenlinnan pintapaikoissa potti menee yhteen kassaan,teit sitten minkä illan tahansa.Kuukauden alussa sitten jaetaan edellisen kuukauden potti.Keskikuukausiansio on tänä vuonna ollut 4228/kk.Emme saa mitään ilta tai yö saatikka sunnuntain aamuyön lisiä erikseen.Se on kyllä minusta väärin.

Äänestä
  • Olin itse portsarina ennen opiskelua ja opiskeluaikana sekä hotelli-ravintolassa, että ravintolassa.
    Hotsku-rafla paikassa verot menivät suoraan huoneprosenteista. Naulakkotuloista ilmoitimme noin puolet
    Opiskeluajan ravintolajaksosta jätin muutaman kuukauden kokonaan ilmoittamatta. Eli loma-ajan ulkopuoliset tuuraukset.

    Portsarin ansion määrityksessä tulee ottaa huomioon todelliset tulot ja se pakjonko verotuksen kautta kertyvä 'ylimääräinen' netto olisi bruttona.

    Työ sinänsä raskasta ja haastavaa ja nykyaikana joskus ilmeisen vaarallista.
    60- luvulla portsari oli ehdoton auktoriteetti, ainakin tasokkaammissa paikoissa.

    Äänestä

  • kohtuullinen kirjoitti:

    Olin itse portsarina ennen opiskelua ja opiskeluaikana sekä hotelli-ravintolassa, että ravintolassa.
    Hotsku-rafla paikassa verot menivät suoraan huoneprosenteista. Naulakkotuloista ilmoitimme noin puolet
    Opiskeluajan ravintolajaksosta jätin muutaman kuukauden kokonaan ilmoittamatta. Eli loma-ajan ulkopuoliset tuuraukset.

    Portsarin ansion määrityksessä tulee ottaa huomioon todelliset tulot ja se pakjonko verotuksen kautta kertyvä 'ylimääräinen' netto olisi bruttona.

    Työ sinänsä raskasta ja haastavaa ja nykyaikana joskus ilmeisen vaarallista.
    60- luvulla portsari oli ehdoton auktoriteetti, ainakin tasokkaammissa paikoissa.

    on omalla toiminimellään ja hoitaa ennakot.Kaikilla palvelurahapalkka sama koska potti jaetaan.Osalla toiminimen alla muutakin toimintaa.

    Äänestä

  • ... onhan tuollakin tullut joskus baarissa käytyä, mutta ottaen huomioon, että paikat eivät arki-iltaisin ole mitenkää lekalla lyödyn täynnä, niin täytyy ihmetellä, mistä moinen summa kertyy. Ette kai te tee "muuta toimintaa" ravintolan tilossa työaikana?

    Äänestä

  • pintapaikoissa??!! kirjoitti:

    ... onhan tuollakin tullut joskus baarissa käytyä, mutta ottaen huomioon, että paikat eivät arki-iltaisin ole mitenkää lekalla lyödyn täynnä, niin täytyy ihmetellä, mistä moinen summa kertyy. Ette kai te tee "muuta toimintaa" ravintolan tilossa työaikana?

    todellakaan.Teehän pieni laskutoimitus eli laske ilta/montako portsaria/väkimäärä ja muista että iltoja on enemmän kuin normaali viikkotyöntekijällä.Muista myös piikit jotka nostavat keskiansiota :)

    Äänestä

Opiskeluaikana tultiin toimeen opintotuella ja -lainalla, nyt perheen nettoansiot yli kuusi tonnia (rehtori lääkäri). Aina on pärjätty. Menot kasvavat tulojen myötä ja päinvastoin. Raha on joka tapauksessa aika sivuseikka tässä elämässä.

Äänestä

Silloin, kun vuosiansioni olivat 27000 euroa vuodessa sain maksettua asuntolainan pois.
Nyt kun firmassa vaihtui omistaja ja työt neuvoteltiin uusiksi niin palkka on 19000 vuodessa. Kyllä sillä pärjää, mutta haaveilen pääsystä takaisin tuohon vanhalle tasolle.
Harmi vaan, että nykyään akateemisesta koulutuksesta on enemmän haittaa kuin hyötyä töitä hakiessa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hande kirjoitti:

Millainen on teistä hyvä kk palkka bruttona?
Siis ihan normaali kaulusköyhälistön palkka.

Mikä olisi tavoittelun arvoinen taso kun on esim 50 iässä, eli mihin tähdätä tämän päivän tasolla mitaten?

Mielipiteitä???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu