En halua uskoa

että mun hyvä

kaveri-mies onkin oikea pelimies.

Olen tuntenut noin 5 vuotta harrastuksen puitteissa erään miehen, joka on omalla jurolla ja herkällä tavallaan tosi sympaattinen. Minusta tuntuu että olen saavuttanut hänen luottamuksensa, tai ainakin olemme jutelleet harrastuksen ohella monista luottamukselliseksi kokemistani asioista. Mies ei ole koskaan osoittanut minua kohtaan mitään romanttista mielenkiintoa, ainoastaan joskus kehunut mukavaksi ja nätiksi, kysellyt missä olen ollut kun ei ole näkynyt jne, mutta olen kokenut sen vain kaverista välittämiseksi.

No mutta. Tapasin sitten Sen Oikean ja mennä paukautin kihloihin. Entinen harrastukseni jatkuu edelleen ja ihan samanlaisena kaverina olen yrittänyt pysyä tälle kaveri-miehelleni. Hänpä vaan on muuttunut tosi töykeäksi, suorastaan ilkeäksi piikittelijäksi. En jaksa enää panna kaikkea hänen hieman karskin ja joskus epäsovinnaisen huumorinsa piikkiin. Esittelin sulhaseni hänelle, mikä taisi olla virhe. Hauskan seuramiehen satunnaista piirrettä hän ei halunnut itsestään päästää esille.

Olen tästä todella pahoillani, menetin ehkä hauskimman huumoriveikon ystäväpiiristäni.

Ja sitten herää outo kysymys: Ei kai hän vaan sittenkään ole viihtynyt kanssani vain siksi että olin sinkku? Itse sitä on vaikea uskoa, sillä kuka mies nyt jaksaisi viittä vuotta pohjustaa kun helpommallakin saa, mutta mitä mieltä olette te arvon kolleegat?

3

731

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinulle/sinusta

      Ei kai häntä voi sanoa pelimieheksi, jos hänellä ei ole paljon naisia.

      Vaikuttaa siltä, että hän piti sinussa juuri siitä, että olit sinkku. Ehkä on itse pettynyt suhteisiin tai jotain ja ajatteli, että siinä on toinen, joka ei tarvitse muita ihmisiä. Joko hän on sinulle kateellinen tai mustasukkainen sinusta tai ei pitänyt avomiehestäsi.

    • Mies 27

      Mietin tässä juuri että olen käyttäytynyt kertomallasi tavalla erästä (entistä) naisystävääni kohtaan.
      Olimme tunteneet toisemme yhteisen harrastuksen parissa vuoden ja hän kertoi olevansa tyytyväinen sinkkuuteensa.

      Muutama viikko sitten hän kertoi löytäneensä miehen. Tämän jälkeen hän on ollut minulle ilmaa tai parhaimmillaankin vain hyvän päivän tuttu.

      Syytä käytökseeni en ihan heti osaa laittaa paperille, mutta yritän kuitenkin.

      Minusta tuntuu omituiselta tiedustella varatun naisen kuulumisia.
      Miesystävän seurassa en todellakaan käytä seuramiehen taitojani, tämä voitaisiin tulkita isku-yritykseksi.
      Nainen tuntuu puhuvan vain miesystävästään, mikä ei ole niitä kaikkein mielenkiintoisimpia puheenaiheita.
      Kun nainen kertoo olevansa tyytyväinen sinkkuna olemiseen ja heti perään kertoo unelmiensa miehestä saa se nousemaan mieleeni muistin syövereistä kaikki negatiiviset asiat mitä naisista olen elämäni aikana oppinut

      (Nainen:"Minä rakatan sinua, olet unelmieni mies..." (pari viikkoa kuluu)... Nainen:"Olen löytänyt uuden, ollaan ystäviä.")

    • ...

      Ensiksi: pelimies-meiningillä ei ole mitään tekemistä kertomasi kanssa.

      Toiseksi: mies aina pitää kaikkia vähänkään kiinnostavia naisia potentiaalisina kumppaneina. Jos on vähän ihastunut heihin, vaikka ei oikeasti olisikaan suunnittelemassa mitään, niin mustasukkaisuus saattaa hyvinkin iskeä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2005
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1706
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1345
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1164
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1161
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      15
      1020
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      940
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      926
    Aihe