Mulla on aina ollut ihan vaaleat säärikarvat mut nyt kesän jälkeen annoin säärikarvojen sitten kasvaa oikein kunnolla sheivaamatta ja huomasinkin yllätyksekseni syksyllä et ne on ihan tummia.. Osa karvoista on edelleen ihan vaaleita mut osa ihan mustia! Onko tää normaalia? Oon 19-vuotias eikä mulla kasva karvoja mitenkään paljon mut väri pelottaa. En halua näyttää mieheltä!
mustat säärikarvat!
6
3679
Vastaukset
- pksn-hki
”Osa karvoista on edelleen ihan vaaleita mut osa ihan mustia! Onko tää normaalia? Oon 19-vuotias eikä mulla kasva karvoja mitenkään paljon mut väri pelottaa. En halua näyttää mieheltä!”
Se on täysin normaalia, koska juuri sinun ikäisellä ihokarvojen väri muuttuu, tutki tietoa netistä hiuksista ym. Koska Suomalaiset ja yleensä skandinaavit on vaaleita hiuksiltaan, sitten noin 25-20 ne on hiuksiltaan muun värisiä.
Ihokarvojen poisto ei vaikuta mitenkään ihokarvojen väriin.- n20
Hei, ihan mielenkiinnosta.. Miksi aina väitetään että karvojen sheivaaminen muuttaa väriä ja paksuntaa ja pidentää ja nopeuttaa karvojen kasvamista? Onko todella näin? Itseäni hieman hämää, aloin ajelemaan sääriä joskus 14-vuotiaana ja muistini mukaan nykyiset karvani todella ovat paksumpia..eivät ehkä tummempia, mutta paksumpia, pidempiä ja niitä on enemmän. Aikuiseksi kasvamisen "iloja", vai sheivaamisen syytä?
- kaikki...
n20 kirjoitti:
Hei, ihan mielenkiinnosta.. Miksi aina väitetään että karvojen sheivaaminen muuttaa väriä ja paksuntaa ja pidentää ja nopeuttaa karvojen kasvamista? Onko todella näin? Itseäni hieman hämää, aloin ajelemaan sääriä joskus 14-vuotiaana ja muistini mukaan nykyiset karvani todella ovat paksumpia..eivät ehkä tummempia, mutta paksumpia, pidempiä ja niitä on enemmän. Aikuiseksi kasvamisen "iloja", vai sheivaamisen syytä?
"Miksi aina väitetään että karvojen sheivaaminen muuttaa väriä ja paksuntaa ja pidentää ja nopeuttaa karvojen kasvamista?"
Se on urbaanilegendaa.
Mutta perustuu kyllä ihan oikeisiin havaintoihin, koska ajettu karva on tosiaan katkaistu tyvestä ja ennen kuin tyvi kasvaa uudeksi latvaksi, niin se vaikuttaa erilaiselta kuin täyteen mittaan kasvanut karva.
Koska se on katkaistu paksummasta tyviosasta, niin ennen kuin se kärki kuluu ja ohenee, niin se vaikuttaa paksummalta.
Kasvunopeuskin on samanlaista harhaa, koska pitkän karvan kasvamista ei huomaa samalla tavalla kuin ajetun karvan kasvamista pitkäksi.
Ja värikin on sama, mutta katkaistu karva on katkaistu karva ja näyttää hieman erilaiselta kuin ajamaton, ennen kuin aika sitten kuluttaa sen normaalin näköiseksi. Todella karvaisten alueiden paljaaksi ajamisessa vaikuttaa harhaan myös se, että valo pääsee heijastumaan ihosta, kun se muuten osuu karvoihin, ja se taas saa karvojen varjot näkymään iholla.
Joten ihan puhtaasti nuo on psykologisia havainnointiharhoja, vähän samalla tavalla kuin ne purkkamainoksen vinolta näyttävät suorat viivat pysäkeillä olevissa mainosteissa.
- sulla ehkä
hirsutismin oireita??
- että...
............tai ainakin minulla säärikarvat olivat paljon ohuempia ja niitä oli paljon vähemmän, kun en niitä vielä ajellut. Nyt sääreni ovat täynnä tummaa ällöttävää sänkeä, ja on turha kenenkään väittää ettei ajelu huom. sheivaaminen muka mitenkään vaikuta karvan laatuun tai määrään. Siinä missä ennen kasvoi yksi karva, on nyt sheivaamisen jälkeen kaksi tai useampi samassa....jännää....
- Anonyymi
Aivopesty idiootti. Ja tyhmäkin vielä. Todellako luulit että vain miehillä voi olla mustat karvat? Yksinkertainen olet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1387617Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.282918Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa
Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole3261779Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729422681465Kerrostaloihin ilmalämpöpumput
Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih1131265- 1001159
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1371062Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa
Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com19966Kirkonkylän puliveivarit
Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j20936Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille
Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.82921