sinkkuna

koko elämä..

Jaa'a.Olen 23-vuotias nuori nainen, enkä ole koskaan vakavissani seurustellut. Yrityksen puutteesta ei ole kysymys, mutta aina jokin on ollut pielessä.
Ongelmanani koen ristiriitaiset tunteeni seksistä. Pidän seksistä erittäin paljon, joskus liiankin kanssa mutta silti en voi ajatella harrastavani seksiä miehen kanssa, jonka kanssa vietän aikaa muutenkin. Tuntuu siltä, että kaikki miehet haluavat vain ja ainoastaan seksiä ja se ahdistaa. Tuntuu siltä, että jos saisin joskus tutustua johonkuhun paremmin ja viettää aikaa ilman seksiä, niin sen jälkeen voitaisiin sitten sekstailla vaikka lopun elämä.
Mutta kuka haluaa odottaa? Itsekin ajatus odottamisesta tuntuu hölmölle. Erittäin sekava kirjoitus, toivottavasti pääpointtini tuli kuitenkin esille.. =)

5

1016

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä_

      no pysähdy välillä miettimään: "en voi ajatella harrastavani seksiä miehen kanssa, jonka kanssa vietän aikaa muutenkin"

      ja

      "...tutustua johonkuhun paremmin ja viettää aikaa ilman seksiä"

      Mitä sä nyt sitte oikeen haluat? Ootko sä edes oikeasti "23-vuotias nuori nainen", vai haaskaatko elämääsi provoilemalla keskustelupalstoilla?

    • mies/81

      Jokainen normaali mies kokee voimakasta halua seksiin. Joko hyväksyt tuon tai unohdat miehet kokonaan. Voin henkilökohtaisesta kokemuksesta sanoa, että ainoastaan epävarmat miehet ei juokse naisten (seksin) perässä.

      Itse juuri koen, että voisin aloittaa seurustelun vain pikkuhiljaa toiseen tutustumalla ja seksi tulisi kuvioihin vasta joskus myöhemmin. Olen kuitenkin pikkuhiljaa ymmärtänyt, että tuollainen ajattelu on vain itsepetosta. Käytännössä miehenä on ihan mahdotonta luoda mitään kontakteja naisiin, jos ei ole sitä normaalia itsevarmaa seksuaalihalua. En oikeasti pysty olemaan missään tekemisissä naisten kanssa, koska suhtautumiseni seurusteluun on niin kokemattomuuden ja epävarmuuden sävyttämää.

      Pointtini siis kait oli, että "normaalit" ja seurusteluun kykenevät miehet saattavat vaikuttaa siltä, että heillä on vaan seksi mielessä. Se ei kuitenkaan sikäli pidä paikkaansa, että kyllä mies on seksin lisäksi kiinnostunut myös sinusta ja yleisestä läheisyydesta, jos kerta haluaa parisuhteen. Mielestäni naisten pitäisi pitää miehen merkittävän seksuaalisen kiinnostuksen puuttumista ehdottomasti varoitusmerkkinä siitä, että miehessä on jotain vikaa parisuhdetta ajatellen.

    • 26veeeee mies

      Eikö se ole paljon huolestuttavampaa, jos mies ei halua seksiä sun kanssasi?? Siis ettekö te naiset muka tykkää siitä, jos miehet pitävät teitä seksikkäinä ja haluttavina? Eihän se välttämättä tarkoita sitä, ettemme olisi kykeneviä kiinnostumaan teistä muussakin mielessä.

      Oli miten oli, mutta me miehet olemme miehiä ja haluamme naisilta seksiä. Toiset vain osaavat peittää sen paremmin kuin toiset. Itse henkilökohtaisesti ajattelen melkein jokaisesta vastaantulevasta naisesta, näköön tai kokoon katsomatta (pois laskettuna tietenkin liian nuoret ja vanhat naiset), että millaistahan se seksi mahtaisi olla kyseisen naisen kanssa. Enkä mä pidä sitä mitenkään huonona asiana, naiset nyt vaan ovat niin haluttavia, en mä sille mitään voi :)

      Olet siis 23-vuotias nuori nainen? Heh, mä olenkin sut jo riisunut mielessäni ja usko pois olet erittäin haluttavan näköinen, nam :P Eikä siinä tarvittu kuin hitunen mielikuvitusta :D

    • DWD

      En harrastanut oman naiseni kanssa seksiä ensimmäiseen vuoteen. Hyvin on mennyt. Nyt yhdessä kolmatta vuotta.

    • DumDum

      Kyllä seksi kuuluu osaan seurustelua, toisilla vähän enemmän ja toisilla vähän vähemmän. Mikäs mies se semmoinen on joka ei seksiä halua? Oma aika ja paikka toki sillekkin, mutta jos seksi ja/tai fyysinen kontakti puuttuu suhteesta niin eipä se kummoinen seurustelusuhde ole. Kyllähän se on pitkälti nämä fyysiset jutut jonka takia sitä toista katsoo "sillä silmällä" :)
      Kyllä miehen pitäisi tajuta odottaa niin kauan että nainenkin haluaa seksiä. Itsellä kyllä tuntunut että olisi pitänyt aiemmin vaatia sitä kun on tahtonut jäädä sitten kaveripohjalle nuo suhteet hameväkeen :)
      Se siis odottaa, joka haluaa vakavan suhteen Sinun kanssasi, eikä ole pelkkää mirriä metsästämässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2115
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1744
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1461
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      1240
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      60
      1223
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1067
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      980
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      973
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      670
    Aihe