Espanjantauti ylitti Tanskan aikoinaan

Kasvissyönnin ansiosta..

Tanskassa radikaali kokeilu ensimmäisen maailmansodan aikana

Tanska oli joutua nälänhätään ensimmäisen maailmansodan aikana. Vuosisadan alkupuolella puolet elintarvikkeista tuotiin Tanskaan ulkomailta, mutta kauppasodan takia normaali elintarvikehuolto oli estynyt, eikä Tanskan peltopinta-ala yksin riittänyt ruokkimaan kansaa - oltiin siis helisemässä. Hädän hetkellä ravitsemustieteen professori Mikkel Hindhede sai jättimäiset valtuudet ruokahuollon toteuttamiseksi. Hindhede määräsi ensi töikseen pääosan karjasta lahtipenkkiin jättäen vain hieman lypsykarjaa. Sitten rajoitettiin sokerin ja alkoholin valmistus murto-osaan entisestä. Kansa oli pakotettu syömään kokojyväleipää, puuroa, vihanneksia, juureksia ja muita kasviksia. Särpimeksi sai joskus vähän maitoa. Ruoka riitti koko sodan ajan hyvin ja kuolleisuus laski huomattavasti. Sodan aikana muualla Euroopassa kymmeniä tuhansia surmannut influenssaepidemia, espanjantauti, hyppäsi kokonaan Tanskan yli!

Lähteet:
http://www.vegaaniliitto.fi/vegaia/1994/talvi/vegaia494historia.html
http://www.mindfully.org/Health/Hindhede-Food-Restriction.htm

2

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..........................

      ei ihmisiä kiinnosta oma terveys. muutamia tietysti kiinnostaa, mutta suurinta osaa ei. suurin osa kyllä sanoo että oma terveys on tärkeä asia, mutta puhuvat paskaa.

      • ja juosta Tamifluun perässä..

        Käääääk!!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4852
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3962
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3870
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1354
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      170
      1343
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1259
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe