oikeus mennä mukaan esim. jos esimiehet pyytävät yhden työntekijän keskusteluun, ja on aihetta olettaa, että kysymyksessä voi olla kiusaaminen. Entä jos esimies sanoo, että painu siitä pihalle, senkin valtuutettu.
Onko
3
384
Vastaukset
- joku toinen
on oikeus jos työntekijä jota hän edustaa pyytää mukaan.tämä on lähtökohta.valveutunut valtuutettu tulee paikalle yleensä pyytämättä ja häntä ja pääluottamusmiestä ei työnantaja voi ajaa pois keskustelusta tai neuvottelusta.jos näin kuitenkin työnantaja tekee ja ajaa pois lähtee myös työntekijä ulos.
- EI TARVITSE MENNÄ YKSIN
Ei tarvitse mennä yksin ja jos ei työpaikalta saa tukea, niin voi ottaa avustajakseen ulkopuolisen,
joka tietää asian.
Näin neuvoivat työterveyshuollon ihmiset, jotka itse eivät halunneet tulla mukaan tällaisiin neuvotteluin, kiusaamisasia on vaan niin vaikea asia. - TimoK
Ts-valtuutetulla on enemmän toimivaltaa kuin monet työnantajat tajuavatkaan. Neuvottelussa tai kuulemisessa voi mennä työntekjän avuksi tai tilalle, ja jos työnantaja heittäytyy hankalaksi ja kysymyksessä on terveyttä vaarantava työsuojelun laiminlyönti, saa ts-valtuutettu määrätä työt keskeytettäviksi! Edelleen: tässä ei tehdä eroa, onko kysymyksessä psyykkinen vai fyysinen terveydellinen uhkatekijä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751972Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361698Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81324Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241146Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561142Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 59927
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57912