Kovasti tekisi mieleni ottaa nenälävistys, mutta vähän arveluttaa...
Olenkohan moiseen jo liian vanha, kun ikääkin on jo 35v. Haaveilen ihan pienestä napista, mutta onkohan semmonenkin jo tämän ikäiselle "pöljän näköinen"?
Entäs kun ikää tulee vääjäämättäkin lisää ja jossain vaiheessa korusta on luovuttava, näkyykö lävistysjälki erittäinkin selvästi?
Miksi muuten neulalla laittaminen on parempi kuin ampuminen? Kosmetologiystäväni taas suosittelee ampumista.
Vielä kun joku suosittelee Porissa hyvän paikan korun laittoon niin kiitän ja kumarran!
Uskallankohan?!
Nenälävistys
8
1483
Vastaukset
- Nimismies
Mielenkiintoista että kosmetologi suosittelee.. Neulalla on kuitenkin huomattavasti hygienisempää. Itse en laittaisi koskaan ampumalla, ihan periaatteen vuoksi. Se ei ole minulle lävistys, pelkkä koru. Kyllä lävistys on neulalla tehty. Toisaalta joku nappi nenässä/korvassa ei varmaankaan mikään kunnon lävistys olekaan.
- TaruM
Kokemuksesta voinen sanoa, että parantuu nopeammin lävistämällä.
Sitten siihen ikäkysymykseen: ei kai sitä ole oikeaa ikää, kun voi lävistyksen laittaa tai kun se pitää ottaa pois. Itse olen 38-v ja edelleen se tossa nenässä kulkee mukana. Sitä ei juuri kukaan edes huomaa, lienee sitten sen takia, että tyylini on "rockahtava" ja siten istuu "imagoon". JA jos ei sovi niin ainahan se tosissaan saa pois.
Ystävälläni on jäänyt ihan selvä reikä, poistanut korun siitä 10 vuotta sitten. Edelleenkin saa siihen korun........... - Lisb
TaruM kirjoitti:
Kokemuksesta voinen sanoa, että parantuu nopeammin lävistämällä.
Sitten siihen ikäkysymykseen: ei kai sitä ole oikeaa ikää, kun voi lävistyksen laittaa tai kun se pitää ottaa pois. Itse olen 38-v ja edelleen se tossa nenässä kulkee mukana. Sitä ei juuri kukaan edes huomaa, lienee sitten sen takia, että tyylini on "rockahtava" ja siten istuu "imagoon". JA jos ei sovi niin ainahan se tosissaan saa pois.
Ystävälläni on jäänyt ihan selvä reikä, poistanut korun siitä 10 vuotta sitten. Edelleenkin saa siihen korun...........Kokemuksesta taas mä voin sanoa, että paranee huomattavasti nopeammin sillä pyssysysteemillä! Itselle on tehty kaksi (2!) kertaa lävistämällä. Sattui molemmilla kerroilla mielettömästi-eikä parantunu! En meinannu enää uskaltaa kolmatta kertaa, mutta kokeilin kumminkin sillä pyssyllä. Hämmästys oli suuri, kun ei sattunu ja parani muutamassa päivässä. Oli vielä edullistakin verrattuna lävistykseen (10€ / 55€)
- gbhnwn
Lisb kirjoitti:
Kokemuksesta taas mä voin sanoa, että paranee huomattavasti nopeammin sillä pyssysysteemillä! Itselle on tehty kaksi (2!) kertaa lävistämällä. Sattui molemmilla kerroilla mielettömästi-eikä parantunu! En meinannu enää uskaltaa kolmatta kertaa, mutta kokeilin kumminkin sillä pyssyllä. Hämmästys oli suuri, kun ei sattunu ja parani muutamassa päivässä. Oli vielä edullistakin verrattuna lävistykseen (10€ / 55€)
Mikään lävistys ei parane muutamassa päivässä, varsinkaan nenä. Aikaisemmat reiät eivät varmaan ole ehtineet parantua kun et ole odotellut tarpeeksi kauan.
- Lisb
gbhnwn kirjoitti:
Mikään lävistys ei parane muutamassa päivässä, varsinkaan nenä. Aikaisemmat reiät eivät varmaan ole ehtineet parantua kun et ole odotellut tarpeeksi kauan.
Jos on omakohtaista kokemusta niin silloin on. Ystävättärelläni on aivan vastaava kokemus nenän lävistyksestä ja sen huomattavan nopeasta paranemisesta, vaikka/kun ei neulalla ottanutkaan. Otti esimerkkini innoittamana. Sinulle taas ei juttuni ollut tarkoitettukaan, sikäli päätön heittosi meni ohi.
- blaablaa
Lisb kirjoitti:
Jos on omakohtaista kokemusta niin silloin on. Ystävättärelläni on aivan vastaava kokemus nenän lävistyksestä ja sen huomattavan nopeasta paranemisesta, vaikka/kun ei neulalla ottanutkaan. Otti esimerkkini innoittamana. Sinulle taas ei juttuni ollut tarkoitettukaan, sikäli päätön heittosi meni ohi.
Sinähän se varsin kummallinen tapaus olet kun parantelet nenänsivun, vielä ammutun sellaisen, muutamassa päivässä vaikka täydellinen parantuminen kestää normaalisti n. pari kk. Joten älä viitsi jauhaa sitä paskaa...
- kokeileva
Pidän myös lävistyksistä ja olen 42 v mies. Ikäluokkani naisilla pitäisin kovasti, jos tapa jopa yleistyisi. Mutta miten on, jospa itsellenikin ottaisin, mitä ajattelee siitä naiset??
- paljon muillekin
Nenälävistys antaa kantajastaan minulle keskenkasvuisen tai ainakin henkisesti heikosti kehittyneen, ei niin vakavasti otettavan leiman. Ei näitä ominaisuuksia pysty kauaa piilottelemaan vaikka olisi ilman nenälävistystä, joten haittaako tuo sitten mitään.
Pysyvä seuraus voi olla mm. näkyvä arpi ja riesana tulehdukset.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454980Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481089- 131033
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome17987Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy75940Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella8897Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v2832Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah55742Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27713