Romuautosta 200 euroa?

Röde

Keskustelin tuoreesta Kierrätysarvoa-kampanjasta itäsuomalaisen merkkiliikkeen myyjän kanssa. Hän sanoi että uudesta autosta annetaan 500 euroa alennusta olipa ostajalla esittää romuseteli tai ei. Sama juttu käytetyn kanssa, parisataa tipahtaa hinnasta kättelemällä. Halvempien käytettyjen hintaa ei myyjä suostunut tinkimään edes romusetelillä.

Kierrätysarvoa-kampanjassa mukana olevan liikkeen myyjä arvioi että heidän liikkeensä on näitä: "HUOM. Pieni osa luetelluista autoliikkeistä ei ota vastaan Kierrätysarvoa-seteliä käytetyn auton oston yhteydessä."-liikkeitä. Nyt olisi mukavaa jos joku selvittäisi kuinka suuri prosentti kampanjassa mukana olevista liikkeistä hyvittää tuon 200 käytetystä kuin käytetystä.

http://www.kierratysarvoa.fi

13

12282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hemski

      toiha on aiva perseestä, vastaanottopisteenä purkaamo ja sielt ei sit kuitekaa saa sopuhintaa mitää osia.. luulis et ehjät osat kantsis päästää kiertoon etenki jos asiakas itse purkais.. tuski näil nykysil pätkä jne töil kantsii rahoi laittaa aineskaa uuteen autoon kii, ite en aineska laita yhtää enempää ku on pakko!

      • jaska

        Ensin pyydät kirjallisen tarjouksen ostamastasi autosta, sitten vedät arvokorttisi taskustasi, niin se käy kun osaa.


    • Rellu5L

      Tällä yritetään vauhdittaa romuautoasetuksen mukaista romuautojen kierrätystä. Asetus ei oikein ole lähtenyt, vain 10% romuautoista on poistettu asetuksen määrittelevällä tavalla rekisteristä, suunnitellulla tavalla käyntiin. Eri ministeriöiden virkamiehet tuumivat parhaillaan yhdessä, miten ajoneuvon rekisteristäpoistoa pitäisi muuttaa (vaikeuttaa), jotta asetus toimisi suunnitellulla tavalla.

    • puhelinkysely

      Soitin Joensuun kolmeen suurimpaan merkkiliikkeeseen. Kaikki sanoivat ottavansa kierrätysarvo-setelin vastaan myös käytettyä ostettaessa. Osa myyjistä oli tosin vieläkin tietämätön koko kampanjasta.

      Eli tarjoushan on siis ihan kohtalainen, kun otetaan vielä huomioon että: "Mikäli autosi on ajokelvoton, ota yhteys vastaanottopisteeseen, joka voi järjestää auton kuljetuksen. Kampanjan aikana jotkut vastaanottopisteet tarjoavat jopa ilmaista kuljetusta!"

      Esim tuollaisen 350 euron Sunnyn 200 euron alennus tekee kyllä jo ihan kiinnostavan hintaiseksi. http://www.hartikainen.com/autokauppa/vaihtoautot/uusi_va2.php?va_action=tiedot&rek_nro=BEJ-809

      • Urpo

        Vanha auto kierrätykseen ja sit seteli sieltä.

        Sit käy hakemassa halvimman katsastetun auton.

        Ajelee sillä ja taas se romuttamolle. Hakee taas

        setelin.

        :)


        Eipä tuu ainakaan auton arvonalennuksii kun

        ajelee 300 - 500 euron peleillä :)


    • uusi auto

      Ostin uuden auton. Tinkasin hinnan suoralla ostolla ennen kuin tiesin tästä kierrätysarvoa-kampanjasta mitään. Kun auto oli tullut liikkeeseen kävin kysymässä ovatko he kierrätysarvoa-kampanjassa mukana. Olivathan he mukana sain romusetelillä lisää alennusta 500 euroa sopimuksessa tingatun alennuksen lisäksi.

      • se toimii

        Itselläni sama juttu. Tilauspaperit kirjoitettu. Myyjä sanoi setelin olevan heille selvää rahaa, maahantuoja maksaa kaupalle täyden 500,-


    • Kiinnostunut!

      Onko se etuseteli per auto vai kuorma? Sitten tuo on hyvä juttu jos se olisi per auto niin eihän siinä kun kaikki varaosa pirssit kyytiin ja setelit kädessä autoa kattelemaan liikkeestä aivan sam onko käytetty vai uusi.

      • Romuauton omistaja

        Veloittaako romuttamo kilometrien mukaan vai miten se laskutus toimii?


      • romuauton myynyt
        Romuauton omistaja kirjoitti:

        Veloittaako romuttamo kilometrien mukaan vai miten se laskutus toimii?

        Osa romuttamoista hakee romuauton ilmaiseksi. Näin ainakin omalla kohdalla.Kannattaa soitella useammalle romuttamolle, koska kaikki eivät hae romuautoja ilmaiseksi.


      • vieras74
        romuauton myynyt kirjoitti:

        Osa romuttamoista hakee romuauton ilmaiseksi. Näin ainakin omalla kohdalla.Kannattaa soitella useammalle romuttamolle, koska kaikki eivät hae romuautoja ilmaiseksi.

        Toukokuussa sai PK-seudulla romuliikkeistä "kuivatusta" (=ei nesteitä, akkua eikä renkaita) autosta 180 euroa/tn ja hakivat jos oli 3 autoa tai enemmän.

        Nyt ympäristö juttujen muutosten jälkeen suurin osa romuliikkestä ei ota edes vastaan ja ne jotka ottavat tarjoavat paikan päälle tuotuna 50 euroa/tn.

        Romuraudan tukkuhinta pyörii jossakin 250-300 euroa/tn.


      • Antti696
        vieras74 kirjoitti:

        Toukokuussa sai PK-seudulla romuliikkeistä "kuivatusta" (=ei nesteitä, akkua eikä renkaita) autosta 180 euroa/tn ja hakivat jos oli 3 autoa tai enemmän.

        Nyt ympäristö juttujen muutosten jälkeen suurin osa romuliikkestä ei ota edes vastaan ja ne jotka ottavat tarjoavat paikan päälle tuotuna 50 euroa/tn.

        Romuraudan tukkuhinta pyörii jossakin 250-300 euroa/tn.

        Hinausautokeskus noutaa PK-seudulla veloituksetta romuautoja. Voin suositella. Veivät minun Nissan Sunnyn viralliseen vastaanottopisteen ja romutustodistus tuli postissa.


      • Anonyymi

        Kyllä näissä kirjoituksissa haiskahtaa vähän kateus... vai oiskohan se sittenkin... se niin öhöm .. se ahneus.... Kumpi sen on... öhöm?

        Liirum Laarum


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4158
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3127
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2330
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      911
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe