Koeajo tv:n koeajot

Lapsi..

Pari koeajoa jossa vaihteiden käyttö tai kytkimen käyttö saa moitteita. Koska noista helvetin manuaaleista päästään eroon? Kuten: Käsinoja alhaalla: vaihteiden käyttö hankalaa, pösö.

Hyväkin auto menee piloille kun siinä on manuaalivaihteet, auto nytkäsee, potkasee, jalka väsyy isommassa ruuhkassa kytkimen käytössä tai vaihtoehtoisesti auto nykii kun jurnuutetaan jollakin vaihteella.

Jos voisin valita/päätää ohjelman tarjonnasta niin mä en tollaseen koeajo esittelyyn edes ottaisi manuaalivaihteista, sen verran paljon vastustan niitä ja haluan kehitystä.

20

1292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiki

      Automaattivaihteiston saa hajalle todella helpolla.

      Esim. isnä letukasta on kolme kertaa mennyt automaattilaatikko paskakski koska on pääsnbäyt kaasun liian nopeasti, luit oikein, hän on ajanut jotain 80km/h ja päästänyt kaasun todella nopeasti jolloin on kuununut "niiii pys" ja takapyörät lukkoon, eikä muuten auenneet ne takapyörät ennen kun korjaamolla...

      Eli autonmaattien tekniikka pitää saada ekaksi kuntoon ettei ne hajoo niin helpolla, sit vasta käyttöön

      • on kyllä

        aivan yhtä kestävä kuin manuaalilaatikkokin, mutta saahan sen rikki jos haluaa ja niin saa manuaalinkin kuitenkin tuo manuaali on helpompi rikkoa jo päivässä, jos niikseen tuulee.


      • speede

        aina kaasu pohjassa. niin mäkin teen ja kovaa menee!


      • Alex

        Moi !

        Miltä vuosisadalta tuo automaatti on?

        Luulisi jenkkien osaavan automaatin mutta ilmeisesti ei. Saksalaisten (BMW) automaattien kanssa ei ole ollut minkäänlaista ongelmaa, todella huoilettomia kilometreja kolmella autolla puolisen miljoonaa. Sitä ennen manuaaleja, nyt ei enään käsiloota kelpaa.

        --


    • ovat

      vanhoille papoille kuka muu niillä viitsii ajaa.

      • Lapsi..

        Ei kiinnosta mua ainakaan enää, ihan tarpeeksi niitä saanu jo puuropatoja hämmentää.


      • rahnasto

        maksaa 2-3 tonnia siitä ettei tartte hämmentää, potkia ja sätkiä kuin rumpali.


    • tehtyjä

      Niin miksei sitä autoa samalla täysautomatisoida, jottei kuskin tarvitse "rasittua" ajamisesta.

      Kummia nyhveröitä täällä jos ei jaksa vaihteita vaihtaa ja kytkintä painaa. Menkää vähän punttia nostamaan, jos vaihdekeppi on liian raskas liikutella!

      Niin ja onhan siinä vaihteiden vaihdossa yksinkertaisille ihmisille aivan liikaa toimintoja samanaikaisesti suoritettavaksi.

      • tehtyjä

        Miellään ajaisin täysautomatioistua autoa, mutta ei niitä varmaan vielä ainakaan seuraavaan kymmeneen vuoteen ole realistisesti saatavilla. Sittenkään ei välttämättä vielä ihan osoitteesta toiseen pääse, vaan kai lähinnä pysyy tiellä ilman rattia.

        Mutta se mikä on saatavissa, kannattaa hyödyntää. Minusta manuaalin puolustaminen kuullostaa samalta, kuin luolamies puollustelisi itse metsästettyä saalista kaupasta haetun jauhelihan sijaan. Toisaalta onhan noita huvikseen metsästäviä vielä olemassa.

        Manuaalin käyttämisessä ei ole taidosta kyse, vaan vitutuksen määrästä mitä se jatkuva nyhvääminen aiheuttaa.


      • inssi

        jos itsellä on henkistä kapasiteettia tehdä korkealentoisempia hommia niin miksi käyttää sitä töihin joihin halpa kone pystyy?


      • vielä juttua
        tehtyjä kirjoitti:

        Miellään ajaisin täysautomatioistua autoa, mutta ei niitä varmaan vielä ainakaan seuraavaan kymmeneen vuoteen ole realistisesti saatavilla. Sittenkään ei välttämättä vielä ihan osoitteesta toiseen pääse, vaan kai lähinnä pysyy tiellä ilman rattia.

        Mutta se mikä on saatavissa, kannattaa hyödyntää. Minusta manuaalin puolustaminen kuullostaa samalta, kuin luolamies puollustelisi itse metsästettyä saalista kaupasta haetun jauhelihan sijaan. Toisaalta onhan noita huvikseen metsästäviä vielä olemassa.

        Manuaalin käyttämisessä ei ole taidosta kyse, vaan vitutuksen määrästä mitä se jatkuva nyhvääminen aiheuttaa.

        Eikös jaappanin pojat jo vuosia sitten tehneet näitä kokeilu autoja, joissa kuskin tarvitsi vain kertoa määränpää ja auto hoiti kaiken muun. Eli piti kaistan, suhteutti nopeuden muihin tielläliikkujiin, valvoi etäisyyksiä ja teki siis kaiken minkä ihminen normaalisti. Tosin mitä järkeä noista on? Kohtahan ihmiset on aivokuolleita, kun mitään ei tarvitse itse ajatella ja motoriikka ei toimi. Itse en pidä manuaalivaihteista mitenkään rasittavana tai ärsyttävänä, vaikka olenkin useasti ajanut automaatilla. Eihän manuaalilla vaihtamista tarvitse edes ajatella, vaan se on yhtä automaattinen toiminto kuin syöminen.

        Puolustan myös metsästä itse haetun ruoan arvoa ja pidän metsästystä arvokkaana taitona, joka tulisi säilyttää vielä tulevillekin sukupolville.


      • konseptina
        vielä juttua kirjoitti:

        Eikös jaappanin pojat jo vuosia sitten tehneet näitä kokeilu autoja, joissa kuskin tarvitsi vain kertoa määränpää ja auto hoiti kaiken muun. Eli piti kaistan, suhteutti nopeuden muihin tielläliikkujiin, valvoi etäisyyksiä ja teki siis kaiken minkä ihminen normaalisti. Tosin mitä järkeä noista on? Kohtahan ihmiset on aivokuolleita, kun mitään ei tarvitse itse ajatella ja motoriikka ei toimi. Itse en pidä manuaalivaihteista mitenkään rasittavana tai ärsyttävänä, vaikka olenkin useasti ajanut automaatilla. Eihän manuaalilla vaihtamista tarvitse edes ajatella, vaan se on yhtä automaattinen toiminto kuin syöminen.

        Puolustan myös metsästä itse haetun ruoan arvoa ja pidän metsästystä arvokkaana taitona, joka tulisi säilyttää vielä tulevillekin sukupolville.

        on olemassa. Joihinkin luxusmalleihin taitaa jo joitain värkkejä jopa saada, vaikka noin automaattista navigointia tuskin niihinkään. No anyway, laitteita on olemassa, ne ovat tulossa ja enää on kysymys ajasta joka tarvitaan niiden yleistymiseen. Tiellä pysymiseen on muutamia ongelmiakin vielä, kuten talvikelit. Etäisyyden valvonta on kuitenkin ihan tuttu juttu jo, joskin etäisyys voisi olla vähän vielä pidempi ja mutkatkin pitäisi ratkaista. Jostain myös luin, etteivät nuo etäisyysmittarit tahdo vielä toimia esim. liikennevaloissa tai hätäjarrutuksissa.

        Minä kyllä mieluummin katselisin leffaa tai lukisin lehteä kuin keskittyisin ajamiseen, jos se olisi mahdollista. Toisaalta haluan kuitenkin mennä minne ja milloin haluan sekä omassa rauhassa, joten julkiset eivät ole vaihtoehto.

        Olemme kuitenkin yksilöitä. Yksi näköjään tykkää manuaalista eikä koe sitä mitenkään häiritsevänä. Toinen taas tykkää automaatista ja kokee manuaalin stressaavana värkkinä. Maantiellähän se on ihan sama kummalla ajaa, kunhan autossa on vakkari. Ero tulee lähinnä kaupungissa.


    • au-tomaatti tai kurkku

      Manuaalia onkin hirveän vaikea käyttää.
      Minäkin kävin ainakin vuoden verran kursseja ennen kuin aloin pääsemään jyvälle.

      Se on vaikeaa. Se vaihtaminen.

    • autoilija myös

      Joo se on kummajuttu kun aina ilmestyy näitä manuaalilaatikko -kiihkoilijoita, jotka väittävät että kyllä se pitää itse vaihtaa eikä mitään automaatti/tietokone/jne systeemi.

      Silti samoilla kavereilla varmaan on autossa
      - sähköikkunat, miksi ihmeessä?
      - ilmastointilaite, jopa automaattinen?
      - cd vaihtaja, etkö osaa itse vaihtaa levyä?
      - ABC jarrut, mitä, etkö osaa painaa jarrua?
      - Luistonestojärjestelmät, haloooo?

      jne jne

      Autot kehittyvät jatkuvasti muutenkin niin
      miksi kummassa ikivanha manuaalilaatikko pitää
      olla? Itse yli 7vuotta automaatilla ajaneena en enää koskaan vaihda takaisin.

    • Volvo F89

      automaattivaihteita kaipaa kuin sellaiset uusavuttomat, jotka eivät osaa käyttää manuaalivaihteita ja etenkin kytkintä.

      • autoliitto

        "uusavuttomat"? halooo?

        Eiköhän toi automaattivaihteisto ole jo melko vanha keksintö vai missä tynnyrissä sinä olet asunut Volvosi kanssa?


    • Makunsa kullakin

      Toivoisin että sinun kaltaiset ei pääsis ainakaan päättäviin elimiin,koska seuraus olisi että kaikki ajelisi kohta samanlaisilla peltilehmillä niin kuin SUURESSA JA MAHTAVASSA NEUVOSTOLIITOSSA konsanaan.
      Mainitsemasi kehitys loppuis todennäköisesti siihen että kaikilla olis samanlainen a-laatikko kun sun autossa tällä hetkellä.
      Omakokemukseni automaateista on että ne on ovat todella surkeita vaikeissa olosuhteissa esim. talvella ja pehmeää hiekka,sora,mökkitiellä jää kiinne paljon helpommin kuin manuaali pelillä.

    • vastustaja

      mä vastustan autoja, joten mä en ottais koeajoon kun hevoskärryjä ! mitäs siihen sanot plösö !

    • AJURI

      Taidat olla pää seudulta ku noin kiroat manuaalit,
      muuta amerikkaan niin saat ajaa mielinmäärin automaticilla!
      Ei perkele mitää automaatteja lais,
      osta pösö semmonen auto johan on automaatti jos mieles kerta teköö!
      Kyllä niitä semmosia autoja jo myydään meidänkin elin aikana mihnä on se automatic

      • apteekkarimies

        Muista kuule ottaa lääkkeet, nyt vaikuttaisi pahasti siltä että olen jättänyt pari kuuria väliin - älä jatka!

        Saiko muuten kukaan mitään selvää tämän AJURIN
        viestistä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2005
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1706
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1345
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1164
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1161
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      15
      1020
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      940
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      926
    Aihe