autoilijat eivät edelleenkään osaa ajaa talvikelissä?
Onko vika korvienvälissä?
Vai onko ajokortti voitettu bingosta?
http://www.yle.fi/uutiset/vasen/id19847.html
Pääkaupunkiseudun
15
666
Vastaukset
- Einomies Porkkakoski
http://www.helsinginsanomat.fi/uutiset/tuoreet/artikkeli/Poliisiauto nurin takaa ajossa Suolahdessa/1101981404622
http://www.iltalehti.fi/2005/10/25/200510233644591_uu.shtml
http://www.turunsanomat.fi/verkkolehti/?ts=1,4:2:0:0,4:2:1:1:2005-10-25,4:335571,1:0:0:0:0
Vakavin onnettomuus on tapahtunut Nummelassa Porintiellä,- Pro-sompahanu
Pääkaupunkiseudulla nimenomaan.
Ylen radion-uutisissa on kokopäivän kerrottu kuinka pääkaupunkiseudun autoilijat ovat taas ojanpohjilla. :)))
Lainaus ylensivuilta:
"""Pääkaupunkiseudulla on aamun aikana sattunut kymmeniä peltikolareja."""
- väsyttäää
siis tämä on niin vanhaa provoilua että miten te oikeen jaksatte? eikö yhtään löydy omaa ajatusta tai mitään uutta?
joopa joo: pääkaupungissa sitä-sun-tätä,
kymmenen kolaria siellä, toinen täällä.
SO WHAT?
Hitto,koko PK-seudulla asuu ja liikkuu
MILJOONA ihmisistä, ihan turha verrata sinne
jonnekin juupajoelle.Piste.- Miksu
Olen kanssasi samaa mieltä. Uskallan väittää, että jos kolarimäärä suhteutettaisiin autojen määrään niin pk-seutu ei todellakaan olisi kärkipäässä.
Tosiasia on vieläpä se että kun "Jussilan Isäntä" tulee keuruulta esim. helsinkiin käymään niin kyllä sillä kädet tärisee tässä liikenne virrassa ja hän on varmasti suuri riski pk-seudun liikenteessä. - DKW
Miksu kirjoitti:
Olen kanssasi samaa mieltä. Uskallan väittää, että jos kolarimäärä suhteutettaisiin autojen määrään niin pk-seutu ei todellakaan olisi kärkipäässä.
Tosiasia on vieläpä se että kun "Jussilan Isäntä" tulee keuruulta esim. helsinkiin käymään niin kyllä sillä kädet tärisee tässä liikenne virrassa ja hän on varmasti suuri riski pk-seudun liikenteessä.Nimenomaan kilometrimäärään suhteutettuna pääkaupunkiseudulla ei osata ajaa.
Ja sen kyllä huomaa. Ei sitä tarvitse edes mistään tilastoista tutkia.
Suurin syy tuohon taitamattomuuteen on asenteissa, eli korvienvälissä. - Pirteä
jos, väsyttää.
Koko muu suomi ajaa yhteensä miljooniakilometrejä enemmän samanaikaisesti kuin pääkaupunkiseudulla.
Silti samaan aikaan muualla suomessa tapahtuu liikennevahinkoja paljon, paljon vähemmän kuin pääkaupunkiseudulla. - oikaisu
DKW kirjoitti:
Nimenomaan kilometrimäärään suhteutettuna pääkaupunkiseudulla ei osata ajaa.
Ja sen kyllä huomaa. Ei sitä tarvitse edes mistään tilastoista tutkia.
Suurin syy tuohon taitamattomuuteen on asenteissa, eli korvienvälissä.just Uudellamaalla ajetaan vähiten onnettomuuksia suhteessa liikennesuoritteeseen. Pahinta meno on muistaakseni Pohjanmaalla.
Asia selviää Tiehallinnon sivuilta löytyvästä tieliikenneraportista.
p.s. antaa hölmön kuvan suoltaa virheellistä muka-faktaa, ja vielä heittää päälle "Ei sitä tarvitse edes mistään tilastoista tutkia". - oikaisu
Pirteä kirjoitti:
jos, väsyttää.
Koko muu suomi ajaa yhteensä miljooniakilometrejä enemmän samanaikaisesti kuin pääkaupunkiseudulla.
Silti samaan aikaan muualla suomessa tapahtuu liikennevahinkoja paljon, paljon vähemmän kuin pääkaupunkiseudulla.peredy noihin tiehallinnon lukuihin liikenneonnettomuuksien lukumäärästä (vertaa niitä myös liikennesuoritteeseen). Ei tartte tuota mutua täällä enää viljellä vaan tiedät sinäkin asian oikean laidan.
- oikaisu
Pirteä kirjoitti:
jos, väsyttää.
Koko muu suomi ajaa yhteensä miljooniakilometrejä enemmän samanaikaisesti kuin pääkaupunkiseudulla.
Silti samaan aikaan muualla suomessa tapahtuu liikennevahinkoja paljon, paljon vähemmän kuin pääkaupunkiseudulla.http://www.tiehallinto.fi/pls/wwwedit/docs/6647.PDF
Katso oheisesta kartasta, paljonko missäkin päin Suomea ajetaan, ja paljonko sattuu tähän ajosuoritteeseen nähden liikennevahinkoja. Esim. Pohjanmaalla ajetaan 9.3% kaikista Suomessa ajetuista kilometreistä, mutta onnettomuuksista peräti 12.7%. Uudellamaalla ajetaan koko maan ajosuoritteesta 20.5%, mutta onnettomuuksista ainoastaan 16.5%.
Huomioi myös liikennesuoritteen ja tieverkon pituuden välinen suhde, ja päättele tästä, missä päin Suomea on teillä ruuhkaisinta.
Niin ja ennenkuin joku alkaa urputtamaan tilastoiduista henkilövahinko-onnettomuuksista, niin peltivaurioitten lukumäärä korreloi henkilövahinkojen lukumäärän kanssa.
Luultavasti kohta tähän tulee joku neropatti taas selittämään, että helsinkiläiset käyvät ajamassa kaikki Suomen kolarit. - Alastaro. Alastarolla Varsi...
DKW kirjoitti:
Nimenomaan kilometrimäärään suhteutettuna pääkaupunkiseudulla ei osata ajaa.
Ja sen kyllä huomaa. Ei sitä tarvitse edes mistään tilastoista tutkia.
Suurin syy tuohon taitamattomuuteen on asenteissa, eli korvienvälissä.Alastarolla Varsinais-Suomessa on sattunut neljän auton onnettomuus. Tiehallinnon tiedotteen mukaan tiellä 41 sattuneessa onnettomuudessa on mukana myös kuorma-auto.
Tie on suljettu liikenteeltä. Mahdollisista loukkaantuneista ei ole vielä tietoa.
Alastarolla on siis neljä autoa? - nähden
DKW kirjoitti:
Nimenomaan kilometrimäärään suhteutettuna pääkaupunkiseudulla ei osata ajaa.
Ja sen kyllä huomaa. Ei sitä tarvitse edes mistään tilastoista tutkia.
Suurin syy tuohon taitamattomuuteen on asenteissa, eli korvienvälissä.pk-seutu on Pohjanmaan kanssa onnettomuustilastojen kärjessä. Ajokilometriin nähden pk-seutu pahin.
- niilo
nähden kirjoitti:
pk-seutu on Pohjanmaan kanssa onnettomuustilastojen kärjessä. Ajokilometriin nähden pk-seutu pahin.
Helsingissä tapahtui 12000 liikennevahinkoa, joissa oli 1200 uhria -vakuutusjuttuja. Niistä oli 7200 helsinkiläisen aiheuttamia. Espoossa 3200, joista 2000 paikallistesn ja Vantaalla 3400 ja 1600.
Uhreja tuli Uudellamaalla 2,3 per 1000 asukasta (alle minkään muun maakunnan)tai 0,5 per 100 autoa. Maan keskiarvot on 2,8 ja 0,55. Myös vahingot per auto on pienet suhteessa muihin maakuntiin Karjalaa ja kantahämettä luk ott.
Vahinkoja per 1000 asukasta oli Uudellamaalla 18,6, koko maa 16,2: ainoastaan Avenanmaa oli pahempi.
Vahinkoja per tieklometri oli Uudellamaalla 0,89,koko maa jää PALJON jälkeen ka 0,19 eikä yksityistiet ole ees mukana.
Vahinkoja per autoilukm on Uudellamaalla eniten 0,52, mutta koko maa ka on 0,46 - ero ei ole iso.
Mitä tämä kertoo?
Uudellamaalla sattuu ja tapahtuu, siellä on paljon ihmisiä, ajetaan ahtaasti, tiemäärärahat menee muualle.
Miten täst voisi päätellä, että vahinkoja on eniten liikennetiheyteen nähden?
Liikenne on tiheintä Uudellamaalla, ja erit. Helsingissä.
- Johx
ole korvien välissä se vika?
Ja tää on joka syksyinen juttu.
Mikä ihme siinä on että meitä kiusataan tolla jutulla?
Arvaa hävettääkö kun on ulkomaalaisia vieraita ja katsotaan televisiota ja siellä näytetään hesalaisia lumisateessa pellit rytyssä.
Ne kysyy, eikö suomessa yleensä sada lunta?
Voi hitto, pakko vastata että kyllä kyllä mutta mutta mutta mutta kyllä kyllä mutta.... - niinhän se on
No selvähän se on että jos pk-seudulla on miljoona asukasta niin pelti rytisee enemmän kuin pielaveden kirkon kylillä 200 asukkaan kunnassa. Onko matikan tunnit jääny väliin paskaa lapioidessa vai eikö järki muuten riitä?
- kun paska aina mielessä
LOL
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762025Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361709Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81358Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591171Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241169Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161024- 60945
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58934