miksi miehiä ahdistaa, jos nainen ansaitsee tuplasti sen minkä he, naulaa ja poraa kuin vanha tekijä, korjaa tarvittaessa rikkinäisen elektroniikkavehkeen ja osaa oikeastaan ihan mitä vain? itse elän periaatteella "jos en osaa, opettelen" ja myös opettelen! taidoista on hyötyä mutten kitsastele niillä. huomasin vain että deitit kalpenevat, kun huomaavat, etten "tarvitse" miestä esim. huoltamaan autoani tai maksamaan korujani. miksi näin? olenko väärässä, kun luulen, että nainen, joka on itsenäinen eikä hae "pelastajaa tylsään arkeensa", on mielenkiintoisempaa seuraa kuin sellainen, jonka silmissä palaa huolikaa edes joku minut -valo.
kommenttia, please.
ps. en ole bitch, ruma, tylsä, hiljainen tms. olen se ääneen naurava sexysti pukeutunut ystävieni seurassa bilettävä kaunotar, jolle on helppo tulla juttelemaan ja joka ei käännä selkäänsä, oli sinulla päällä resuiset farkut tai tumma puku.
saako nainen olla "vahva"
14
1923
Vastaukset
- Samanlainen mies
Tietenkin saa osata nuo jutut. Parempi vaan ettei tarvitse itse tehdä kaikkea hehkulamppujen vaihtamisesta alkaen.
Naisten kielellä usein "vahva" tarkoittaa riivinrautaa, välttäisin tuon sanan käyttämistä. - havumetsän zorro
Jos kerran tienaat tuplasti sen mitä minä, niin kyllä minä sinut huolin.
- ällistynyt sonni
Miten niin ahdistaa? Ei ainakaan minua ahdistaisi, päin vastoin. Olisi upeaa löytää nainen, joka olisi vahva, omatoiminen ja pärjäävä. Minua ei kiinnosta mitkään avuttomaksi heittäytyvät bimbot, koska minulla on itsetuntoa sen verran, ettei minun tarvitse todistaa olevani Mies dissaamalla naisen osaamista, enkä todellakaan kutistu henkisesti vahvan naisen seurassa.
- Pehu
edes korjata autoa, varmaan...
- Huvittunut mies
"olen se ääneen naurava sexysti pukeutunut ystävieni seurassa bilettävä kaunotar"
onko muutki huomannu sen, ettei naiset pysty kirjottamaan tänne yhtäkään viestiä ilman, että lässyttävät jotain "seksikkyydestään"? :)- SannaSs
.. niin ettei luulla rekkakuskilesboksi :)
Pirskules kun itsekkin osasi korjailla... no öljyt vaihdoin ja talvirenkaat mutta kyllä olis kivempi ollut jos olisi ollut ukko joka olisi vielä tykännyt sen tehdä.
Mies kun tykkää tehdä asioita, näyttää välittämisensä sillä tapaa. Miksi riistää se pois heiltä?
Sitten kun ei ole muita jeesimässä niin tehdään itse.
- Frederico
Ongelma on se kun toinen toitottaa pärjäävänsä ilman miestäkin, ja vielä suureen ääneen. Mihin hän minua sit tarvitsee jos kerta pärjää ilmanki.
En minä ole pelkästään kävelevä työkalupakki, monitoimityökalu ja tietosanakirja. Miehilläkin on tunteet. - JNinofew
No et edes näytä tarvitsevan miestä. Teet kaiken itse, ja väität olevasi ah niin ihana lehmä. Eihän sun tarvitse hommata kuin kasa dildoja, niin se on siinä.
- kira75
Eikö se ole paljon parempi että nainen ei tarvitse miestä elättäjäksi, renkaan vaihtajaksi, remontoijaksi jne, mutta silti vapaaehtoisesti on juuri sen tietyn miehen kanssa, koska haluaa? Vai haluaako miehet todellakin olla naisen kanssa, joka tarvitsee miehen tekemään töitä? Minä ainakin haluan mielummin miehen joka haluaa olla minun kanssa enkä sellaista joka tarvitsee naisen pullanpaistajaksi.
- sanat
kira75 kirjoitti:
Eikö se ole paljon parempi että nainen ei tarvitse miestä elättäjäksi, renkaan vaihtajaksi, remontoijaksi jne, mutta silti vapaaehtoisesti on juuri sen tietyn miehen kanssa, koska haluaa? Vai haluaako miehet todellakin olla naisen kanssa, joka tarvitsee miehen tekemään töitä? Minä ainakin haluan mielummin miehen joka haluaa olla minun kanssa enkä sellaista joka tarvitsee naisen pullanpaistajaksi.
En minäkään "tarvitse" miestäni. Pärjään loistavasti elämässäni silloin, kun mies työnsä takia joutuu olemaan poissa.
Mutta minä haluan olla hänen kanssaan. Me jaamme elämässämme hyvät ja huonot hetket. Hän on minun kumppanini, eikä remonttimieheni. Ja minä olen hänen vaimonsa enkä siivouspalveluiden tuottaja.
- Rva Näpsä
...koska jos toitotat sitä kaikille että "en tarvitse miestä", niinpä miehet sitten ajattelevat niin.
Itsekkin osaan hoitaa sujuvasti miesten työt. Ja mieheni osaa hoitaa vastaavasti naisten työt, joten meidän talous on siltäosin tasapainossa. Itse olen ylpeä siitä että osaan remontoinnista autonhuoltoon ja sitten taas huippuylpeä siitä, että mieheni osaa tehdä esimerkiksi maailman parasta kalakeittoa sekä sunnuntaiaamun lämpimät sämpylät. (Pitääpä muistaa kehaista....)
Ei se ulkonäkö niitä taitoja kerro. Teot ne on jotka puhuvat... niin miesten kuin naistenkin töissä! - all by myself
just just, heti tuli eteen kommenttia tyyliin "onko pakko mainostaa et oot sexy". no helveti, on! muutenhan alkaa tulee kysymyksiä sarjasta "ehkä olet liian ruma?" tms. ja tiedoksi niille, jotka asiaa epäilivät: EN TOITOTA pärjääväni itse. homma toimii niin, että yksin ollessani tietty hoidan itse nuo "miehenkin" työt, mutta jos on mies talossa, tietty pyydän ensin häneltä apua, ja jos hän ei ehdi/jaksa, vasta sitten teen itse. vai pitäisikö tosiaan istua pimeässä vessassa sen kolme viikkoa ja odottaa, että mies vaihtaa itse lampun? järkeä vastauksiin, naistenvihaajat.
- ----------
Jokainen meistä parisuhteessa haluaa olla toista parempi joissakin asioissa ja päästä näin auttamaan toista osapuolta. Omanarvontunne ja oma tarpeellisuus laskee aika nopeasti jos näin ei pääse tekemään.
Voisit miettiä vaikka itse jos joutuisit opettajaksi mummojen neulontakurssille. Joka mummo neuloisi ihan ilman apua paremmat villasukat kuin sun neuvoilla. Sit voisit miettiä miten pitkään jaksaisit olla kiinnostunut kyseisen asian opettamisesta. - pahkura
se on kai se tärkein,eikä siitä haittaakaan oo
jos korjaustaidot omaa,mutta mutta olisko toi
autotalli/hallikin sitte yhteinen,työkalut ja kaikki,siitä vois tulla kinaa että kumman vuoro on
harrastella :):)
No mutta sehän on varsin hyvä jos enemmän tienaa :)
ja lopuksi, et ole väärässä.. kyllä itsenäinen
nainen on mielenkiintoisempaa seuraa,kuin
valosilmä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762134Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361756Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi111479Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2341253Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu611234Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161072Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv59993- 60975
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja103675