Onko muilla samanlaista ongelmaa???

Olisin kiitollinen jos joku voisi kertoa onko itsellä samanlaista ongelmaa ja että miten olette siitä päässeet eroon:
Elikkä mä oon syöny monta vuotta pillereitä, aluksi söin Minulet merkkisiä, eikä niistä ollut muita haittavaikutuksia kuin alituinen masennus. No pillerit vaihdettiin noin vuosi sitten Merciloniin ja nyt kärsin jatkuvasti hiivatulehduksesta. Todella inhottavaa!! Olen käynyt monta kertaa lääkärissä ja monenlaisia lääkkeitä on kokeiltu. Epäilin aluksi jopa sukupuolitautia, mutta se on pois suljettu mahdollisuus. Olisiko siis mahdollista että nämä pillerit aiheuttaa tämän jatkuvan tulehduskierteen? Onko ainoa keino vaihtaa pillerit taas?
Kiitoksia jo etukäteen jos joku osaa minua auttaa...
6434
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyllä pillerit voivat aiheuttaa alituisen hiivan, (hiton inhottavaa! Ja sitten pillereistä ei ole hyötyäkään) vaikka lääkärit eivät sitä suostukaan myöntämään. Ystävälläni tuollaisen aiheutti Harmonet. Ja kyllä: ainoa keino päästä hiivasta on vaihtaa pillereitä. Älä viivyttele, vaadi lääkäriltäsi kunnon hoitoa ja uudet paremmat pillerit.

Äänestä
  • Tarkotatko, että niistä ei ole hyötyä eli ne ei vaikuta oikein(ehkäsy teho heikkenee tai jotain) ..?
    No kiitoksia kuitenkin kun vastasit, sillä olin jo hiukan epätoivoinen ja luulin että ehkä jopa luulo sairas kun lääkäri vaan sano, että kyllä se ohi menee...eikä todellakaan mene...
    Nyt sit vaan lääkäriin ja uudet pillerit kehiin....

    Äänestä

...on myös Mercilonit ja jatkuvasti myöskin hiivaa!! ei kivaa!! olen huomenna monossa lääkäriin ja vaadin pillereiden vaihtoa!! tee sinä samoin!!

Äänestä
  • Varaan itsekin ajan tänään ja vaadin että saan uudet pillerit että pääsen eroon tästä jatkuvasta vaivasta....

    Äänestä

Miks mä en ole ennen tätä tajunnut! Syön myös Merciloneja ja mulla on tosi usein hiivatulehdus! En todellakaan ajatellut, että se voisi johtua pilsuista...

Äänestä
  • ei käyny ennen mullakaan mieles, mut nyt meni hermot ainaseen kutinaan...siispä eiku vaihtamaan merkkiä...
    hyvä et säkin sait täst vinkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nipsu kirjoitti:

Olisin kiitollinen jos joku voisi kertoa onko itsellä samanlaista ongelmaa ja että miten olette siitä päässeet eroon:
Elikkä mä oon syöny monta vuotta pillereitä, aluksi söin Minulet merkkisiä, eikä niistä ollut muita haittavaikutuksia kuin alituinen masennus. No pillerit vaihdettiin noin vuosi sitten Merciloniin ja nyt kärsin jatkuvasti hiivatulehduksesta. Todella inhottavaa!! Olen käynyt monta kertaa lääkärissä ja monenlaisia lääkkeitä on kokeiltu. Epäilin aluksi jopa sukupuolitautia, mutta se on pois suljettu mahdollisuus. Olisiko siis mahdollista että nämä pillerit aiheuttaa tämän jatkuvan tulehduskierteen? Onko ainoa keino vaihtaa pillerit taas?
Kiitoksia jo etukäteen jos joku osaa minua auttaa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu