Istun vauvani kanssa tyhjässä kodissa ja mietin eroa.
Miksi on niin vaikea rakentaa uudelleen luottamusta pettämisen jälkeen? Epäilen vielä monia asioita. Lisäksi tunnen edelleen itseni loukatuksi ja hyljätyksi? En haluaisi olla säälin kohde, mutta sitäkin taidan olla, säälittävä kakkoseksi jäänyt vaimo.
Mies ei näe enää mitään syytä keskustella ja on vihainen jos otan asian esille. Olen pettynyt melko läheiseen ystävääni (kylläkin mies) joka on tiennyt pitkän ajan pettämisestä eikä ole kertonut minulla. Minä olisin halunnut tietää ja nyt minusta tuntuu että olen ollut paitsi miehen ja naikkosen niin myös ystävien salailun kohde.
Ollaanko me petetyksi joutuneet niin säälittäviä, ettei meille hennota edes kertoa, vaikka ystävät tietävät ettemme tuolallaista hyväksy. Mies ei olisi kuitenkaan kertonut.
luottamusta
2
887
Vastaukset
- sarvista
Toisen suhteeseen sekaantuminen on aina suuri riski. Olen oppinut kokemuksesta, että viestintuoja on se, kenet loppujen lopuksi ammutaan. Vaikka ensimmäinen reaktio olisi kiitollisuus kertojaa kohtaan, myöhemmin tilanne kääntyy päälaelleen, jos pariskunta päättää jatkaa yhdessä. Harvoin petturi haluaa pitää yhteyttä käräyttäjään, ja yhteydenpito vaikeutuu myös petetyn ja käräyttäjän välillä.
Sinä halusit kuulla puolisosi pettämisestä - minä en. Jotkut ystävistäni haluavat tietää jokaisesta puolisonsa liikkeestä - yhtä moni ystävistäni ei haluaisi tietää. Moni kailottaa, että haluan ehdottomasti tietää. Sitten kun totuus kerrotaan, petetyn koko psyyke romahtaa, ja hän toteaakin, että eipä olisi kuullut ikinä. Varsinkin jos kyse on vain yhdestä tai kahdesta kerrasta.
Läheinen ystäväsi ei olisi ehkä ollut valmis kantamaan omallatunnollaan sitä, jos te olisitte eronneet hänen paljastuksensa vuoksi.
Pettäminen on kuitenkin loppupeleissä sinun ja miehesi välinen asia. Älä käytä energiaa ystäväsi parjaamiseen, joka tuskin on käskenyt miehesi mennä vieraisiin. Mieti miestäsi, itseäsi ja suhdettanne. Mikä sai miehesi vieraisiin? Onko suhteessanne ollut ongelmia? Vai onko miehesi yksinkertaisesti kusipää, joka ei kykene uskollisuuteen? Puhukaa rehellisesti! - vaikeaa
Sinulla on oikeus tuntea itsesi loukatuksi, petetyksi, hyljätyksi. Ne tuntemukset ovat aitoja ja sallittuja. Säälikin on ihan hyvä ottaa vastaan, jos haluat myötätuntoa ja jonkun surua puolestasi kutsua sääliksi.
Se ei kyllä luottamusta tuo takaisin, jos miehesi ei halua asiasta keskustella. Hän on tehnyt väärin ja hänen pitäisi pystyä kantamaan siitä vastuu ja kuunnella sinun pahaa oloasi vaikka vuoden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751972Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361698Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81324Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241146Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561142Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 59927
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57912