Olenkohan

vähän outo?

Oon 23 vuotias nainen ja minulla ei ole yhtään todellista ystävää. Nuorempana mulla oli yks tosi hyvä ystävä, joka oli mulle kuin sisko, mutta hän muutti muualle ja ystävyys jäi. Nykyään ainut ystäväni on poikakaverini. Ei hänessä mitään valittamista ole, mutta välillä ehkä kaipaisi muutakin. Tai oikeastaan yksin on ihan mukavaakin olla. Luulin joskus olevani mahdottoman sosiaalinen tapaus, mutta nykyään olen tajunnut olevani täysin päinvastainen.

Yksin käyn shoppailemassa, yksin käyn lenkillä ja yksin viihdyn muutenkin... Voiko olla, että ihminen ei kaipaa tosiystäviä ollenkaan?

8

940

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • n__

      olen saman ikäinen kuin sinä ja tosiystävää ei minullakaan ole. pari kaveria on, joita näen pari kertaa kuussa jos hyvin sattuu. Emme puhu mistään syvällisesti vaan jaaritelemme arkipäivän tapahtumista.

      Käyn koulussa, tulen kotiin. Puuhailen omiani enkä koskaan juokse baareissa. Joskus käyn teatterissa tai musiikkikeikalla. Kaipaan hyvää ystävää, mutta yksinolo alkaa tuntua jo niin normaalilta, etten varmaan enää osaisi olla ystävän kanssa niin kuin joskus yläasteella.

      Olen omasta mielestänikin outo tapaus. En koe omanikäistä seuraa mielekkäänä, mielummin viihdyn 30 seurassa joskus.

    • mivo

      Samassa jamassa ollaan... Minullkaan ei ole muita ystäviä kuin tuo avopuoliso. Tykkään kyllä olla yksikseni mutta välillä kaipaan kovasti ystävää.

      Kyllä siihen yksin oloon tottuu, mutta aina välillä tulee sellaisia epätoivon hetkiä kun tekisi mieli jutella jollekkin niin ei olekkaan ketään...

      • valita

        avopuoliso, joka ei ymmärrä sinua?

        "Kyllä siihen yksin oloon tottuu, mutta aina välillä tulee sellaisia epätoivon hetkiä kun tekisi mieli jutella jollekkin niin ei olekkaan ketään..."

        'Ei olekaan ketään'?? Jos asuu saman katon alla, niin eikö väkisinkin ole aika usein seuraa? :)
        Vai johtuuko tämä siitä, kuten mainitsin, ettei miehesi ymmärrä sinua eikä ole sitten ollenkaan kiinnostunut jutuistasi? Miksi valita avopuoliso, josta ei ole riittävästi seuraa...


    • _nainen_

      Itse olen kohta 25 vuotta täyttävä nainen. Avokkini vuoksi muutin uudelle paikkakunnalle ja ystäviä en täältä ole löytänyt. Paras ystäväni, lähestulkoon ainut ystäväni täällä, on siis avokkini.

      Kaipaan todella ystävää jonka kanssa tehdä kaikkia "tyttöjen juttuja". Vanhat ystävät jotka jäivät vanhalle paikkakunnalle ovat usein mielessä.. vaikka ovatkin vain puhelinsoiton päässä, ovat he silti liian kaukana jokapäiväisiin asioihin kuten shoppailuun.

      Ennen pidin minäkin itseäni mahdottoman sosiaalisena ja tuntui että uusien tuttavuuksien löytäminen oli helppoa. Toisin on nykyisin..

    • minä

      Haluaisiko joku teistä kirjoitella minulle? Olen 03-alueelta ja toisinaan hyvinkin yksin viihtyvää sorttia. Tarvitsisin enemmänkin ihan omaa tilaa, mitä nykyinen elämäntilanteeni minulle suo, pienet lapset, mies ja asuntona kolmio:) Ystävät ovat kuitenkin elämänsuola ja piristys nytkin niin harmaaseen syksyyn. s-posti osoitteeni: velhomonni.suomi24.fi

      • minä

        Osoite meni pikkasen väärin. Oikea on: velhomonni@suomi24.fi


    • Vahva

      Minusta yksin olo ei ole ollenkaan outoa. Itse olen jopa sitä mieltä että ystävät tekevät ihmisen heikoksi!!Kun yksin on tähänkin asti selvinnyt ongelmista ja haasteista niin kyllä siinä vahvistuu!!
      Toiset eivät voi mennä edes hoitelemaan virastoihin omia asioita, vaan pyytävät ystävän mukaan tueksi!
      Olen ylpeä etten tarvitse ketään..Voin mennä katsomaan leffaa yksin, syömään yksin, shoppailemaan yksin, virastoihin yksin!Tunnen itseni vahvemmaksi henkisesti!:)

      • ....

        Halaisin sua, jos vain voisin. Vaikutat niin upealta ihmiseltä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2066
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1728
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1402
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      1200
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1198
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1041
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      959
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      957
    Aihe